EkonomiaGospodarkaWiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (25/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron (从新闻媒体的第一页)

100-lecie KPCh – preludium

Najważniejszym, a w zasadzie jedynym tematem obecnym na pierwszych stronach i w czołówkach wszelkich chińskich mediów w 25 tygodniu tego roku były przygotowania do obchodów setnej rocznicy utworzenia Komunistycznej Partii Chin (中国共产党). Internet, media, niedobitki prasy drukowanej mówiły, pisały i pokazywały materiały nawiązujące do okrągłej rocznicy. Na ulicach plakaty, bilbordy, flagi narodowe i partii, dekoracje świetlne obejmujące całe miasta. W księgarniach książki i płyty DVD, w telewizji seriale dokumentalne i filmy z największymi gwiazdami o historii partii i walce o nowe Chiny. W sieci to wszystko plus piosenki w wykonaniu amatorów jak i najlepszych profesjonalnych piosenkarzy – od klasyki po rock czy rap. W kinach premiery filmów o tym jak rodziła się partia i jak sobie radziła dalej. Relacje z sympozjów, konferencji. Partia widziana oczami zwykłych członków oraz weteranów.

W tym wszystkim aż chciałoby się z przekory wyszukać czegoś w poprzek, jakiegoś odmiennego zdania, krytycznego zadania, zgodnego z tym co na temat partii mają do powiedzenia zagraniczne media. Ale nasze poszukiwania spełzły na niczym. Przy okazji dowiedzieliśmy się, iż możemy wziąć udział w jednej z licznych wycieczek szlakiem historii i walki partii.

Dla każdego cos miłego.

Wszyscy celebrowali – od dzieci w przedszkolu po seniorów.

Gdyby ktoś miał wrażenie, że jest niedoinformowany, lub też zagubił się w nadmiarze wiadomości z różnych źródeł mógł (i wciąż może) skorzystać z pomocy dedykowanych stron internetowych takich jak: www.100cpcnews.cn, czy https://www.12371.cn/. Stworzono też oczywiście centrum prasowe obchodów, gdzie i zagraniczni dziennikarze mogli uzyskać akredytację na centralne obchody jubileuszu 1 lipca na Placu Tiananmen.

Rocznicowe produkcje telewizyjne

Pośród niezliczonych filmów, seriali, klipów nadawanych przez chińską telewizję w przededniu wielkiej rocznicy uwagę szczególną zwracały trzy produkcje:

1.serial dokumentalny wyprodukowany przez centralną telewizję państwową CCTV (中国中央电视台) pod tytułem zaczerpniętym z poezji przewodniczącego Mao ZeDonga 毛泽东: „Odważ się zmienić Słońce i Księżyc” 《敢教日月换新天》. Serial składa się z 24 odcinków, z których każdy nadawany był o 20:00 – w porze największej oglądalności. W ramach tego serialu przedstawiono wiele fragmentów filmów archiwalnych, zaprezentowanych często po raz pierwszy publicznie, a dotyczących historii partii, państwa, społeczeństwa, tak z czasów drugiej wojny światowej, jak i ostatnich 70 lat tworzenia Nowych Chin.

2. animowany 30-to odcinkowy serial „Krew i Ogień. Jak powstawały Nowe Chiny” 《血与火: 新中国是这样炼成的》. Serial powstał w wyniku współpracy

    • ZheJiang Publishing United Group (浙江出版联合集团),
    • ShangHai Heyin Culture Communication Co., Ltd. (上海和胤文化传播有限公司) i
    • WuHan JiangTong Animation Media Co., Ltd. (武汉江通动画传媒股份有限公司)

pod patronatem Siódmego Wydziału Badawczego Instytutu Badań i Dokumentacji Historii Partii KC 中央党史和文献研究院第七研究部指导. Zaskakuje, że historia partii została przedstawiona w formie animowanej. Ale ponieważ każdy odcinek tej serii trwa około 3 minut, oczywistym staje się kto jest adresatem tej produkcji.

3. serial paradokumentalny (fabularyzowany) produkcji CCTV pod tytułem: „Lata Gór i Rzek” 《山河岁月》. Przygotowania i realizacja tego serialu trwały dwa lata. Całość to 100 25-cio minutowych odcinków, każdy odcinek poświęcony jest jednemu wydarzeniu ze 100 letniej historii KPCh. To największa produkcja tego typu w historii CCTV i chińskiej telewizji w ogóle.

