WiadomościWiadomości

Szanghaj: fuzja miejskich firm inwestycyjnych

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (18/2024/320)

Władze Szanghaju, miasta wydzielonego na prawach prowincji, zamieszkałego przez ponad 25 mln ludzi, podjęły decyzję o fuzji dwóch największych firm inwestycyjnych będących własnością metropolii. Celem tego działania jest stworzenie silnej instytucji finansowej o wartości 132,5 miliardów RMB, czyli ok.73,4 mld PLN, która będzie wspierać innowacje, technologiczne startupy i nowatorskie projekty.

Plan konsolidacji uzyskał aprobatę Komisji Nadzoru i Administracji Aktywów Państwowych w Szanghaju (SASAC, chin. 上海市国有资产监督管理委员会), prowincjonalnego oddziału centralnej administracji zarządzającej aktywami i majtkiem spółek państwowych.

Plan ten zakłada połączenie

  • Shanghai State-Owned Capital Investment Co. Ltd. (chin. 上海国有资本投资有限公司) z
  • Shanghai Science and Technology Venture Capital Group Co. Ltd. (chin. 上海科技创业投资集团有限公司有限公司).

Aktywa tej pierwszej to 48,6 mld RMB (ok. 27 mld PLN), tej drugiej zaś 83,9 mld RMB (ok. 46,48 mld PLN).

Modernizacja państwowych platform inwestycyjnych w Szanghaju jest kluczowym krokiem w kierunku rozwoju liderów branży innowacji naukowych i technologicznych o międzynarodowej konkurencyjności – jak napisano w uzasadnieniu tego planu.

Moje trzy feny (chińskie grosze): Przy takich okazjach, zawsze zastanawia mnie, dlaczego w kraju o socjalistycznej gospodarce rynkowej, kierowanym przez Komunistycznej Partię Chin znajduje się miejsce dla miejskich, prowincjonalnych firm inwestycyjnych, banków lokalnych, samorządowych tworzonych przez miasta i spółki miejskie (a nie przez rząd centralny). Tymczasem w liberalnej, demokratycznej, kapitalistycznej Polsce nie.

Nie potrafię tego zrozumieć. Nie chodzi mi przy tym, aby były to takie giganty jak w Chinach, ale nawet małe platformy tworzone dla realizacji lokalnych planów inwestycyjnych i rozwojowych, bez oglądania się na łaskawość władz centralnych, centralnych budżetów. Jakby to ładnie brzmiało: „Bank of Warsaw”, „Bank of Poznań” czy Szczecin Capital Investment Co. … ech

Źródło:

  • finance.eastmoney.com;
  • companies.caixin.com

 

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button