TechnologieWiadomościWiadomości
FT: “EU to demand technology transfers from Chinese companies”
19 listopada br. „Financial Times” opublikował artykuł pod intrygującym tytułem:
Trudno w to uwierzyć: Unia Europejska zamierza wymagać od chińskich firm, by zakładały fabryki w Europie oraz by wraz założeniem fabryk przekazywały europejskim partnerom swoje technologie. To planowany warunek sine qua non działania na rynku europejskim dla chińskich firm z sektora baterii.
Autorka artykułu, Gloria Li, powołując się na dwóch wysokich rangą urzędników UE, informuje, że Bruksela pracuje nad nowymi kryteriami. Mają one nakładać na chińskie firmy obowiązek zakładania fabryk w Europie oraz dzielenia się technologiami, jeśli chcą ubiegać się o dotacje w wysokości 1 mld euro na produkcję baterii do samochodów elektrycznych. Takie wymogi jako żywo przypominają praktyki, które funkcjonowały w Chinach lata temu, a które od dawana nie są stosowane. W latach 80. i 90. XX wieku, zagraniczne firmy, które chciały wejść na chiński rynek, musiały uruchamiać tu fabryki i szczegółowo przedstawiać technologie oraz procesy produkcyjne, które zamierzały w Chinach stosować. Minęły dekady, strony zamieniły się rolami. Teraz to Unia Europejska planuje przyjąć chińskie rozwiązania.
Wspominani przez autorkę urzędnicy unijni mieli również zaznaczyć, że będzie to program pilotażowy, który może zostać rozszerzony na inne programy dotacji UE. Podkreślali, że takie działania są częścią planu zaostrzenia stanowiska Europy wobec Chin. Celem jest ochrona firm podlegających surowym przepisom środowiskowym przed “zalewem tanich chińskich towarów produkowanych bez przestrzegania europejskich norm”. Jednocześnie program ma pobudzać rozwój produkcji czystych technologii w Europie.
Pierwszy krok Unii w kierunku “nakłaniania” do zakładania fabryk i transferu technologii dotyczy baterii. Stanowią one kluczowy element samochodów elektrycznych. Baterie to ponad jedna trzecia kosztu produkcji aut elektrycznych. Łańcuchy dostaw baterii mają fundamentalne znaczenie dla europejskiego przemysłu motoryzacyjnego, który musi przejść na produkcję modeli mniej szkodliwych dla środowiska.
Czyżby tak dotychczas krytykowany chiński model rozwoju gospodarczego zyskał uznanie i naśladowców w Unii Europejskiej?
Na podstawie: ft.com
Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny
e-mail: azliang@chinamail.com
Redakcja: Leszek B. Ślazyk
e-mail: kontakt@chiny24.com
© www.chiny24.com