Wszystkie powyższe seriale emitowano w TV w czerwcu. Wszystkie one były oczywiście dostępne również na najbardziej popularnych platformach mediów społecznościowych, takich jak Sina Weibo (新浪微博), czy WeChat (微信).

„Białe Księgi”

W 25 tygodniu 2021 roku opublikowano dwa dokumenty tzw. „Białe Księgi” opracowane przez Biuro Informacyjne Rady Państwa (中华人民共和国国务院新闻办公室):

1.30 stronicowy dokument pod tytułem „Praktyka Komunistycznej Partii Chin w zakresie poszanowania i ochrony praw człowieka” 《中国共产党尊重和保障人权的伟大实践》http://www.scio.gov.cn/zfbps/32832/Document/1707301/1707301.htm  wersja chińska;

http://www.scio.gov.cn/zfbps/32832/Document/1707312/1707312.htm  wersja angielska.

Rzecz wyraźnie dedykowana odbiorcom zagranicznym.

2. „Chiński System Partii Politycznych: Kooperacja i Konsultacja” 《中国新型政党制度》 przedstawiający nie po raz pierwszy, że w Chinach obowiązuje system wielopartyjny ze zdefiniowanym konstytucyjnym liderem, z jasno określonym przewodnictwem KPCh, system konsultacji międzypartyjnych. Dokument wskazuje na współdziałanie wszystkich partii i organizacji politycznych oczywiście pod kierownictwem KPCh.

http://www.scio.gov.cn/zfbps/32832/Document/1707415/1707415.htm wersja chińska;

http://www.scio.gov.cn/zfbps/32832/Document/1707413/1707413.htm wersja angielska.

Oba będą studiowane nie tylko przez miłośników nauk politycznych, ale i sinologów, i polityków.

Z czym kojarzy Ci się skrót KPCh?

Interesujace porównanie jak kojarzona jest Komunistyczna Partia Chin wśród ludzi, którzy Chin nie znają i tych, którzy w Chinach pracują i mieszkają

Koronawirus – SARS-CoV-2 (冠状病毒疾病)

Skąd się wziął wirus?

Nie ustaje dyskusja na temat źródła wirusa Covid-19, wciąż pojawiają się nowe, często zaskakujące wiadomości. I tak amerykański Narodowy Instytut Zdrowia (National Institutes of Health) będący częścią Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych (Department of Health and Human Services) poinformował, że pierwsze przypadki zakażeń koronawirusem odnotowane w Stanach Zjednoczonych miały miejsce w pięciu stanach USA już w grudniu 2019 roku. Było to na wiele miesięcy przed wybuchem epidemii w Stanach.

Z kolei profesor Liya Ju z European Precision Medicine Platform i Instytutu Pasteura w wywiadzie dla “European Times” stwierdziła, że już na początku listopada 2019 roku we francuskim laboratorium wirusologicznym badano nowego wirusa z genotypem koronawirusa. Może to oznaczać, że wczesna odmiana (mutacja) Covid-19 pojawiła się we Francji już w 2019 roku.

Zapewne pojawiać się będą kolejne tego typu enuncjacje w różnych mediach, z różnych źródeł. Tymczasem priorytetem powinna być skoordynowana walka z wirusem. Jego upolitycznienie przynosi póki co więcej problemów niż pożytku.

Ogniska w GuangDong ugaszone

A’propos walki z wirusem. Po ponad miesiącu wysiłków zlikwidowano ogniska epidemii Covid-19 typu Delta w południowej prowincji GuangDong 广东, które pojawiły się tu pod koniec maja. Wirusa nie zlikwidowano, on wciąż jest obecny. Chińskie media o tym przypominają, przypominają również o konieczności zachowywania rygorów sanitarnych, higieny. Na lotniskach wciąż obowiązują testy i badania, po czym zaczynają się kwarantanny dla wszystkich przylatujących z zagranicy. Kluczem do zwycięstwa – według chińskich wirusologów – są szczepienia. Położono na nie nacisk, w związku z czym na dzień 24.06.2021 co najmniej jedna dawką szczepionki zostało zaszczepionych 1.120 mld mieszkańców, czyli 80% społeczeństwa.

