WiadomościWiadomości

Krajowy Fundusz Inwestycyjny Przemysłu Układów Scalonych

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (06/2024/308)

Krajowy Fundusz Inwestycyjny Przemysłu Układów Scalonych (NICIF)

(chin. 国家集成电路产业投资基金) intensyfikuje wspieranie tworzenia komplementarnego łańcucha produkcji półprzewodników, w tym projektowanie, sprzęt, maszyny, komponenty i surowce oraz poszukiwanie przełomowych technologii w tym zakresie.

W ramach swych działań fundusz uruchomił drugą fazę finasowania (Big Fund II, chin. 大基金二). Zainwestował m.in.:

  • 7,118 mld RMB (4,020 mld PLN) w ShangHai HuaLi Microelectronics Corp. (chin. 上海华利微电子有限公司) i
  • 1,511 mld RMB (ok. 850 mln zł/PLN) w Hangzhou Silan Microelectronics Co. (chin. 杭州思兰微电子有限公司)

Do tej pory (NICIF) zainwestował ponad 61 mld RMB (ok. 34,3 mld PLN) w 40 firm zajmujących się produkcją chipów/układów scalonych. Nie zamierza się jednak ograniczać do tej dziedziny i w najbliższym czasie zwiększy finasowanie w sektorach nowych technologii, sztucznej inteligencji (AI), 5 i 6 G czy smart production. Tam też popłyną miliony, a nawet miliardy.

Inwestycje chińskich funduszy państwowych w dziedziny technologiczne znacznie wzrosły od czasu, gdy Stany Zjednoczone zaczęły stosować w stosunku do Chin restrykcje, których celem było odcięcie Państwa Środka od zaawansowanych technologii, zahamowanie rozwoju sztucznej inteligencji, czy produkcji i rozwoju układów scalonych.

Zakazy eksportu jakie wprowadziły USA, Japonia czy Holandia, zmusiły chińskie firmy półprzewodnikowe i nowych technologii do zmniejszenia zależności od importu. Ostatnie wydarzenia (jak np. chipy 7nm w nowym smartfonie HuaWei) wskazują, że ten proces następuje szybciej niż zakładano. Ku zaskoczeniu Stanów Zjednoczonych.

Budowanie własnych, krajowych łańcuchów dostaw układów scalonych i komplementarnej bazy ich produkcji są częścią programu zainicjowanego w 2015 roku przez prezydenta Xi JinPinga, a znanego jako „Made in China 2025”. Celem tego projektu jest osiągnięcie 70% samowystarczalności w zakresie półprzewodników do 2025 r.

Źródła: https://baijiahao.baidu.com

Raport badawczy

„Badanie stanu recyklingu surowców wtórnych o niskiej wartości w Chinach”

(chin. 中国低值可回收物回收利用现状研究报告) opracowany przez Instytut Systemu Gospodarczego i Zarządzania Krajowej Komisji Rozwoju i Reform (NDRC)  (chin. 国家发展和改革委员会经济体制与管理研究所) stwierdza, że w 2021 roku w Chinach wygenerowano łącznie 50,21 mln ton odpadów opakowań z tworzyw sztucznych, 22,75 mln ton szklanych, 21,24 mln ton tekstylnych, 1,32 mln ton folii rolniczej, 640 tysięcy ton opakowań na bazie papieru do napojów, 125 600 ton po nawozach i 117 tysięcy ton opakowań po pestycydach.

Jedynie w przypadku folii rolniczej wskaźnik recyklingu wynosi 60,6%.

W pozostałych przypadkach recyklingowi ulega od 19,5% do 58,6% odpadów. Średni wskaźnik recyklingu dla surowców wtórnych niskiej jakości wynosił 26,6%.

Źródło: https://news.cctv.com

Spada sprzedaż telewizorów

W grudniu 2023 roku sprzedano w Chinach 3,45 mln szt. telewizorów. To spadek o 3,4% w relacji miesiąc do miesiąca, a 22,3% w relacji rok do roku. Nie lepiej sytuacja przestawia się w całym ubiegłym roku. Łącznie sprzedano 38,12 mln sztuk telewizorów, co oznacza spadek wielkości sprzedaży o 5,1% r/r.

Analitycy zakładają, że w bieżącym roku popyt na telewizory wzrośnie. Warunek konieczny: producenci musza obniżyć ceny sprzedaży.

Źródło: http://www.ce.cn

Zbyt duże zapasy alkoholu…

W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku łączne zapasy 20 spółek alkoholowych notowanych na giełdach chińskich osiągnęły wartość 136,354 mld RMB (ok. 75,448 mld PLN). Pięciu największych producentów alkoholu:

  • GuiZhou MaoTai (chin. 贵州茅台),
  • WuLiangYe (chin. 五粮液),
  • YangHe (chin. 洋河),
  • ShanXi FenJiu (chin. 山西汾酒),
  • LuZhou LaoJiao (chin. 泸州老窖)

posiadało ponad 10 mld RMB (ok.5,54 mld PLN) zapasów. W 2023 roku zapasy alkoholu stały się “wielkim kamieniem” dla całej branży i pojawiły się oznaki odwrócenia (obniżania) cen. Problemem branży jest nadwyżka mocy produkcyjnych. Przedsiębiorstwa branży alkoholowej w ramach zaradzenia sytuacji przyspieszyły ekspansję zagraniczną, próbując rozszerzenia swoich rynków o te poza granicami kraju.

LuZhou LaoJiao rozpoczęło działania aż w 70 państwach świata, YangHe w 52. Jednak internacjonalizacja chińskich alkoholi nie jest taka oczywista i prosta. Według danych Generalnej Administracji Celnej Chin  (chin. 中国海关总署) w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku ich eksport wzrósł o 23,86% r/r. A mimo to eksport chińskiego alkoholu stanowi mniej niż jeden procent całej jego produkcji, a udział w rynkach międzynarodowych jest niezauważalny.

Źródło: http://www.ce.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button