WiadomościWiadomości

Zhong Nanshan i Guan Weijie piszą: “Chiny muszą się ponownie otworzyć, aby znormalizować rozwój społeczno-gospodarczy”

Zhong Nanshan, czołowy chiński ekspert w dziedzinie Covid-19, jeden z najważniejszych doradców chińskiego rządu do spraw epidemii koronawirusa, w artykule napisanym wraz z innym ekspertem, Guanem Weijie dla National Science Review oświadczył, że kraj nie może prowadzić strategii “dynamicznego zerowania Covidu” w dłuższej perspektywie, a powinien działać tak, by otworzyć się ponownie, aby przywrócić normalny rozwój społeczny i gospodarczy oraz dostosować się do „ponownego globalnego otwarcia”.

Artykuł zatytułowany “Strategie ponownego otwarcia w nadchodzącej erze Covid-19 w Chinach” został opublikowany w anglojęzycznym czasopiśmie National Science Review 6 kwietnia. Tekst przetłumaczony na język chiński został opublikowany w poniedziałek na portalach informacyjnych działających w Chinach kontynentalnych, ale w krótkim czasie został z nich usunięty.

“Chiny muszą się ponownie otworzyć, aby znormalizować rozwój społeczno-gospodarczy i dostosować się do ponownego otwarcia na świat. Przedłużające się „dynamiczne zerowanie” nie może być kontynuowane na dłuższą metę”

– napisał Zhong wraz ze współautorem, Guanem Weijie, pracownikiem naukowym Zakładu Medycyny Oddechowej Instytutu Chorób Układu Oddechowego w Guangzhou. Autorzy stwierdzili, że oparta na społeczności lokalnej dynamiczna polityka zerowania liczby zachorowań i zgonów na Covid-19 w Chinach kontynentalnych okazała się kluczowa. Przyniosła efekty. Ale jej stosowanie w tej samej formie, bez dalszych posunięć jest przeciwskuteczne.

Szybkie wprowadzenie szczepień oraz odporność stadna stały się podstawą “całkowitego otwarcia” w niektórych krajach rozwiniętych. Nie musi to jednak usprawiedliwiać szybkiego i całkowitego otwarcia w Chinach kontynentalnych.

“Omicron wiąże się z wyższym ryzykiem śmiertelności niż grypa sezonowa i prawdopodobnie spowodowałby niestabilność społeczną oraz pojawienie się innych nowych wariantów o większej zakaźności”.

Naukowcy stwierdzili, że aby Chiny mogły “wznowić działalność w sposób uporządkowany i skuteczny”, kraj ten powinien wprowadzić ogólnokrajowe szczepienia, szczególnie w celu ochrony populacji osób starszych oraz wzmocnić szczepienia stosowaniem szczepionek wytworzonych w różnych technologiach. Taka metoda powinna zostać wykorzystana do “znacznego zwiększenia ochrony przed wariantem Omicron” (i nie tylko).

Stwierdzili, że kraj powinien także stosować szybkie testy antygenowe, aby w porę wykryć przypadki zachorowań, oraz leczyć pacjentów lekami Covid-19 i przeciwciałami neutralizującymi, aby zmniejszyć ryzyko przejścia infekcji w chorobę krytyczną i śmierć.

W grudniu Chiny zatwierdziły pierwszy lek antywirusowy Covid-19 – koktajl przeciwciał opracowany przez firmę Brii Biosciences, który musi być podawany dożylnie. W lutym urząd nadzoru farmaceutycznego zatwierdził również awaryjne stosowanie tabletek antywirusowych Covid-19 firmy Pfizer – Paxlovid.

Zhong i Guan napisali w National Science Review, że więcej badań naukowych nad okresami latencji i zdrowienia zakażonych wirusem może pomóc decydentom w ustaleniu minimalnego okresu kwarantanny i najlepszego sposobu zarządzania ponownymi zakażeniami po wypisaniu pacjenta ze szpitala.