Ekonomia  (经济学)

Akcjonariat pracowniczy w Gree

ZhuHai Gree Electric Appliance Co., Ltd. (珠海格力电器股份有限公司), spółka notowana na giełdzie w ShenZhen 深圳 zamierza wprowadzić akcjonariat pracowniczy. Zgodnie z założeniami 12,000 pracowników Gree uzyska możliwość nabycia akcji firmy za połowę ich aktualnej ceny giełdowej. Akcje dla pracowników spółka skupi z giełdy, a będzie to w sumie 1.8% aktualnie notowanych akcji firmy. Szczegóły operacji zostaną ogłoszone po zatwierdzeniu jej przez głównych akcjonariuszy oraz zarząd ZhuHai Gree Electric Appliance Co., Ltd.

Jedno klikniecie po taksówkę

Ministerstwo Transportu (交通运输部) zobowiązało rządy lokalne, by do końca bieżącego roku uruchomiły specjalny numer telefoniczny 95128. To numer, który w każdym chińskim mieście pozwoli w prosty sposób wezwać taksówkę. Wystarczy wybrać numer, lub kliknąć ikonę aplikacji, by taksówka przybyła na wezwanie, bez konieczności podawania adresu, czy celu planowanej podróży. Dzięki specjalnej aplikacji nazwanej „jedno kliknięcie po taksówkę” operatorzy firm taksówkowych będą wiedzieli, gdzie mają wysłać auto. A wszystko to z myślą o seniorach. Społeczeństwo się starzeje, usługi zmieniają swój charakter wychodząc naprzeciw potrzebom coraz liczniejszej grupy społecznej.

Chiny i drony

Chiny są największym na świecie producentem dronów cywilnego przeznaczenia. W tym sektorze pracuje ponad 70,000 mniejszych czy większych firm, które zajmują się produkcją części, oprogramowania, jak i całych maszyn. Poniżej link do prezentacji 22 największych producentów dronów w Chinach.

https://globalsentinelng.com/2021/06/20/all-the-drone-companies-in-china-a-guide-to-the-22-top-players-in-the-chinese-uav-industry/

Interwencja na rynku metali przemysłowych

Państwowa Administracja Rezerw Materiałowych i Żywności (国家粮食和物资储备局) po raz pierwszy od ponad dekady postanowiła uwolnić część metali przemysłowych ze swoich strategicznych rezerw, aby powstrzymać gwałtownie rosnące ceny surowców. Na początek na rynek trafi 20,000 ton miedzi elektrolitycznej (2.4% średniego miesięcznego zapotrzebowania), 30,000 ton cynku (1% takiegoż zapotrzebowania) i 50,000 ton aluminium (5.6%). Metale te zostaną sprzedane w drodze przetargu na elektronicznej platformie internetowej. Dopuszczone będą tylko te podmioty, które kupują na własne potrzeby, bez prawa odsprzedaży.

Chiny to największy na świecie konsument metali przemysłowych. Odpowiadają za ponad połowę globalnego popytu na większość tych surowców. Wzrost popytu na metale w Chinach przyczynił się walnie do wzrostu ich cen na światowych rynkach. A to z kolei dotyka chińskich producentów. Interwencje władz na rynkach metali będą trwały do końca bieżącego roku.

Zyski z metra

W 2020 roku na 22 operatorów metra w Chinach najlepsze wyniki finansowe osiągnął ten z ShenZhen 深圳. Dochody operatora wyniosły 20.92 mld RMB (~13.43 mld PLN), a zyski 11.1 mld RMB (~6.51 mld PLN).

Na drugim miejscu uplasował się Pekin / BeiJing / 北京. Tu osiągnięto zyski na poziomie 3.15 mld RMB (~1.85 mld PLN). Na trzecim miejscu znalazło się było metro w Kantonie / GuangZhou / 广州 z 230 mln RMB (~134.77 mln PLN) zysku. W tym samym rankingu, pod względem wyników finansowych,  kolejne miejsca zajęły metra w ChengDu 成都, WuHan 武汉, SuZhou 苏州, NingBo 宁波, ChangSha 长沙, QingDao 青岛 i ChongQing 重庆. Zadziwia, iż w tej pierwszej dziesiątce brak Szanghaju / ShangHaiu / 上海. Powód prosty – inwestycje. Pod Szanghajem, w ramach programu rozpisanego na lata 2018-2023, powstaje 9 nowych linii podziemnej kolei miejskiej. Dlaczego ShenZhen jest pierwszy, skoro i tam rozbudowuje się metro w dużym tempie? Tamtejszy operator przyjął model biznesowy, w którym 70% dochodów metra pochodzi z nieruchomości i współpracy z deweloperami, którzy budują budynki mieszkalne i komercyjne w pobliżu nowopowstających stacji kolei. To znacznie większe źródła pieniędzy niż bilety, czy reklamy.

