Wiadomości

Dwie Sesje: Chiny w roku 2025

Dwie Sesje to potoczne określenie na dwa najważniejsze zgromadzenia polityczne w Chińskiej Republice Ludowej, którymi są:

  • Ogólnokrajowy Zjazd Ludowy (OZL) oraz
  • Ludowa Polityczna Konferencja Konsultatywna Chin (LPKKC).

Odbywają się one równolegle każdego roku w Pekinie, zwykle w marcu, i trwają około dwóch tygodni. OZL jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Chinach, liczącym około 3 000 delegatów, podczas gdy LPKKC skupia ponad 2 000 członków, w tym przedstawicieli partii politycznych, grup etnicznych, religijnych oraz ekspertów z różnych dziedzin. LPKKC pełni funkcję doradczą, a OZL podejmuje kluczowe decyzje legislacyjne i zatwierdza plany rządowe.

Dwie Sesje są niezwykle ważne dla Chin, ponieważ wyznaczają kierunki rozwoju kraju w obszarach gospodarczych, społecznych, politycznych i międzynarodowych. To właśnie podczas tych zgromadzeń uchwalane są plany pięcioletnie, budżet państwa oraz priorytety polityki wewnętrznej i zagranicznej. Dla świata Dwie Sesje są równie istotne, ponieważ decyzje podjęte w Pekinie mają wpływ na globalną gospodarkę, handel międzynarodowy, bezpieczeństwo energetyczne i klimatyczne, a także na stosunki dyplomatyczne z innymi mocarstwami.

Podczas tegorocznych Dwóch Sesji delegaci przyjęli m.in. siedem punktów, w tym propozycję zmiany ustawy o delegatach na kongresy krajowe i lokalne, stwierdzając, że przedstawiciele powinni przestrzegać „Myśli Xi Jinpinga o socjalizmie z chińską charakterystyką na nową erę”.

W 2025 roku Dwie Sesje odbywały się w dniach od 5 do 11 marca, w szczególnym kontekście: globalne napięcia geopolityczne, rywalizacja technologiczna z USA, wyzwania związane z transformacją energetyczną oraz konieczność utrzymania wzrostu gospodarczego w obliczu spowolnienia światowej gospodarki. Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych wniosków z Dwóch Sesji 2025:

Wspieranie rodzimych technologii, z DeepSeek w roli głównej

Startup DeepSeek zajmujący się sztuczną inteligencją był tematem Dwóch Sesji. Przed otwarciem OZL rzecznik parlamentu pochwalił podejście open-source tej firmy do dzielenia się „chińską mądrością” ze światem.

Rządowy raport z prac przedstawiony przez premiera Li Qianga w zeszłą środę podkreślił „nowe osiągnięcia” Chin w dziedzinie sztucznej inteligencji i obiecał finansowanie dla wschodzących branż, takich jak roboty napędzane sztuczną inteligencją.

„Wygląda na to, że każdy, kto nie mówi o DeepSeek, nie nadąża za trendem” – skomentował na marginesie spotkania Wu Qing, przewodniczący Chińskiej Komisji Nadzoru Papierów Wartościowych (CSRC).

Kurs akcji Alibaba Group Holding podskoczył po tym, jak w ubiegły czwartek firma wypuściła nowy model sztucznej inteligencji. „Agent” Manus AI innego startupu, którego premiera miała miejsce w trakcie trwania Dwóch Sesji, został nazwany »drugim DeepSeek« .

Lei Jun, dyrektor generalny Xiaomi, został wybrany na pierwszego przedstawiciela, który rozmawiał z mediami w „korytarzu delegatów” przed raportem roboczym premiera Li. Lei, który uczestniczył również w sympozjum z Xi w zeszłym miesiącu, powiedział, że spotkanie „znacznie zwiększyło moją pewność siebie”.
He Xiaopeng, dyrektor generalny XPeng, przedstawił mediom swoje ambicje pierwszego na świecie producenta latających samochodów. Ma Xinqiang, prezes producenta sprzętu laserowego Huagong Tech, powiedział, że jego firma „przełamała prawie 40-letni monopol zagranicznej technologii” i „spowodowała spadek cen zagranicznych produktów o ponad 40%”.

