WiadomościWiadomości

Hotele w Chinach bez ograniczeń dla gości zagranicznych

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (18/2024/320)

Wydaje się, że już bezpowrotnie mija jedna z najbardziej uciążliwych przeszkód, z którą borykali się obcokrajowcy odwiedzający Chiny.

Cztery instytucje, czyli

  • Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (chin. 公安部),
  • Ministerstwo Handlu (chin. 商务部),
  • Ministerstwo Kultury i Turystyki (chin. 文化和旅游部) oraz
  • Państwowa Administracja Migracji (chin. 国家移民局),

zwróciły się do wszystkich hoteli w całych Chinach o przyjmowanie gości zagranicznych bez dotychczasowych ograniczeń.

Do tej pory cudzoziemcy mogli zatrzymywać się tylko w hotelach, które uzyskały specjalna licencję umożliwiającą przyjmowanie gości z zagranicy. Takie licencje zazwyczaj uzyskiwały hotele co najmniej trzygwiazdkowe, zatem zdecydowanie te droższe.

Wszystko wskazuje na to, że skończy się sytuacja, w której tańsze hotele czy motele odmawiały zakwaterowania obcokrajowcom. Według informacji opublikowanej przez wspomniane 4 instytucje, chińskie hotele nie mogą odmówić przyjęcia gości zagranicznych ze względu na brak licencji na ich przyjmowanie.

Pozostaje jednak, w mojej opinii, jeszcze kilka kwestii, na które chcę zwrócić uwagę:

Ta decyzja ma formę zalecenia, a nie zarządzenia, czyli nie jest to silne zobowiązanie dla hoteli. Jest miejsce na interpretacje.

Chiny są duże. Informacja opublikowana przez instytucje centralne może nie dotrzeć do właścicieli tańszych hoteli/moteli, gdzie „od zawsze” obsługiwano wyłącznie chińskich klientów. I właściciele niekoniecznie będą chcieli zmieniać coś, do czego przywykli.

Bo goście zagraniczni, to chociażby konieczność posługiwania się przez obsługę językami obcymi. To może zniechęcać właścicieli niewielkich, tanich hoteli do zmian.

Chociaż…

To zapewne tylko kwestia czasu, a to, co dzisiaj nowe i może dziwne, jutro będzie po prostu normą. Klienci zagraniczni płacą równie dobrze jak goście z Chin, a przecież w chińskiej rzeczywistości trudno wyobrazić sobie sytuację, gdy właściciel hotelu rezygnuje z możliwości zarobienia wyłącznie przez takie głupstwo jak nieznajomość języków obcych.

Ale warto pamiętać o tych kwestiach planując wyjazd do Chin, zwłaszcza w miejsca odległe od wielkich metropolii. W Chinach w takich przypadkach od decyzji do praktyki droga zazwyczaj jest daleka.

Źródło: gov.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button