Najcenniejsze marki świata

Najnowszy ranking najcenniejszych marek świata BrandZTM opracowany przez Kantar BrandZ i Google wskazuje, że w tej kategorii porównawczej, w skali globalnej, sukcesywnie rośnie udział marek chińskich. Najwyżej w rankingu, pośród 100 najcenniejszych marek świata, z marek chińskich na 5 miejscu znalazł się Tencent (腾讯) – wartość marki 240.931 mld US$, czyli ~911.974 mld PLN, wzrost o 60% r/r oraz Alibaba (阿里巴巴), na miejscu 7 – wartość 196.912 mld US$, czyli ~745.353 mld PLN, tu wzrost o 29% r/r. Alibaba umocniła swoją pozycję drugiej najcenniejszej marki w handlu detalicznym po bezkonkurencyjnym od lat Amazonie. Pośród pięciu marek, których wartość w ciągu roku uległa co najmniej podwojeniu, aż cztery to marki chińskie:

 • PinDuoDuo (拼多多),
 • MeiTuan (美团),
 • MouTai (茅台) i
 • TikTok/DouYin (抖音).

Piątą jest Tesla. PinDuoDuo było najszybciej zyskującą na wartości marką detaliczną.

Marki chińskie dominują też w innych kategoriach. Ping An (平安) zajmuje pierwsze miejsce wśród globalnych marek banków i firm ubezpieczeniowych. Wartość marki to 38.05 mld US$ (~144.026 mld PLN), zwiększyła się o 13% w porównaniu z rokiem 2019. Wśród producentów alkoholi najdroższą marka świata jest MaoTai (白酒), wyceniona na 109.3 mld US$ (~413.727 mld PLN). To dwa razy więcej niż w roku 2019 i cztery razy więcej niż wartość marki Budweiser (25,5 mld US$; ~96.526 mld PLN). Ranking Kantar wskazuje również, że chińskie marki umacniają swoją przewagę nad brandami europejskimi. Udział tych pierwszych wzrósł z 11% wartości globalnych Top 100 w 2011 roku do 14 % w roku bieżącym. W 2011 roku marki europejskie stanowiły 20% wartości ogólnej 100 najcenniejszych marek świata. Obecnie to 8%. Innym wnioskiem, na który wskazują autorzy rankingu, jest fakt, iż coraz więcej chińskich przedsiębiorstw za absolutny priorytet uznaje zmianę strategii z chińskiej szybkości na chińską jakość, a ponadto firmy te inwestują w budowanie swoich marek pomimo niesprzyjających uwarunkowań jak pandemia.

BaiJiu za milion

Podczas aukcji, która odbyła się w londyńskiej siedzibie firmy Sotheby w piątek 25 czerwca, anonimowy nabywca wylicytował skrzynkę z 24 butelkami BaiJiu (白酒) MouTai (茅台) oferując kwotę 1 mln GBP (~5.274 mln PLN). Alkohol wyprodukowano w 1969 roku. Nabywca pochodzi z Azji. A specjaliści od nietypowych inwestycji twierdzą, że kupno starych roczników BaiJiu może być lepsza inwestycją, niż leciwe whisky, brandy, czy sherry.

10 lat połączenia Pekin – Szanghaj 350 km/h

Swoje dziesięciolecie obchodzi linia szybkiej kolei Pekin / BeiJing / 北京 – Szanghaj / ShangHai / 上海. Jak informuje China National Railway Group Co., Ltd. (中国国家铁路集团有限公司) w tym okresie z połączenia skorzystało 1.35 mld pasażerów. Na trasie pociągu poruszającego się z prędkością do 350 km/h nie zdarzył się w tym czasie żaden wypadek.

