TechnologieWiadomościWiadomości

Sztuczna Inteligencja: wyścig o prymat trwa

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (18/2024/320)

Centrum bezpieczeństwa i nowych technologii Uniwersytetu Stanforda przedstawiło dane dotyczące liczby patentów związanych ze sztuczną inteligencją (AI), udzielonych w latach 2012-2022 (proces udzielania praw patentowych trwa około 2 lat, dlatego górną graniczna datą jest rok 2022).

Z danych zebranych i opracowanych przez Centrum wynika, iż Chiny po raz pierwszy w historii wyprzedziły Stany Zjednoczone pod względem liczby patentów dotyczących rozwiązań z zakresu AI w 2013 roku. Od tego czasu Państwo Środka odnotowuje ogromny wzrost potwierdzonych zgłoszeń patentowych związanych z AI. W 2022 roku Chiny otrzymały więcej patentów w tym zakresie niż wszystkie inne kraje razem wzięte.

Duża aktywność w badaniach nad sztuczną inteligencją nie oznacza, że Chiny są liderem pod względem jej zastosowania. To zaś wynika z faktu, iż w Stanach Zjednoczonych, które są bezdyskusyjnie numerem 1 w zastosowaniach rozwiązań bazujących na AI, o opatentowanie rozwiązań wnoszą głównie wielkie firmy, takie jak IBM, Microsoft i Google. Tymczasem w Chinach wnioski patentowe powiązane ze sztuczną inteligencją składają agendy rządowe (agencje lotnicze, kosmiczne, etc.), uniwersytety i firmy technologiczne (np. Tencent, Baidu, Alibaba).

Przedmiotem chińskich patentów AI są w większości rozwiązania dotyczące analizy danych wejściowych, w tym zwłaszcza interpretacji danych wizualnych (rozpoznawanie obrazów).

Amerykańskie patenty AI są rozłożone bardziej równomiernie w różnych dziedzinach badań nad tą technologią.

Źródło: aiindex.stanford.edu;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button