WiadomościWiadomości

W Chinach odkryto nowe, ogromne złoża uranu

Chińska Narodowa Korporacja Jądrowa (China National Nuclear Corporation), agenda rządowa odpowiedzialna za badania i rozwój energetyki jądrowej w Chińskiej Republice Ludowej, poinformowała, że chińscy naukowcy odkryli nowe bogate złoża uranu, które stanowią przełom dla bezpieczeństwa energetycznego, jak i narodowego kraju.

Ogromne złoża o jakości przemysłowej zostały odkryte na głębokości, która zmienia dotychczasowe doświadczenia w zakresie wydobycia uranu. Według naukowców zaangażowanych w projekt, dzięki dokonanemu odkryciu szacowane całkowite zasoby uranu Chin wzrosnąć mogą nawet dziesięciokrotnie w stosunku do dotychczasowych szacunków. Zasoby te mogą równać się australijskimi, które są uważane za jedne z największych na świecie.

Dzięki wykorzystaniu nowych technologii, połączenia nowej generacji czujników termicznych z latającymi bezzałogowcami, satelitami, systemami zbierania ogromnych zbiorów danych analizowanych z użyciem narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji chińscy geolodzy zwiększyli głębokość poszukiwań uranu do 3 000 metrów. Większość uranu wydobywanego w Chinach pochodzi z pokładów ulokowanych nie głębiej niż 500 metrów pod powierzchnia ziemi.

Zapotrzebowanie Chin na uran rośnie, a podaż energii jądrowej w tym kraju wzrasta szybciej niż w jakimkolwiek innym państwie na świecie – co roku budowanych jest siedem lub osiem nowych reaktorów.

Większość kopalni uranu w Chinach stanowią niewielki relatywnie zakłady wydobywcze, pozyskujące rudę niskiej jakości. Chiny dziś w 70% zależą od importu uranu z takich krajów jak Kazachstan, Kanada i Australia. Ta duża zależność od dostaw zagranicznych od lat niepokoiła Pekin jako zagrożenie dla bezpieczeństwa, a zarazem stanowiła hamulec rozwoju energetyki jądrowej w Państwie Środka.

Li Ziying, dyrektor Pekińskiego Instytutu Badań nad Geologią Uranu, poinformował, że odkrycia chińskich geologów wpływają na zmianę podstawowych teorii dotyczących powstawania złóż uranu.

Naukowcy z Pekińskiego Instytutu Badań nad Geologią Uranu podczas misji badawczej na południu Chin.

Według tych teorii uran koncentruje się przede wszystkim w płytkich, stabilnych geofizycznie obszarach położonych kilkadziesiąt, kilkaset metrów pod ziemią. Tymczasem niektóre z ostatnio odkrytych złóż znajdują się na głębokości ponad 1500 metrów pod powierzchnią ziemi. W tych regionach w przeszłości dochodziło do znacznych ruchów tektonicznych, co według wcześniejszych teorii uniemożliwiałoby powstawanie uranu. Okazuje się jednak, ze podczas gwałtownych starć struktur skalnych powstawały na znacznej głębokości specyficzne nisze (sakwy) skalne, w których doszło do procesów skutkujących worzeniem koncentracji rud uranu.

Li Ziying wyjaśnił, że trudność w odkrywaniu tych głęboko osadzonych złóż polega na tym, że zazwyczaj na powierzchni ziemi zaobserwować można niewielką wskazówkę świadczącą o występowaniu w danym miejscu takich koncentracji. Natrafienie na wskazówkę – według Li – jest jak znalezienie płyty kompaktowej na obszarze 10 000 km2.

Kluczem do nowych złóż uranu okazał się ultraczuły czujnik, który pozwala naukowcom wykrywać maleńkie ślady ciepła skorelowanego ze wzmożoną radioaktywnością i określać ich źródło z niespotykaną dotąd precyzją. Czujniki te instalowane są na latających dronach, które dokładnie, „cierpliwie” monitorują kolejne badane obszary. Dane z dronów poprzez system satelitarny trafiają do systemów Big Data, a tam są analizowane przez systemy bazujące na sztucznej inteligencji. Naukowcy uzyskują mapy, na bazie których mogą dokonywać odwiertów w poszukiwaniu potwierdzenia na istnienie złóż rudy uranu. Odwierty dokonywane są za pomocą wierteł geologicznych ze specjalnymi głowicami, opracowanymi przez naukowców Pekińskiego Instytutu Badań nad Geologią Uranu. Urządzenia te umożliwiają bardziej efektywne pozyskiwanie próbek z głębokich obszarów, są zarazem integralna częścią systemu analizy danych pracującego z wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji.

Próbka z odwiertu – chińskie rozwiązanie pozwala na analizę próbek w czasie ich pozyskiwania.

Nowe odkrycie nie zmieni natychmiast zależności Chin od importowanego uranu.

Wydobywanie rud z tych złóż wymaga dopracowania nowych technik. To – w bardzo ogólnym porównaniu – jak wydobywanie gazu łupkowego w porównaniu z eksploatacją klasycznych złóż tego surowca. Opracowanie technologii wydobycia uranu ze złóż głębokich wymagać będzie czasu i środków, rozwiązania przez inżynierów wielu wyzwań. Jednak w dłuższej perspektywie odkrycie będzie miało poważny wpływ na pozycję Chin na rynku światowym.

Nowe odkrycie sprawia jednak, że Chiny mogą zacząć inaczej planować rozwój swojej energetyki jądrowej. Dziś Chiny dysponują własnymi technologiami w zakresie budowy reaktorów jądrowych. Z publicznie dostępnych informacji wynika, że w ostatnich latach Chiny badały i kupowały kopalnie uranu w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Europie Wschodniej. Rząd chiński zainwestował także znaczne środki w rozwój wydajnych materiałów filtracyjnych, które mogą ekstrahować uran z wody morskiej. Aby zwiększyć wydajność paliwa, chińskie władze nuklearne planują budowę kilku zakładów recyklingu odpadów nuklearnych z wykorzystaniem różnych technologii, w tym akceleratora cząstek.

Kopalnia uranu w Nigerii

Ale teraz Chiny wiedzą, że mają swój uran, od którego nikt ich nieoczekiwanie nie odetnie.

Na marginesie tej informacji przypomniano, że w Wuwei, w północno-zachodniej prowincji Gansu, od września zeszłego roku pracuje eksperymentalny reaktor wykorzystujący tor – nowy rodzaj paliwa jądrowego, którego Chiny mają pod dostatkiem.

Źródło: SCMP, chiny24

Więcej informacji na temat ciekłosolnych reaktorów torowych znajdziesz tutaj:

Cytra i A’Tom(ek), albo ciekłosolne reaktory torowe 

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2022 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button