Szybka kolej do Lhasy

China National Railway Group Co., Ltd. ogłosiła jednocześnie, że z dniem 25 czerwca br. sieć kolei dużych prędkości umożliwia podróżowanie do wszystkich stolic prowincji, regionów autonomicznych i miast na prawach prowincji na obszarze całych Chin. Uruchomiono bowiem połączenie ze stolicą Tybetu / XiZang / 西藏, Lhasą  拉萨, położoną 3,600 metrów nad poziomem morza.

Nauka – Edukacja (教育科学)

Edukacja pozaszkolna pod lupą

Ministerstwo Edukacji (教育部) tworzy nowy departament – Wydział Nadzoru nad Edukacją Pozaszkolną i Szkołami (校外教育培训监管司), który zajmie się regulacją obszaru prywatnego nauczania pozaszkolnego (poziom podstawowy, gimnazjalny, licealny). Zadaniem departamentu będzie regulacja i nadzór tego rynku, zwłaszcza jeśli chodzi o ceny usług, wykorzystywane podręczniki i pomoce naukowe, które muszą być zgodne z państwowym systemem edukacji. W Chinach działa wiele firm, które proponują kursy i programy „rozszerzone”, które nie mogą przydać się uczniom podczas zdawania egzaminów, ale są efektowne i kosztowne, dają rodzicom nadzieję, że dzieciom się znakomicie powiedzie, dzieciom zaś przysparzają wiele dodatkowej pracy, której i tak mają ponad siły.

Finanse – Banki – Kapitał (财政银行资本)

Giełdy

25 tydzień br. był na chińskich giełdach pomyślny. Niemal wszystkie indeksy wydźwignęły się ze strefy spadków i – zgodnie z chińskim obyczajem – zaświeciły czerwonym światłem powodzenia. Wyjątkiem była giełda tajwańska, gdzie przez wzgląd na trwającą już ponad miesiąc kolejną falę epidemii Covid-19, nastroje nie były jednoznaczne. Tymczasem inwestorzy w Szanghaju, ShenZhen i Hng Kongu wydawali się pełni optymizmu. ShenZhen i Szanghaj odnotowały rekordowe obroty, każdego dnia wynosiły one ponad 1 bln RMB (~585.462 mld PLN). Główne indeksy osiągnęły rekordowe poziomy.

Najlepszymi okazały się inwestycje w akcje spółek produkujących półprzewodniki, baterie samochodowe, związanych z fotowoltaiką. Popularnością wśród inwestorów cieszyły się akcje spółek technologicznych z wyjątkiem tych rozwijających technologie blockchain. Tu przemożny wpływ miała polityka całkowitego zakazu transakcji z użyciem kryptowalut. Nie bez znaczenia była też rozpoczęta kampania likwidacji kopalń kryptowalut.

Powoli wzrastają indeksy banków i sektora finansowego. Traciły na wartości akcje deweloperów, odczuwalny jest wpływ polityki rządu hamującej dalszy wzrost cen mieszkań. Sytuacja w sumie zdaje się uspokajać i stabilizować. Maklerzy patrzą w przyszłość bez obaw. A przynajmniej ich nie zdradzają.

 

 

 

 

Debiut dziewięciu REIT

W minionym tygodniu po raz pierwszy na giełdzie w Szanghaju i ShenZhen udanie debiutowały Inwestycyjne Fundusze Powiernicze Nieruchomości (Real Estate Investment Trust Funds – REIT). Tytułem testów dopuszczono ich dziewięć. Cieszyly się dużym zainteresowaniem inwestorów. Akcje niektórych REIT zyskują dziennie nawet ok.10%. Blisko dziennego limitu. Celem tych funduszy jest pozyskiwanie poprzez giełdy funduszy na szeroko pojęte projekty infrastrukturalne (np. autostrady, drogi, parki przemysłowe, oczyszczalnie, centra logistyczne, itp.). Co istotne: środki pozyskane przez REIT na giełdzie nie mogą zostać przeznaczone na deweloperkę mieszkaniową, czy budowę budynków komercyjnych. Bank Goldman Sachs ocenia, że chiński rynek REIT razem z nieruchomościami komercyjnymi osiąga wartość ponad 3 bln US$ (~11.34 bln PLN) i wyprzedza pod tym względem USA.

