WiadomościWiadomości

Wykład otwarty prof. Helwiga Schmidt-Glintzera

Zapraszamy we wtorek 11 października o godz. 15:00 na wykład otwarty prof. Helwiga Schmidt-Glintzera

“Cultural Difference, Modernity and the Envisioning of a Third Axial Age Some Remarks on he er bu tong 和而不同”

„Różnice kulturowe, nowoczesność i wizja Trzeciej Epoki Osiowej. Uwagi o ‘heerbutong’”

Wykład będzie wygłoszony w języku angielskim.

Wykład „Różnice kulturowe, nowoczesność i wizja Trzeciej Epoki Osiowej. Uwagi o ‘heerbutong’”,  będzie na wstępie refleksją na temat historii epok osiowych. W dalszej części wykładu odnosząc się do myśli Maxa Webera i jego refleksji z „Etyki gospodarczej religii światowych”, prelegent omówi wizję trzeciej epoki osiowej oraz potrzebę kierowania się moralną i intelektualną wrażliwością kultywowaną w trakcie pierwszej epoki osiowej, w celu przetrwania negatywnych skutków wyjątkowego wzrostu produktywności będącego skutkiem drugiej epoki osiowej. Nawiązując do przykładu wybranych postaci, jak np. Su Dongpo i zwracając uwagę na złożoność moralnego dyskursu wśród tradycyjnej chińskiej elity, prelegent przedstawi argumenty na rzecz doniosłej roli, jaką chińska tradycja intelektualna może odegrać w narodzinach i rozwoju trzeciej epoki osiowej.

Helwig Schmidt-Glintzer jest niemieckim sinologiem. W 1993 roku został mianowany profesorem na Uniwersytecie w Getyndze. Od 2016 roku jest dyrektorem China Centrum Tübingen na Uniwersytecie Eberharda Karola w Tybindze.

Wstęp wolny.

  • Czas: wtorek, 11 października 2022, godz. 15:00-16:30.
  • Miejsce: Instytut Konfucjusza w Krakowie, ul. Oleandry 2A, sala: 1.01.

Więcej informacji: http://www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl oraz https://www.uj.edu.pl

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button