WiadomościWiadomości

Trasa Pekin – Szanghaj pociągiem 450 km/h

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (15/2024/317)

W 2007 roku Chiny uruchomiły pierwszą linię kolei dużych prędkości (high speed rail, HSR). Wówczas to HSR na trasie z Qinhuangdao do Shenyang (obecnie część kolei Pekin-Harbin) o długości 404 kilometrów, zaczął regularne kursy osiągając prędkość 250 km na godzinę.

Od tego czasu pojawiły się kolejne generacje chińskich „bullet trains”. Składy typu FuXing CR400 mogą obecnie rozwijać prędkość do 350 km/godz. Ale to nie jest ostatni etap w historii rozwoju chińskich kolei szybkich.

Zakończono pomyślnie testy nowego składu HSR o nazwie FuXing CR 450, który będzie mógł poruszać się z prędkością do 450 km/godz. Zgodnie z planami w 2025 roku pociąg ten będzie obsługiwał najbardziej popularna trasę kolejową Pekin-Szanghaj. Jak zapowiadają przedstawiciele chińskich kolei FuXing CR 450 będzie pokonywać tę trasę w 2 i pół godziny. Obecnie podróż taka trwa około 4 godzin.

HSR FuXing CR 450 wymagał kompleksowych prac badawczo-rozwojowych celem wprowadzenia nowych rozwiązań, takich, jak automatyczne sterowanie, nowa konstrukcja osi, systemy bezpieczeństwa i monitorowania pracy, modernizacja torów i trakcji elektrycznej.

FuXing CR 450 będzie lżejszy od swojego poprzednika o 12%, bardziej przyjazny dla środowiska i bardziej energooszczędny.

Z końcem 2023 roku chińska sieć kolejowa liczyła ogółem 159 tysięcy km, w tym 45 tysięcy km stanowiły linie kolei dużych prędkości. Do końca 2025 roku chińska sieć kolejowa ma liczyć 165 tysięcy kilometrów długości, w tym 50 tysięcy kilometrów linii szybkich kolei.

Źródła:

  • baijiahao.baidu.com
  • thepaper.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Szczegóły szkolenia TUTAJ

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button