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (25.06.2021 godz.18:00)

 

 

 

 

SHIBOR/HIBOR 

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w XiangGang (Hong Kongu). Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję. {Dane na dzień 25.06.2021}

Średnie oprocentowanie kredytów

Opracowane przez National Interbank Lending Center (国银行间同业拆借中心) należące do centralnego Banku Ludowego Chin (中国人民银行) na podstawie informacji z 18 banków. Jest odniesieniem dla wszystkich banków w określaniu wysokości kredytów.

1 rok     3.85%

5 lat +   4.65%

Społeczeństwo (社会)

Wielkie miasta Chin

Krajowe Biuro Statystyczne (国家统计局) potwierdziło, że populacja 4 chińskich miast przekroczyła liczbę 20 milionów. Te miasta to:

 • ChongQing 重庆 (32.05 mln),
 • Szanghaj / ShangHai / 上海 (24.87 mln),
 • Pekin / BeiJing / 北京 (21.89 mln) oraz
 • ChengDu 成都 (20.93 mln).

ChongQing zawdzięcza pierwszą pozycję postępującemu rozszerzaniu granic administracyjnych tego miasta na prawach prowincji. ChongQing to dziś obszar o pow. 82.400 km, większy od Czech, Serbii, czy Irlandii, a niemal równy powierzchni Danii i Holandii razem wziętych.

Z końcem maja br. 18 miast w Chinach zamieszkiwało ponad 10 mln osób.

W ciągu ostatnich 10 lat najszybciej przybywało mieszkańców:

 • ShenZhen 深圳 – wzrost populacji o 68.47%, z 10.42 mln w 2010 roku do 17.56 w roku 2020;
 • XiAn 西安. – wzrost o 52.97%;
 • Kanton / GuangZhou / 广州 – wzrost o 47.05%.

Najmniej mieszkańców procentowo przybyło w ciągu ostatnich 10 lat w Tiencin / TianJin / 天津 (7.17%) i Szanghaju / ShangHai / 上海 (8.04%).

Giełda zamiast ruletki

Według badań przeprowadzonych przez Chińskie Centrum Badań Finansowych, Południowo -Zachodniego Uniwersytetu Finansów i Ekonomii (西南财经大学中国金融研究中心) 37.66% mężczyzn inwestujących na chińskich giełdach ma skłonności do hazardu. Traktują oni giełdy jak ruletkę. Podobny stosunek do inwestycji giełdowych wykazało aż 38.76% przebadanych kobiet. Naukowcy wiążą taki stan rzeczy z małą skłonnością graczy giełdowych do edukacji finansowej. Chęć poszerzenia swej wiedzy w zakresie finansów, ekonomii zadeklarowało tylko 29.55% indywidualnych inwestorów. W 2018 roku było to 84.63% ankietowanych. Ci, którzy grają na giełdach od 3-5 lat odznaczają się dużą pewnością siebie, decyzje giełdowe podejmują bez wahania. Uważają, że to co dostarcza im Internet jest wystarczającą porcją wiedzy pozwalającą podejmować właściwe decyzje. Na edukację w zakresie ryzyk i zasad funkcjonowania rynku finansowego najbardziej otwarci są debiutanci, którzy po raz pierwszy otwierają swoje rachunki w biurach maklerskich. To ponad 50% wchodzących w świat inwestycji giełdowych.

Wyniki badań Chińskiego Centrum Badań Finansowych, Południowo -Zachodniego Uniwersytetu Finansów i Ekonomii wskazują na jeden z kluczowych elementów determinujących specyfikę chińskich giełd cechujących się dużą zmiennością nastrojów, często nie mających związku z rzeczywistością ekonomiczną chińskiej gospodarki.

Hotel ponad chmurami

W Szanghaju otwarto J Hotel Shanghai Center Tower (上海中心大厦), według jego właścicieli – najwyżej położony hotel na świecie. Najwyżej nie w sensie wysokości nad poziomem morza, ale pięter zajmowanych przez hotel w budynku. Najokazalsze (i najdroższe) pokoje w tym hotelu znajdują się na 120 piętrze Shanghai Tower, drugiego co do wysokości budynku świata. Goście wynajmujący te pokoje mogą oglądać metropolię z wysokości 556 metrów ponad poziomem ulic. Hotel jest wspólnym przedsięwzięciem spółek należących do lokalnego rządu, czyli JinJiang International (Group) Co., Ltd. (锦江国际(集团)有限公司), ShangHai Construction Engineering (Group) Corporation (上海建工(集团)总公司) oraz samego miasta.