Delegaci wywodzący się z chińskich firm technologicznych reprezentowali strategiczne, zaawansowane dziedziny, w których Pekin chce być samowystarczalny.

Stymulowanie gospodarki w stagnacji, do pewnego momentu

W rządowym raporcie roboczym ustalono cel wzrostu produktu krajowego brutto w roku 2025 na poziomie. Podobna sytuacja miała miejsce w zeszłym roku. Przedstawiono różne plany stymulacyjne, jak na przykład program dotacji konsumenckich w wysokości 300 miliardów juanów (41,5 miliarda dolarów), zastrzyk 500 miliardów juanów dla banków państwowych oraz zwiększenie o 500 miliardów juanów kwoty specjalnych obligacji samorządowych. Zwiększono również stosunek deficytu budżetowego do PKB do 4% z 3% w ubiegłym roku.

Minister mieszkalnictwa Ni Hong powiedział dziennikarzom w niedzielę, że „pozytywne zmiany” pojawiają się na rynku nieruchomości, a Wang Xiaoping, minister zasobów ludzkich, powiedział, że sytuacja na rynku pracy „wykazuje tendencję wzrostową”.

Środki stymulacyjne były w większości zgodne z umiarkowanymi oczekiwaniami analityków, a opublikowane w niedzielę dane gospodarcze pokazały, że wskaźnik cen konsumpcyjnych przybrał w lutym gwałtownie ujemny obrót, podkreślając presję deflacyjną.

Szybko nasilająca się wojna handlowa z USA rzuca cień na cel PKB, który wielu analityków uważa za ambitny. Chińskie cła odwetowe na amerykańskie produkty rolne weszły w życie w poniedziałek.

Minister finansów Lan Fo’an powiedział, że Chiny nadal mają „wystarczające narzędzia rezerwowe i przestrzeń polityczną”, aby poradzić sobie z niepewnością.

Rozbudowa armii, „zaciskanie pętli” na Tajwanie

Budżet wojskowy nadal rośnie szybciej niż gospodarka, a wzrost budżetu sił zbrojnych na 2025 r. ustalono na 7,2%. Wu Qian, rzecznik armii, powiedział w niedzielę, że wydatki osiągną 1,81 biliona juanów (249 miliardów dolarów), nieco więcej niż podana wcześniej kwota 1,78 biliona juanów. Tak czy inaczej, jest to zdecydowanie największa alokacja na obronę w Azji, ponad czterokrotnie większa od planowanych rocznych nakładów Japonii na obronę.

Premier Li Qiang powiedział, że rząd jest zdeterminowany, aby „zdecydowanie chronić suwerenność, bezpieczeństwo i interesy rozwojowe Chin”, nie precyzując, kto im zagraża.

Głównodowodzący Armią Ludowo-Wyzwoleńczą Chin, czyli Xi Jinping, wyraził podczas OZL pewne niezadowolenie z sytuacji w chińskiej armii. W przemówieniu wygłoszonym do przedstawicieli Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i Sił Zbrojnych Policji w piątek, powiedział, że istnieje „wiele wyzwań i kwestii, którymi należy się zająć”. Zwrócił uwagę na „znaczenie stosowania nowoczesnych koncepcji i metod zarządzania” w celu realizacji planów wojskowych „w bardziej systematyczny, całościowy i skoordynowany sposób”. Podkreślił również potrzebę zintensyfikowania „wspólnych wysiłków cywilno-wojskowych” w celu poprawy jakości i wydajności, sugerując, że stan obecny nie jest zadowalający. Xi zażądał od wojskowych stworzenia „solidnego i skutecznego systemu nadzoru w celu dokładnego zbadania i rozwiązania problemu korupcji”.

