WiadomościWiadomości

to od miecza wojuje… czyli o półprzewodnikach

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (28/2023/280)

Kto od miecza wojuje… czyli o półprzewodnikach

Wiele wskazuje na to, że stworzona przez Stany Zjednoczone koalicja, której celem jest zablokowanie Chinom możliwości nabywania zagranicznych maszyn do produkcji chipów nie przyniesie zamierzonych efektów. Z pewnością zaś nie odbije się na kondycji chińskich producentów tego typu sprzętu, jak i wszelkich materiałów stosowanych w produkcji układów scalonych.

W 2022 roku około 35% chińskich fabryk półprzewodników używało krajowego sprzętu, a jeszcze rok wcześniej było ich 21%.

Tylko w pierwszym kwartale tego roku lokalne firmy wygrały prawie połowę wszystkich publicznych przetargów na dostawę maszyn do produkcji chipów, ogłoszonych przez czołowych producentów mikroprocesorów.

Semiconductor Manufacturing International Corporation (中芯国际集成电路制造有限公司SMIC), jeden z największych chińskich producentów komponentów półprzewodnikowych ogłosił zamiar zainwestowania 500 mld RMB (ok. 301 mld PLN) w nową fabrykę układów scalonych. Będzie to joint venture (JV) utworzone z:

  • National Integrated Circuit Fund (国家集成电路刹那也投资基金) oraz
  • BeiJing YiZhuang International Investment Development Co., Ltd. (北京亦庄国际投资发展有限公司).

Cel spółki: w roku 2024 uruchomić produkcję chipów do 12 nm, a w kolejnych latach 7 nm i „wyższych”.

Wedle opinii obserwatorów chińskiego rynku chipów ta inwestycja, jak i rozbudowa istniejącej fabryki w Szanghaju stanowią część większego działania zmierzającego do rozwoju własnej produkcji układów scalonych 5 nm i 3 nm. Nie dziś, nie jutro, za jakiś czas. W oparciu wyłącznie o maszyny, urządzenia i materiały chińskie (oczywiście w tym zakresie, w którym to możliwe)

SMIC stosując właśnie krajowe maszyny produkuje od 2019 roku chipy 14 nm.

Globalne restrykcje dotyczące dostępności form chińskich do zagranicznych technologii zdecydowanie przyspieszyły wysiłki chińskich firm w uzyskaniu samowystarczalności w zakresie produkcji półprzewodników.

Źródła:

https://xueqiu.com

OPINIE o Chinach

John Neuffer, prezes i dyrektor generalny American Semiconductor Industry Association:

“Chiny są największym rynkiem dla amerykańskich półprzewodników. Rząd USA ma obawy dotyczące tak zwanego bezpieczeństwa narodowego, ale amerykańskie firmy półprzewodnikowe nie mogą zrezygnować z obecności na rynku chińskim. Chiny są największym rynkiem półprzewodników na świecie, w interesie żadnej ze stron nie leży dążenie do oddzielenia się od Chin (decoupling), zerwanie łańcuchów dostaw i zakłócenia tych dostaw.”

Powyżej: Procent przychodów amerykańskich producentów chipów generowany przez rynek chiński (obejmuje sprzedaż, jak i produkcje w Chinach eksportowana na cały świat, w tym do USA)

Ostatni na liście Micron właśnie doświadcza tego, z czym spotykają się chińskie firmy w USA. Władze uznały, że produkty firmy Micron zagrażają bezpieczeństwu narodowemu Chin i postanowiono usunąć je z wszystkich urządzeń działających na terenie Chin

Źródło:

https://www.semiconductors.org/

https://www.scmp.com/

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button