Celem władz było stworzenie luksusowego chińskiego hotelu. Zarówno jeśli chodzi o wystrój, jak i wykonanie. Materiały wykorzystane do stworzenia wnętrz, meble, wszelkie elementy wystroju pochodzą od najlepszych chińskich producentów, marek cenionych w Chinach i na świecie. W gablotach w przestrzeniach wspólnych hotelu wystawiono ponad 1,000 cennych eksponatów chińskiej sztuki. Recepcję hotelu umiejscowiono na 101 piętrze Shanghai Tower. Gościom hotelowym oddano do dyspozycji między innymi 7 restauracji, z których jedna znajduje się na 120 piętrze. Na 84 piętrze budynku znajduje się hotelowy basen. To najwyżej położony (znów pod względem ilości pięter) basen na świecie, 400 metrów ponad powierzchnia otaczających budynek ulic. Hotel dysponuje 160 pokojami 4 typów. Mierzą sobie od 61 do… 195 m2. Pokoje obsługiwane są przez systemy bazujące na sztucznej inteligencji. Automatycznie kontrolowana jest klimatyzacja, światła, systemy audio i TV, zasłanie okien, etc. Goście zarządzają wszystkimi systemami za pomocą tabletu, który służy również do komunikacji z obsługa hotelu, czy tak prozaicznych spraw jak zamawianie posiłków do pokoju.

Dla zainteresowanych ważna informacja: J Hotel Shanghai Center Tower oferuje do końca sierpnia ceny promocyjne.

Za noc w standardowym pokoju zapłacimy dziś 4,088 RMB (~2,395 PLN), a w apartamencie J Suite 67,000 RMB (~39,241 PLN).

Rolnictwo – Wieś (农业)

Trzoda chlewna – stabilizacja

Pogłowie trzody chlewnej na koniec br. maja wzrosło o 24 proc. w relacji rok do roku i osiągnęło liczebność zbliżoną do tej sprzed wybuchu epidemii afrykańskiej gorączki świń w sierpniu 2018 roku. Obecnie ogólne pogłowie trzody stanowi 97.6% tego rejestrowanego pod koniec 2017 roku.

W maju br. do ubojni w Chinach trafiło 19.96 mln świń, tj. o 44% więcej niż rok wcześniej. W efekcie sukcesywnie, 20 tydzień z rzędu, spadają ceny wieprzowiny na chińskim rynku. W drugim tygodniu czerwca br. średnia cena kilograma wieprzowiny wynosiła tu 27.8 RMB (~16.28 PLN). Taki poziom cenowy utrzymuje się z niewielkimi wahnięciami od początku roku. Po czterech laty rynek wieprzowiny w Chinach zaczyna się stabilizować.

Zalesianie Chin

Postępuje zalesianie Chin. Lasy zajmują aktualnie 23.04% powierzchni kraju. Do 2035 roku powierzchnia zalesiona ma wzrosnąć do 24.1% obszaru Chin. Procentowo to więcej niż w przypadku Wielkiej Brytanii, Węgier, czy Belgii, mniej niż w przypadku Polski (30%, 9.34 mln ha). Chiny obecnie posiadają 220 mln ha lasów i zajmują 4 miejsce na świecie pod względem powierzchni leśnych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pod koniec lat 50. XX wieku lasy stanowiły mniej niż 9% powierzchni kraju. W ostatnich kilkudziesięciu latach położono ogromny nacisk na zalesianie, które pomaga rozwiązać wiele problemów dotykających Chiny, jak degeneracja gleb, pustynnienie terenów na północy i zachodzie Chin, zanieczyszczenie powietrza.

Na marginesie (顺便提一下)

Sukces

Londyńskie metro ogłosiło, że do końca 2024 roku wszystkie jego linie będą pokryte zasięgiem sieci telekomunikacyjnej 4G. Gratulacje. W Szanghaju wszystkie linie metra pokryte zostały zasięgiem systemu 4G w 2011 roku. Dzisiaj powszechny jest tu system 5G.

 

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 25/2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button