WiadomościWiadomości

Inwestycje w łańcuchy produkcji chipów

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (50/2023/302)

Inwestycje w łańcuchy produkcji chipów

Krajowy Fundusz Inwestycyjny Przemysłu Układów Scalonych (chin. 国家集成电路产业投资基金) zwiększa swoje inwestycje we wsparcie poszczególnych ogniw łańcucha produkcji półprzewodników. Przedmiotem zainteresowania funduszu są takie obszary jak projektowanie półprzewodników, sprzęt, maszyny, komponenty, surowce i technologie przyszłości.

W ramach tych działań fundusz uruchomił drugą fazę finansowania (Big Fund II, chin.  大基金二). Zainwestował

  • 7,118 mld RMB (4,020 mld zł/PLN) w ShangHai HuaLi Microelectronics Corp. (chin. 上海华利微电子有限公司) oraz
  • 1,511 mld RMB (ok. 850 mln zł/PLN) w Hangzhou Silan Microelectronics Co. (杭州思兰微电子有限公司).

To firmy zajmujące się produkcją układów scalonych i diod elektroluminescencyjnych.

Do tej pory Krajowy Fundusz Inwestycyjny Przemysłu Układów Scalonych zainwestował ponad 61 mld RMB (ok. 34,3 mld PLN) w 40 firmach związanych z produkcja i rozwojem chipów. Planuje także zwiększyć finansowanie w sektorach nowych technologii, sztucznej inteligencji, 5G, 6G oraz inteligentnej automatyzacji produkcji.

Ograniczenia dotyczące transferu technologii jakie wprowadziły USA, Japonia czy Holandia, zmusiły chińskie firmy półprzewodnikowe i nowych technologii do zmniejszenia zależności od firm zagranicznych. Ostatnie wydarzenia, jak np. chipy 7nm w nowym smartfonie HuaWei Mate 60 Pro zdają się wskazywać, że proces uniezależniania się Chin od technologii zagranicznych przebiega znacznie szybciej niż zakładano. Zaskakuje to zarówno decydentów, jak i największych graczy ze Stanów Zjednoczonych. Budowanie własnych, krajowych łańcuchów dostaw dla produkcji układów scalonych jest elementem programu „Made in China 2025″ uruchomionego w 2015 roku. Wedle założeń programu celem Chin jest osiągnięcie 70% samowystarczalności w zakresie produkcji półprzewodników do 2025 r.

Źródło: baijiahao.baidu.com

Nowy superkomputer i pionierskie technologie

Narodowe Centrum Superkomputerowe w Guangzhou (chin. 广州的国家超级计算中心) zaprezentowało nowy, opracowany w kraju superkomputer, Tianhe Xingyi (chin. „天河星逸”).

Testy wydajności nowego superkomputera nie zostały ujawnione, ale chińska państwowa agencja prasowa Xinhua podała, że przewyższa on swoimi osiągami poprzednika, czyli Tianhe-2 (chin. 天河-2), który przez trzy lata (2013-2016) był liderem światowym.

Ocenia się, że Tianhe-2 ma szczytową wydajność 100 petaflopsów, z trwałą wydajnością 61,44 petaflopsów po aktualizacji w 2018 roku. Mówi się, że Tianhe Xingyi podwoi tę wydajność.

Ponieważ Chiny nie raportują już wyników benchmarku Linpack ani nie biorą udziału w konkursie Top500, trudno jest uzyskać wiarygodne dane dotyczące wydajności. Superkomputer Tianhe-3 nie został oficjalnie ogłoszony, ale uważa się, że jest to system eksaskalowy, zdolny dokonywać nie mniej niż 1 000 000 000 000 000 000 obliczeń na sekundę.

W 2021 roku założyciel Asian Technology Information Program, David Kahaner, podzielił się swoim domniemaniem, że system TH-3 został oparty na układzie Phytium 2000+ FTP Arm oraz akceleratorze Matrix 2000+ MTP i jest w stanie osiągnąć 1,7 eksaflopsa w trybie szczytowym/1,3 eksaflopsa w trybie podtrzymania, co czyni go najpotężniejszym superkomputerem na świecie, lub przynajmniej równorzędnym z amerykańskim superkomputerem Frontier.

Co istotne, nowy superkomputer to w całości technologie, komponenty i systemy chińskie. Jednym z kluczowych celów wprowadzania zakazów transferu technologii do Chin było zastopowanie chińskich programów budowy superkomputerów stosowanych przez chińską armię. Ponownie okazuje się, że te działania nie przynoszą zakładanych skutków. Wręcz odwrotnie. Zdają się stymulować stronę chińska do zwiększenia wysiłków na rzecz znajdowania rozwiązań technologicznych wolnych o wpływów i zależności od technologii państw trzecich. Z pozytywnym skutkiem.

Chiny posiadają 202 z 500 najszybszych superkomputerów na świecie.

Źródła: baijiahao.baidu.com; eguangzhou.gov.cn; nudt.edu.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com


 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button