WiadomościWiadomości

Sikorski – Wang Yi: dwie wersje tego samego spotkania

Polski MSZ: informacja jednozdaniowa o spotkaniu ministra Sikorskiego z chińskim Ministrem Spraw Zagranicznych Wang Yi. Zdjęcie z oficjalnej strony polskiego MSZ.

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/minister-sikorski-uczestniczyl-w-monachijskiej-konferencji-bezpieczenstwa

Tekst w ramce: “Z rozmowie z szefem dyplomacji Chin Wangiem Yi, w której uczestniczył też szef BBN Jacek Siewiera, omówiono stan stosunków polsko-chińskich, perspektywy zakończenia wojny na Ukrainie, jak również planowaną wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Chińskiej Republice Ludowej.” (pisownia oryginalna)

A to komunikat chińskiego MSZ o spotkaniu z ministrem Sikorskim (jednostronicowy).

Wolne tłumaczenie:

W dniu 17 lutego 2024 r. czasu lokalnego członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i minister spraw zagranicznych Wang Yi spotkał się z polskim ministrem spraw zagranicznych Sikorskim w kuluarach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Wang Yi powiedział, że w ciągu ostatnich 75 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych, relacje chińsko-polskie utrzymywały stabilny rozwój i stawały się coraz bardziej dojrzałe i odporne na zawirowania. Obie strony powinny nadal trzymać się hasła przyjaźni i współpracy, podkreślać pozytywne aspekty wzajemnego szacunku i zaufania oraz wspólnie dążyć do rozwoju stosunków dwustronnych, czemu może posłużyć budowanie relacji od nowego punktu wyjścia dla osiągnięcia ich wyższego poziomu.

Chiny chcą współpracować z Polską na rzecz wzmocnienia wzajemnego zaufania politycznego, pogłębienia wzajemnie korzystnej współpracy, wspólnego praktykowania multilateralizmu, wspólnego wspierania Organizacji Narodów Zjednoczonych w odgrywaniu ich głównej roli w tworzeniu stosunków międzynarodowych oraz by wspólnie przeciwstawiać się hegemonicznym praktykom polityki siły.

Sikorski powiedział, że Polska była jednym z pierwszych krajów, które nawiązały stosunki dyplomatyczne z Chinami i zawsze przestrzegała polityki jednych Chin. Podziwiamy znane na całym świecie osiągnięcia rozwojowe Chin i pragniemy wzmacniać wymianę na wysokim szczeblu z Chinami, pomyślnie przeprowadzić posiedzenie Komitetu Współpracy Międzyrządowej i zaplanować kolejny etap współpracy w różnych dziedzinach. Liczymy na wsparcie Chin dla głosu i reprezentacji regionu Europy Środkowo-Wschodniej w sprawach międzynarodowych.

Wang Yi powiedział, że Chiny doceniają przestrzeganie przez Polskę polityki przyjaźni z Chinami, patrzą na rozwój Chin w sposób obiektywny i przyjazny, cieszą się z przyspieszenia rewitalizacji Polski i wspierają Polskę w odgrywaniu większej roli na arenie międzynarodowej i regionalnej. Chiny są gotowe współpracować z Polską w celu jak najszybszego zwołania posiedzenia Wspólnej Komisji Gospodarczej, Komitetu Współpracy Naukowej i Technologicznej oraz innych mechanizmów w celu uzyskania konsensusu, a także zwołania posiedzenia Chińsko-Polskiego Komitetu Współpracy Międzyrządowej w odpowiednim czasie, w celu koordynacji kluczowej współpracy w różnych dziedzinach oraz wzmocnienia wymiany doświadczeń w zakresie zarządzania państwem.

Polska jest liderem współpracy między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej, ważnym kierunkiem dla linii kolejowej Chiny-Europa. Chiny są gotowe współpracować ze stroną polską w celu wzmocnienia powiązań, wspólnie budować wysokiej jakości projekty “Jednego Pasa, Jednego Szlaku” i promować inicjatywy Jedwabnego Szlaku w nowej erze i z nową witalnością.

Obie strony wymieniły również poglądy na temat kryzysu na Ukrainie i innych kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Wnioski o podejściu Polski do Chin pozostawiam czytelnikom.

Źródła:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button