Jeśli chodzi o relacje z Tajwanem nie pozostawiono żadnych wątpliwości. Wu Qian, rzecznik ALW, powiedział w niedzielę, że chińskie siły są skoncentrowane na zwalczaniu „separatystów z Tajwanu”. Oświadczył, że im „bardziej szerzą się” takie działania (separatystyczne) pod rządami Demokratycznej Partii Postępowej w Tajpej, „tym ciaśniejsza będzie pętla na ich szyjach i ostrzejszy miecz wiszący nad ich głowami”.

Bezpieczeństwo żywnościowe dla 1,4 miliarda ludzi w okresie wojny celnej

Bezpieczeństwo żywnościowe jest kolejnym celem dla Chin. Chociaż całkowita produkcja zboża w kraju w ubiegłym roku przekroczyła rekordowe 700 milionów ton, w swoim raporcie roboczym premier Li wezwał do rozwijania zasobów żywności „w sposób wszechstronny”.

„Wszystkie regiony muszą wziąć na swoje barki część odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego Chin i podjąć wspólne wysiłki, aby dostawy żywności w naszym kraju pozostały w naszych własnych rękach” – powiedział Li. Warto zauważyć, że wskaźnik samowystarczalności żywnościowej Chin spadł z ponad 90% w roku 1999 do około 70& w roku 2020.

Han Jun, minister rolnictwa i spraw wiejskich, powiedział dziennikarzom na marginesie Dwóch Sesji w sobotę, że pomimo rekordowych zbiorów, droga do samowystarczalności żywnościowej Chin jest daleka, że „nadal musimy polegać na imporcie, aby osiągnąć krajową równowagę podaży i popytu na żywność”.

Druga runda działań odwetowych Chin przeciwko Trumpowi nałożyła wyższe cła na szeroką gamę produktów rolnych importowanych z USA, od kurczaków po kukurydzę, pszenicę, soję i inne produkty. Oddzielny zestaw ceł zostanie nałożony na kanadyjską żywność 20 marca, w tym olej rzepakowy, makuchy, groszek, wieprzowinę i produkty wodne.

Decyzja o nałożeniu ceł na żywność sugeruje pewną pewność siebie ze strony chińskich władz. Han ostrzegł jednak przed samozadowoleniem. „Musimy polegać na sobie, aby wyżywić się w tak dużym kraju jak nasz, zamieszkałym przez 1,4 miliarda ludzi” – powiedział. „Nie można w tej kwestii polegać na innych”.

Chiny silne, ale gotowe do rozmowy

Po tym, jak w zeszłym roku zrezygnowano ze zwyczajowej konferencji prasowej premiera zamykającej OZL, słowa ministra spraw zagranicznych Wang Yi mają większą wagę jako oficjalne przesłanie Pekinu dla świata.

Podczas konferencji prasowej, obfitującej w historyczne aluzje, szef chińskiego MSZ podkreślił ścisłe relacje Chin z Rosją i wizerunek Państwa Środka jako lidera rozwijających się krajów Globalnego Południa. Wang skierował też sporo ciepłych słów, traktowanych przez obserwatorów jako „gałązki oliwne” wyciągnięte ku Europie i Indiom. Z drugiej jednak strony Wang nie omieszkał wyrazić krytycznych opinii wobec Stanów Zjednoczonych.

Odrzucając oskarżenia Waszyngtonu dotyczące odpowiedzialności Chin za przepływy nielegalnego fentanylu – rzekomy powód karnych ceł Trumpa – określając je mianem „bezpodstawnych”, Wang skrytykował postawę Waszyngtonu jako „dwulicową”.

„Żaden kraj nie powinien fantazjować, że może z jednej strony tłumić Chiny, a z drugiej rozwijać dobre stosunki z Chinami”

– powiedział Wang Yi.

Wypowiadając się na temat regionalnych punktów tarcia, Wang starał się pozostawić otwarte drzwi do dialogu z administracją Trumpa.

„Chiny i USA będą istnieć przez długi czas w przyszłości jako największy kraj rozwijający się i największy kraj rozwinięty. Dlatego musimy pokojowo współistnieć” – powiedział.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button