WiadomościWiadomości

Iran i Arabia Saudyjska porozumiewają się w Pekinie

Jak podały irańskie i saudyjskie media państwowe, w wyniku rozmów prowadzonych w Pekinie Iran i Arabia Saudyjska uzgodniły, że w ciągu dwóch miesięcy przywrócą zerwane wcześniej stosunki dyplomatyczne i ponownie otworzą swoje ambasady. Porozumienie zostało osiągnięte w piątek podczas rozmów zaaranżowanych przez chińską dyplomację.

Irańskie media państwowe zamieściły zdjęcia i wideo Ali Shamkhaniego, sekretarza Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu, z saudyjskim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Musaadem bin Mohammedem al-Aibanem oraz Wangiem Yi, najwyższym rangą dyplomatą Chin.

Po wdrożeniu decyzji ministrowie spraw zagranicznych obu narodów spotkają się, by przygotować się do wymiany ambasadorów” – podała irańska telewizja państwowa.

W materiale wyemitowanym przez irańskie media Wang pogratulował “z całego serca” “mądrości” decyzji rządów obu państw. “Obie strony wykazały się szczerością” – powiedział. “Chiny w pełni popierają to porozumienie”.

Saudyjska Agencja Prasowa potwierdziła porozumienie publikując wspólne oświadczenie Arabii Saudyjskiej i Iranu, które stanowi, iż oba kraje zgodziły się wzajemnie szanować swoją suwerenność państwową i nie ingerować w swoje wewnętrzne sprawy.

Wedle treści oświadczenia Rijad i Teheran zgodziły się aktywować porozumienie o współpracy w zakresie bezpieczeństwa podpisane w 2001 roku.

Rijad, Teheran i Pekin “wyraziły chęć dołożenia wszelkich starań w celu wzmocnienia regionalnego i międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”.

Irańska państwowa agencja informacyjna IRNA zacytowała Shamkhaniego, który nazwał rozmowy w Pekinie “jasnymi, przejrzystymi, wszechstronnymi i konstruktywnymi“.

Usunięcie nieporozumień i zorientowane na przyszłość poglądy w stosunkach między Teheranem a Rijadem z pewnością doprowadzą do poprawy stabilności i bezpieczeństwa regionalnego, a także zwiększenia współpracy między narodami Zatoki Perskiej i światem islamu w celu zarządzania obecnymi wyzwaniami” – powiedział Shamkhani.

Wang Yi powiedział zaś, że Chiny będą nadal odgrywać konstruktywną rolę w rozwiązywaniu problemów związanych z punktami zapalnymi na świecie i zademonstrują odpowiedzialność za sytuacje na świecie jako państwo o istotnym znaczeniu na arenie międzynarodowej.

Wang Yi dodał, że jako mediator w “dobrej wierze“, “wiarygodny” negocjator, Chiny wypełniły swoje obowiązki jako gospodarz dialogu pomiędzy Iranem a Arabią Saudyjską.

Dlaczego tak ważną dla regionu jest poprawa stosunków pomiędzy oboma państwami? Iran i Arabia Saudyjska są uwikłane w wojnę w Jemenie, wspierają rywalizujące strony w Libanie i Syrii. Interesy tych państw ścierają się od lat na wielu polach, w wielu relacjach, choćby tych z Izraelem. Poprawa stosunków między Teheranem a Rijadem może więc mieć wpływ na politykę na całym Bliskim Wschodzie.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu powiedział, że Stany Zjednoczone są świadome doniesień, iż Iran i Arabia Saudyjska wznowiły stosunki dyplomatyczne, ale odesłał dziennikarzy po dalsze szczegóły do Saudyjczyków.

Ogólnie rzecz biorąc, z zadowoleniem przyjmujemy wszelkie wysiłki, aby pomóc zakończyć wojnę w Jemenie i deeskalować napięcia w regionie Bliskiego Wschodu” – powiedział dziennikarzowi agencji informacyjnej Reuters. “Deeskalacja i dyplomacja wraz z odstraszaniem są kluczowymi filarami polityki, którą prezydent Biden nakreślił podczas swojej wizyty w regionie w zeszłym roku“.

Adnan Tabatabai – prezes Center for Applied Research in Partnership with the Orient, think tanku z siedzibą w Niemczech podkreślił, że USA nie odgrywają żadnej roli w tym porozumieniu. Z jednej strony to wynik polityki USA wobec Iranu, ale z drugiej “od jesieni 2019 roku (jeśli nie wcześniej), zauważa się pewne rozczarowanie i rosnący sceptycyzm Arabii Saudyjskiej wobec roli USA w regionie. Tak zwany ‘parasol bezpieczeństwa’, który USA miały zbudować dla Arabii Saudyjskiej i jej sojuszników, stał się niezrealizowanym mitem. W konsekwencji Arabia Saudyjska została zmuszona, aby opracować inny plan działania, którego realizacja pozwoli jej zabezpieczyć swoje granice i interesy“.

Źródło: AlJazeera.com

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button