WiadomościWiadomości

Kosmiczne ambicje Chin

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (17/2024/319)

Trwa historyczna misja sondy Chang’e-6 (chin. 嫦娥六号) na ciemną stronę Księżyca. Celem tej misji jest sprowadzenie na Ziemię pobranych gruntu księżycowego z miejsc wcześniej nie odwiedzanych przez wszystkie poprzednie misje załogowe i bezzałogowe.

Wcześniejsza chińska misja księżycowa nosząca nazwę Chang’e-5, przeprowadzona w roku 2020, miała na celu sprowadzenie próbek pobranych z powierzchni Srebrnego Globu po jego „jasnej” stronie. I była to pierwsza, zakończona sukcesem tego rodzaju misja od czasu programu Apollo prowadzonego przez NASA w latach 70. ubiegłego wieku.

Na pokładzie misji Chang’e-6 znajdują się trzy zestawy instrumentów naukowych opracowanych w ramach współpracy międzynarodowej z naukowcami z Francji, Włoch i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Stanowią one wyposażenie lądownika sondy. Mały satelita z Pakistanu znalazł się na pokładzie orbitera.

Chiny przeprowadziły swoją pierwszą załogową misję kosmiczną w 2003 roku. Stały się trzecim krajem, po ZSRR/Rosji i USA, który samodzielnie wysłał człowieka w przestrzeń kosmiczną. Od listopada 2022 roku Chiny dysponują własną, trzymodułową stacją kosmiczną, która będzie rozbudowana do sześciu modułów.

Do 2030 roku Chiny planują wysłać na Księżyc pierwszego swojego kosmonautę (tajkonautę). W tym samym czasie zamierzają sprowadzić próbki gruntu z Marsa (nad czym już pracuje chińska sonda).

W okresie 2026-2035 Chiny (wraz z Rosją) planują zbudowanie załogowej stacji badawczej na Księżycu. Od 2036 roku ma ona stanowić miejsce życia i pracy kolejnych załóg badawczych.

To tylko niektóre z celów coraz bardziej ambitnego chińskiego programu kosmicznego.

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Szczegóły szkolenia TUTAJ

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button