WiadomościWiadomości

Rośnie rola Chin w łańcuchach dostaw dla “zielonej transformacji”

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (16/2024/318)

Według danych zebranych przez Bloomberg NEF, Chiny ogrywają coraz ważniejszą rolę w globalnych łańcuchach dostaw komponentów, surowców dla czystych, „zielonych” technologii. Chiny wraz z Japonią i Koreą Południową posiadają ponad 80% udziału w globalnej zdolności produkcyjnej w 11 segmentach przemysłowych związanych z tymi technologiami.

Europa i Stany Zjednoczone nie są zdolne przeprowadzić „zielonej transformacji” bez udziału tych trzech państw. Zdaje się, że koncepcje decouplingu i de-riskingu nie zostały przemyślane nawet w podstawowym zakresie. W zakresie produktów i technologii.

Źródło: Bloomberg NEF  

30 kwietnia br. Z hubu kolejowego w ChengDu, stolicy południowo-zachodniej prowincji SiChuan, wyruszył pierwszy bezpośredni pociąg towarowy „Chiny-Laos-Tajlandia-Malezja”. Towary przewożone tym pociągiem z ChengDu mogą dotrzeć do Tajlandii w ciągu 5 dni, a do Malezji w ciągu 8 dni. Jest to kolejny krok na rzecz pełniejszego wykorzystania potencjału linii kolejowej Chiny – Laos, promowania stworzenia linii panazjatyckiej i budowy połączeń szybkimi kolejami między Chinami a krajami Azji Południowo-Wschodniej.

Obecnie trwają prace studyjne dotyczące wykonalności poszczególnych tras kolejowych, a także negocjacje dotyczące budowy i konstrukcji różnych odcinków tych kolei w Tajlandii i Malezji.

Źródła:

  • spb.gov.cn;
  • baijiahao.baidu.com;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Szczegóły szkolenia TUTAJ

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button