AutonomiaMotoryzacjaWiadomościWiadomości

Robotaxi Apollo Go będzie świadczyć usługi poza Chinami…

Chiński gigant internetowy Baidu planuje uruchomić swoją usługę robotaxi Apollo Go poza Chinami, ponieważ wyścig o komercjalizację pojazdów autonomicznych nabiera tempa. Posunięcie Baidu ma miejsce w momencie, gdy amerykańska Tesla przygotowuje się do zaprezentowania swojego robotaxi, a inni chińscy gracze również spoglądają na rynki zagraniczne w nadziei na objęcie prowadzenia w wyścigu o dominację w sektorze  jazdy autonomicznej.

Apollo Go obsługuje obecnie jedną z największych flot robotaxi w Chinach, gdzie świadczy usługi w ponad 10 miastach. Zapewnia w pełni bezzałogowe przejazdy m.in. w

  • Wuhan,
  • Pekinie,
  • Chongqing i
  • Shenzhen,

Jak wynika z najnowszego sprawozdania finansowego spółki, w drugim kwartale br. robotaxi Apollo Go wykonały 899 000 przejazdów, co stanowi wzrost o 26% rok do roku.

Baidu rozpoczęło rozmowy z zagranicznymi producentami samochodów, platformami współdzielenia przejazdów i innymi firmami technologicznymi w celu wdrożenia Apollo Go poza Chinami za pośrednictwem lokalnych partnerstw. Czas uruchomienia serwisów i lokalizacje zagranicznych przedsięwzięć Apollo Go nie zostały jeszcze sfinalizowane.

Podobnie Pony.ai, wiodący startup zajmujący się pojazdami autonomicznymi w Chinach, przygląda się Azji Południowo-Wschodniej, Europie i Bliskiemu Wschodowi. Firma podpisała protokół ustaleń z singapurskim operatorem taksówek ComfortDelGro, przygotowując się do uruchomienia usługi robotaxi Pony.ai w Singapurze i innych krajach jeszcze w tym roku.

WeRide, inna chińska firma zajmująca się rozwojem pojazdów autonomicznych, ogłosiła we wrześniu partnerstwo z Uberem. Platforma rideshare wprowadzi robotaxi WeRide do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i innych krajów. Uber powiedział jednak, że partnerstwo „nie przewiduje żadnych uruchomień w Stanach Zjednoczonych ani Chinach”.

WeRide złożył wniosek o wejście na giełdę w USA z wyceną do 5 miliardów dolarów na początku tego roku, ale IPO zostało opóźnione.

Wydaje się mało prawdopodobne, aby chińscy gracze robotaxi mogli działać w USA, biorąc pod uwagę, że Departament Handlu we wrześniu ogłosił, iż planuje wprowadzenie zakazu stosowania chińskiego oprogramowania w pojazdach autonomicznych operujących na terenie Stanów Zjednoczonych. Proponowane ograniczenie wymaga publicznych konsultacji i zostanie sfinalizowane jeszcze w tym roku.

Oczekuje się, że uruchomienie przez Teslę usługi robotaxi będzie głównym katalizatorem dla branży pojazdów autonomicznych, która zmaga się z wieloma formalnymi przeciwnościami na drodze do komercjalizacji technologii autonomicznej jazdy. Nie umknęło to uwadze chińskich władz, które stymulują firmy specjalizujące się w badaniach i rozwoju pojazdów autonomicznych, by przewodziły w wyścigu pojazdów autonomicznych. Jak w wielu wcześniej obserwowanych przypadkach, tak i tu władze zapewniają swoim graczom przyjazną politykę i dotacje rządowe.

Według Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, Pekin wydał łącznie 16 tysięcy licencji testowych dla pojazdów autonomicznych, więcej niż jakikolwiek inny kraj. W sumie 32 tysiące kilometrów dróg w Chinach zostało otwartych do testowania pojazdów autonomicznych.

Chiński rząd zachęca również firmy do wyjazdu za granicę, abyśmy mogli mieć przewagę jako pierwsi, zanim Tesla lub inne amerykańskie firmy przejmą inicjatywę. Plan robotaxi Tesli uruchomił alarm zarówno w chińskim rządzie, jak i w chińskich firmach: muszą przyspieszyć, by nie zostać w tyle.

Źródło: Nikkei Asia

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button