WiadomościWiadomości

Eksport chińskich “scalaków” w I półroczu br.

Otrzymujemy nieustannie ogrom informacji o problemach Chin związanych z importem układów scalonych. Jednocześnie niewiele pisze się i mówi o chińskim eksporcie „scalaków”.

W pierwszym półroczu br. szczególne wzmożenie chińskiego eksportu układów scalonych odnotowano w maju. Wzrost w tym miesiącu, jak i w całym półroczu napędzany był przez mocny popyt zagraniczny, ale także przez niską bazę porównawczą. Chiński eksport układów scalonych zwiększył się w maju o 28,5% w ujęciu dolarowym w porównaniu z rokiem poprzednim. W czerwcu o 23,6% rok do roku (r/r) i to czwarty miesiąc z rzędu wzrostu dwucyfrowego. W całym półroczu wzrost eksportu osiągnął 25,6% r/r. W tym czasie na konta chińskich eksporterów wpłynęło ponad 113 mld USD. Są oni beneficjentami odradzania się popytu na globalnym rynku elektroniki użytkowej. Chiny głównie eksportują mikroprocesory od 12 do 28 nm, które są stosowane najczęściej w nowoczesnym sprzęcie gospodarstwa domowego i samochodach.

Chiny w kategorii układów scalonych tego rodzaju mają obecnie ponad 30% globalnych mocy produkcyjnych oraz 14% udziałów w światowym rynku.

Eksperci uprzedzają, że w drugiej połowie roku aktualny wzrost eksportu może być trudny do utrzymania. Nie ma pewności, czy popyt będzie rósł jak w pierwszym półroczu. Niemal pewne jest też, że Stany Zjednoczone wprowadzą zaporowa cła na układy scalone Made in China. Mówi się o stawkach rzędu 50-60%. A jak będzie? Dowiemy się pewnie już po wyborach prezydenckich w USA.

Na podstawie:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button