WiadomościWiadomości

Xi i Trudeau

Skoro media nagadały się o rozmowie Xi z Trudeau, to może wyjaśnię, co zaszło.

👉— Podczas szczytu G20 odbyła się rozmowa Trudeau-Xi za zamkniętymi drzwiami.

👉— Po tej rozmowie Trudeau przekazał mediom o czym rozmawiał z Xi.

— ✋— Dygresja: Wyobraźmy sobie, że bierzemy udział w procesie, negocjacjach, które za zamkniętymi drzwiami omawiamy z prawnikiem. A po tej rozmowie prawnik wychodzi i mówi, o czym ta rozmowa była. Koniec dygresji. — ✋—

👉— Trudeau sprawił, ze Xi stracił twarz (mianzi – wyjaśniam pojęcie tu: https://chiny24.com/kultura-i-tradycja/jaka-twarz-ma-chinczyk). I to podczas istotnego wydarzenia międzynarodowego.

👉— Xi nieprzypadkowo zwrócił się do Trudeau publicznie. Jeśli w kulturze Azji Wschodniej chcesz człowieka upokorzyć, pozbawić go twarzy, rugasz go publicznie, przy innych.

👉— Ale taka postawa oznacza pogardę, nie, nie brak szacunku, ale pogardę dla kogoś, kto nie dorósł, by realizować określone zadania, albo by być partnerem do rozmowy. (zdjęcie ilustruje ten stan)

👉— Xi wyraził publicznie pogardę wobec Trudeau. I wyłącznie niego, a nie Kanady, jak to komentują media. Trudeau to nie Kanada.

👉— Xi zachował się tak, a nie inaczej, by właściwy sygnał dotarł do Chin. Niekoniecznie zakładał, że sytuacja zostanie zrozumiana przez Trudeau i jego otoczenie, czy przez media światowe. Ale wiedział, że każdy Chińczyk zrozumie i doceni tak zdecydowany gest człowieka będącego liderem całego państwa (hierarchia konfucjańska).

👉— Trudeau mówi o otwartości, wolności i transparentności. Nie dość, że to bujda na resorach (akcja z protestami truckerów i kontami bankowymi), to jeszcze dowód na to, że polityką zajmują się coraz więksi amatorzy, coraz mniej rozumiejący podstawy politycznego rzemiosła, zwłaszcza w wymiarze międzynarodowym.

👉— To nie jest dla nas dobry prognostyk. Bo ten brak profesjonalizmu nie dotyczy wyłącznie Chin, ale również państw takich jak Polska. Amatorzy nawet nie podejmują wysiłku, żeby zrozumieć indywidualne uwarunkowania, możliwości i ograniczenia.

👉— A przede wszystkim nie potrafią właściwie działać w bardzo określonych okolicznościach. Nawet tak oczywistych, jak “rozmowy za zamkniętymi drzwiami”.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button