Dodali, że kraj może przeprowadzić testy pilotażowe w wyznaczonych obszarach i dostosować politykę do charakterystyki epidemii importowanych przypadków, aby “zweryfikować wyniki przejścia do bezpiecznego i uporządkowanego ponownego otwarcia społecznego w Chinach”.

 

 

👈 Współautor artykułu, doktor nauk medycznych Guan Weijie z Zakładu Medycyny Oddechowej Instytutu Chorób Układu Oddechowego w Guangzhou

 

 

 

Według źródeł zaznajomionych ze sprawą, Chiny dostosowują reżimy sanitarne związane z Covid-19, aby skrócić kwarantannę dla podróżnych przybywających do Szanghaju, Guangzhou, Xiamen i innych miast.

Czterotygodniowy program pilotażowy – obejmujący również Chengdu, Dalian, Ningbo, Suzhou i Qingdao – został uruchomiony 11 kwietnia w celu skrócenia kwarantanny z 14 do 10 dni dla podróżnych i bliskich kontaktów pacjentów z wirusem Covid-19.

Osoby przebywające w izolacji będą w tym okresie poddawane sześciu testom PCR i sześciu szybkim testom antygenowym, co obejmuje również siedem dni monitorowania stanu zdrowia w domu.

Zgodnie z dokumentem opisującym pilotaż owe osiem miast zostało wybranych na podstawie liczby przylotów samolotów z zagranicy, ilości importowanych towarów oraz możliwości kontroli Covid-19 (zweryfikowanej sprawności lokalnych służb sanitarnych).

Jeśli chodzi o lokalne ogniska choroby, blokady obszarów objętych kwarantanną będą mogły zostać zniesione po 10 kolejnych dniach bez pozytywnego wyniku testu, a nie po dwóch tygodniach, jak było to wymagane wcześniej – czytamy w dokumencie.

Władze przeanalizują i porównają informacje na temat izolacji i testów przybywających podróżnych i osób z bliskiego otoczenia, u których od grudnia stwierdzono dodatni wynik testu na koronawirusa, aby ocenić wyniki próby.

Podsumowując: najważniejsze osoby odpowiedzialne za tworzenie strategii epidemiologicznych w Chinach od początku epidemii w 2020 roku wyraźnie dziś postukują, by uaktualnić podejście do problemu. Zmieniły się uwarunkowania, powiększyła się baza danych, można się oprzeć o doświadczenia państw i społeczeństw trzecich. Z powyższych wynika jasno, ze przedłużające się lockdowny (jak ten stosowany od połowy marca w Szanghaju) nie przynoszą wcześniej uzyskiwanych rezultatów. Wariant Omicron jest groźniejszy od „zwykłej” grypy, ale nie niesie za sobą wszystkich niebezpieczeństw i zagrożeń pierwszego wariantu wirusa. Dlatego należy stosować szczepienia, indywidualne, ale krótkie kwarantanny, testy i zredukować wpływ działań przeciwko wirusowi na życie społeczeństwa.

Naukowcy nie podali tylko recepty na wycofanie się „centrali” ze stosowanych dziś środków bez ryzyka „utraty twarzy” przez przedstawicieli „centrali”. A w tej chwili być może ten aspekt sprawy utwardza stanowisko Pekinu wobec sytuacji w Szanghaju. Na dziś w „walce z wirusem” bierze udział ponad 100 tysięcy osób personelu medycznego cywilnego i 26 tysięcy wojskowego „przybyłego z pomocą” do Szanghaju z innych prowincji. Wiele wskazuje na to, że lockdown w 25 milionowym mieście z wielką liczba zakładów takich jak giga-fabryka Tesla, gdzie znajduje się największy port świata potrwa co najmniej do 1 maja. A potem mamy „Złoty Weeend”.

Szekspir zapytałby: „Jak wam się podoba?”.

Źródło: SCMP

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2022 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button