WiadomościWiadomości

Kosmiczny Internet

System komunikacji satelitarnej Starlink firmy SpaseX należącej do Elona Muska – o tym systemie każdy z nas coś słyszał, coś wie. Zdecydowanie mniej dociera do nas informacji na temat analogicznego systemu tworzonego w Chinach od 2020 r. przez China Satellite Network Group Co. Ltd. (chin. 中国卫星网络集团有限公司), a noszącego nazwę GW China Star Net (chin. 中国之星网). Na tę chwilę system tworzy 800 satelitów, których docelowa liczba ma wynieść 12 tysięcy. Ma to nastąpić w 2030 r.

Równolegle, od końca 2023 r. rozwijany jest projekt stworzenia mega konstelacji satelitów komunikacyjnych na niskiej orbicie. Projekt ten nosi nazwę G60 Gwiezdny Łańcuch (chin. 星链). W realizację projektu zaangażowane są firmy z Szanghaju wraz z administracjami ośmiu miast znajdujących się promieniu 300 km od tej ,metropolii.

W ramach projektu G60 planuje się wyniesienie w kosmos i uruchomienie do połowy 2024 roku co najmniej 108 satelitów, które pozwolą świadczyć usługi komercyjne szerokopasmowego dostępu do Internetu. Do 2027 r. zbudowany zostanie kompletny łańcuch przemysłowy zdolny do produkcji 300 satelitów rocznie z przeznaczeniem dla tego konkretnego projektu. Zgodnie z założeniami do roku 2035 system G60 będzie składać się z konstelacji 13 tysięcy satelitów. Umieszczone będą bliżej Ziemi niż system Starlink. Rozmiar sieci chińskiej będzie zbliżony do tej amerykańskiej.

Oba projekty uruchomiono z opóźnieniem w stosunku do Starlink, dlatego też ich realizacja będzie musiała znacznie przyspieszyć. To warunek konieczny, by stanąć do walki konkurencyjnej o rynek globalnych usług komunikacyjnych i nawigacyjnych przy zastosowaniu szerokopasmowego Internetu, dla użytkowników naziemnych, powietrznych czy morskich.

Internet satelitarny w obecnie promowanej formule, to system nawet dziesiątek tysięcy małych satelitów tworzących „konstelację”, stanowiących “kosmiczną stację bazową” – odpowiedni stacji bazowych w komunikacji naziemnej.

Zaletami koncepcji Internetu satelitarnego są m.in.: powszechny dostęp do sieci z każdego zakątka świata, czy małe opóźnienie pomiędzy nadaniem a odbiorem sygnału. Sieć satelitarna stanowić też będzie istotny element systemu komunikacji 6G, gdzie prędkość przesyłu danych ma osiągać poziom 100 Gb/s i większą.

Sieć Internetu satelitarnego napędzać będzie rozwój teledetekcji, dużych zbiorów danych, sztucznej inteligencji, komunikacji kwantowej i innych dziedzin, stąd ma ona ogromne perspektywy rozwoju.

W obu chińskich projektach istotna rolę odgrywa lider w rozwoju systemów telekomunikacyjnych, firma HuaWei (chin. 华为).

Źródła:

 • baijiahao.baidu.com;
 • 163.com;
 • new.qq.com;
 • it.sohu.com;Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chinye-mail: azliang@chinamail.com

  Redakcja: Leszek B. Ślazyk

  e-mail: kontakt@chiny24.com

  © www.chiny24.com

  Szczegóły szkolenia TUTAJ

   

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button