WiadomościWiadomości

Największe firmy prywatne Chin w 2024 roku

CNPP Ranking Enterprise Research Center (chin. CNPP排名企业研究中心) we współpracy z CN10 Ranking Data Research Department (chin. CN10排名数据研究部) opublikowało ranking 100 największych firm prywatnych Chin. Raport przygotowano w oparciu o dane z lat 2022-2023.

We wnioskach tego raportu umieszczono m.in. następujące informacje:

Aby znaleźć się na liście, przedsiębiorstwo musiało osiągnąć minimum 88,5 mld RMB (ok. 48,82 mld PLN) przychodu. Aby znaleźć się w pierwszej dziesiątce należało przekroczyć próg 422 mld RMB, czyli ok. 232,8 mld PLN rocznego przychodu.

Pierwsza trójka największych prywatnych firm to:

  • JingDong (chin. 京东),
  • Alibaba (chin. 阿里巴巴) i
  • HuaWei (chin. 华为),

ta sama od lat.

Te 3 firmy znajdują się w pierwszej trójce co roku, zmieniają jedynie swoje „miejsca na pudle”. Jeśli chodzi o branże, w jakie zaangażowały się największe pod względem przychodów prywatne firmy chińskie, to w pierwszej dziesiątce dominują nowe technologie, Internet i produkcja przemysłowa.

Prawie jedna trzecia firm w rankingu poprawiła swoją pozycję w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ich przychody wzrosły, szczególnie tych działających na polu nowych technologii i zielonej energii.

Spadły notowania przedsiębiorstw produkcyjnych. To skutek dekoniunktury w nieruchomościach. Firmy przemysłowe na liście 100 największych chińskich firm stanowią ok. 60% ogółu objętych rankingiem.

Najwyżej notowane na liście CNPP/CN10 przedsiębiorstwa prywatne pochodzą z prowincji ZheJiang, GuangDong, JiangSu i Pekinu. To najbardziej rozwinięte regiony Chin, motory rozwoju gospodarczego i miejsca, gdzie zlokalizowane są wielkie aglomeracje. Najwięcej prywatnych przedsiębiorstw koncertuje się w delcie rzeki ChangJiang/Jangcy, rejonie Beijing-Tianjin-Hebei i delcie rzeki Perłowej.

82% prywatnych przedsiębiorstw na liście CNPP/CN10 powiązanych jest z rynkiem kapitałowym. 38 ze 100 największych prywatnych przedsiębiorstw Chin to spółki giełdowe, a 57 przedsiębiorstw z listy to emitenci obligacji.

Źródła:

  • qq.com
  • ifeng.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button