WiadomościWiadomości

PMI w chińskim przemyśle w październiku: 50,1

Jak wynika z najnowszych danych Państwowego Biura Statystyki (chin. 国家统计局) produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w październiku po raz pierwszy od kwietnia br.
To długo oczekiwana, dobra wiadomość, dla wszystkich tych, którzy walczą o wzrost aktywności drugiej co do wielkości gospodarki świata. W październiku wskaźnik aktywności/koniunktury w przemyśle (PMI) wyniósł 50,1pkt, kiedy we wrześniu był na poziomie 49,8pkt.
Jak spojrzeć na wielkości przedsiębiorstw, to potwierdza się utrzymująca się od dawana tendencja. Do koniunktury dużych przedsiębiorstw (51,5) zaczynają dołączać średnie (49,4). Niestety, małe przedsiębiorstwa pozostają w fazie stagnacji (47,5 pkt).

  • Subindeksy składające się na wskaźnik PMI wskazują, że:
  • indeks produkcji znajduje się na poziomie 52,0 pkt, co oznacza wzrost o 0,8pkt w porównaniu z poprzednim miesiącem, sygnalizując, że działalność produkcyjna przedsiębiorstw przyśpiesza;
  • indeks nowych zamówień wyniósł 50,0 pkt, co oznacza wzrost o 0,1 pkt i świadczy o wejściu na poziom aktywności;
  • indeks zapasu surowców w październiku wzrósł do 48,2 (o 0,5 więcej niż we wrześniu) co wskazuje na ciągły spadek zapasów;
  • indeks zatrudnienia wzrósł do 48,4 pkt (o 0,2), co oznacza poprawę poziomu zatrudnienia w przemyśle, choć sytuacja na rynku pracy wciąż jest daleka od satysfakcjonujące;
  • indeks czasu dostawy wyniósł 49,6 pkt (wzrost o 0,1), jednak nadal znajduje się poniżej poziomu aktywności (50%).

Jeśli chodzi o gałęzie gospodarki, to w strefie rozwoju znajdują się budownictwo (50,4) i usługi (50,1). Takie branże jak transport kolejowy, wodny, lotniczy, usługi pocztowe, rynek kapitałowy, ochrona środowiska, zarządzanie obiektami użyteczności publicznej i inne dla nich wskaźniki PMI wykazują fazę koniunktury. Natomiast handel hurtowy, hotelarstwo, oprogramowanie internetowe i usługi informatyczne, nieruchomości oraz usługi mieszkaniowe to pozostają w fazie stagnacji, z wskaźnikiem PMI poniżej punktu krytycznego (50 pkt).
Październikowe dane okazały się lepsze od prognoz analityków, co jest pozytywnym sygnałem. Wciąż jednak zagrożeniem pozostaje stosunkowo niska konsumpcja wewnętrzna, utrzymujący się kryzys w sektorze nieruchomości oraz rosnący dług publiczny.
Od kilku tygodni rząd wprowadza szereg środków mających na celu skierowanie stymulacji finansowej do gospodarki, stopniowo luzuje politykę pieniężną i fiskalną, aby poprawić dynamikę rozwoju. Wskaźnik PMI potwierdza, że podjęte kroki zaczynają przynosić pierwsze efekty. Mimo to wielu ekspertów i inwestorów wciąż oczekuje na oficjalne ogłoszenie większego niż dotychczas pakietu stymulacji gospodarczej.

PMI, czyli Purchasing Managers’ Index, to wskaźnik aktywności finansowej stworzony przez Markit Group i Institute for Supply Management of Financial Activity. Odzwierciedla on aktywność managerów nabywających różnego rodzaju dobra i usługi.

Główny Indeks PMI jest średnią ważoną poszczególnych podindeksów (produkcji, nowych zamówień, zatrudnienia etc.) i może przybierać wartości od 0 do 100. Zwykle wskaźnik ten przyjmuje wartość między 40 a 60 pkt. Wartości wyższe niż 50 pkt sygnalizują wzrost aktywności ekonomicznej w badanym sektorze, a poniżej 50 pkt – jej spadek

Dane potrzebne do uzyskania wskaźnika są pobierane w drodze anonimowych ankiet, wypełnianych przez managerów z różnych dziedzin gospodarki. Przy obliczaniu PMI brane są pod uwagę między innymi:

  • stan produkcji przemysłowej,
  • ilość i koszt prowadzonej działalności usługowej,
  • aktywność w sektorze budownictwa oraz
  • rezultat prowadzonej działalności w skali całego rynku.

Poszczególne elementy mogą się różnić, w zależności od charakterystyki wybranej branży.

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button