WiadomościWiadomości

Energetyczna ewolucja Chin, łagodzenie kontroli przepływu kapitału…

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (46/2023/298)

Znaczące łagodzenie kontroli przepływu kapitału w Chinach: dwufazowe wprowadzenie ułatwień

W Chinach testowane są zmiany w systemie transferu kapitału w dwóch strategicznych miejscach kraju, a mianowicie w strefie wolnego handlu LinGang w Shanghaju oraz w stolicy, Pekinie. Planowane znaczne złagodzenie rygorystycznych kontroli przepływu kapitału stanowi krok ku ułatwieniu dla podmiotów zagranicznych działających w Chinach i pracowników cudzoziemskich zatrudnionych przez te firmy.

Nowe przepisy umożliwią zagranicznym inwestorom swobodny transfer środków związanych z inwestycjami do i z Chin bez żadnych opóźnień czy restrykcji, pod warunkiem legalnego pochodzenia tych środków. Również cudzoziemcy zatrudnieni w zagranicznych firmach w tych strefach będą mogli swobodnie przesyłać swoje wynagrodzenia i inne dochody poza granice kraju, zgodnie z prawem.

Wprowadzane zmiany nie będą ograniczać rodzaju waluty, kwoty ani częstotliwości przekazów pieniężnych. To znaczący krok w usprawnieniu przepływu kapitału i zachęceniu do inwestycji zagranicznych w Chinach.

Źródła:

  • q85f4a33ryaai.touzijia.com
  • baijiahao.baidu.com
  • xueqiu.com

Energetyczna ewolucja Chin: boom Odnawialnych Źródeł Energii

Energia słoneczna staje się kluczowym filarem chińskiego sektora energetycznego, co potwierdzają imponujące statystyki za pierwsze osiem miesięcy tego roku. Produkcja energii ze Słońca wzrosła aż o +155%, osiągając moc 113 gigawatów. Wzrost produkcji krzemu polikrystalicznego, płytek krzemowych, ogniw słonecznych i paneli fotowoltaicznych osiągnął poziom 80% powyżej całej produkcji sprzed roku.

Chiny wyznaczyły ambitne cele dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla, stawiając na rozwój odnawialnych źródeł energii. Ich plan zakłada osiągnięcie szczytu emisji do 2030 roku oraz neutralność węglową do 2060 roku. W Chinach znajduje się jedna z największych na świecie farm słonecznych w Golmud, Qinghai, o mocy 2,8 GW.

Eksport płytek krzemowych, ogniw słonecznych i modułów fotowoltaicznych wykazuje stały wzrost, zwiększając się o 4,6% rok do roku w pierwszych siedmiu miesiącach br. Mimo że Europa pozostaje głównym rynkiem zbytu, chińskie produkty fotowoltaiczne trafiają coraz częściej na rynki wschodzące. Rynki takie jak RPA zyskują na znaczeniu, podczas gdy Indie tracą swoją pozycję.

Źródła:

  • sohu.com
  • baijiahao.baidu.com

Największe miasta Chin: sytuacja demograficzna

Chiny odnotowują wzrost liczby miast liczących powyżej 10 milionów mieszkańców.

W Chinach znajduje się obecnie 6 mega-miast liczących ponad 15 milionów mieszkańców, a są nimi: Szanghaj, Pekin, ShenZhen, ChongQing, GuangZhou i ChengDu. Ponadto w 9 miastach mieszka od 10 do 15 milionów ludzi: TianJin, WuHan, DongGuan, Xi’An, HangZhou, QingDao, ChangSha, HarBin oraz ZhengZhou.

Najwięcej dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 14 lat mieszka w ZhengZhou – 19,05% ogółu populacji, a także w ChangSha – 16,64% oraz w JiNan – 16,44%. Natomiast grupa osób starszych powyżej 60 roku życia dominuje w miastach takich jak DaLian – 24,71% ludności, Szanghaj – 23,38% i ShenYang – 23,24%.

Szczególnie zaskakująca jest wysoka liczba osób starszych w Szanghaju, będącym sercem chińskiej gospodarki i finansów.

Źródło:

  • caijing.chinadaily.com.cn

Hongkong: co z cenami mieszkań?

Analitycy szwajcarskiego banku UBS od 8 lat monitorują rynek nieruchomości w 25 najważniejszych ośrodkach biznesu i finansów na świecie, w tym także w Hongkongu. Najnowszy raport wykazał, że ceny mieszkań w okresie od połowy 2022 roku do końca czerwca 2023 roku spadły tu o 7%, osiągając poziom z 2017 roku. To oznacza prawdopodobnie koniec szalonych wzrostów cen, które w latach 2003-2018 wzrosły w Hongkongu czterokrotnie.

Pomimo spadku cen nieruchomości spadła we wrześniu ich sprzedaż:

  • o 16,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem oraz
  • o 19,5% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wartość transakcji obniżyła się w tym okresie o 14,7% w stosunku do poprzedniego miesiąca i o 14,4% w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

Mimo spadku cen, ceny mieszkań w Hongkongu wciąż są niezwykle wysokie, a stagnacja dochodów i rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych utrudniają wielu osobom uzyskanie własnego lokum. Ekspertów z UBS niepokoi słaby popyt na nieruchomości w Hongkongu, twierdzą oni, że mieszkania w tej metropolii są przewartościowane. Rosnąca podaż mieszkań zwiastuje dalsze osłabienie rynku.

Wysokie ceny nieruchomości w Hongkongu mogą zniechęcać firmy i utalentowanych pracowników do osiedlenia się w tym regionie. A to niekorzystnie wpłynie na całe miasto i jego mieszkańców. Według raportu UBS, aby osoba z wykształceniem średnim i średnim wynagrodzeniem mogła zakupić 60-metrowe mieszkanie, musiałaby pracować od 20 do 25 lat, przeznaczając całe wynagrodzenie na ten cel i rezygnując z innych wydatków, łącznie z jedzeniem.

Perspektywa ta wydaje się ponurą wizją przyszłości, szczególnie dla młodych ludzi.

Źródła:

  • ubs.com
  • wenweipo.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button