Wiadomości

Chiny: 4500 samolotów pasażerskich do 2015 roku

PEKIN – Chiny kupią co najmniej 2500 samolotów w okresie 2011-2015 w celu podniesienia ilości posiadanych samolotów pasażerskich do 4500 sztuk, zapowiedział dzisiaj dyrektor Chińskiego Biura ds Lotnitnictwa Cywilnego.

Od chwili obecnej do końca 2015 roku Chiny będą zwiększać ilość posiadanych samolotów pasażerskich o około 300 sztuk rocznie dodał Li Jiaxiang, dyrektor Chińskiego Biura ds Lotnitnictwa Cywilnego.

W tym samym czasie ChRL zbuduje 70 nowych portów lotniczych, zmodernizuje 101 istniejących lotnisk. Oświadczenie takie  dyrektor Li złożył podczas Chińskiego Forum Rozwoju Lotnictwa Cywilnego, które rozpoczęło się w Pekinie dzisiaj rano.

Do końca 2020 roku Chiny zamierzają posiadać 240 lotnisk pasażerskich zdolnych obsłużyć 700 milionów pasażerów rocznie. W roku 2011 aż 119 ze 180 krajowych lotnisk w Chinach odnotowało straty finansowe. Jednak ogólny zysk ze wszystkich portów lotniczych w ChRL wyniósł 5,3 miliarda yuanów (2,6 miliarda złotych)

Li wezwał lokalne rządy prowincjonalne do zwiększenia wysiłków na rzecz promocji i rozwoju lotnictwa cywilnego jako nie tylko ważnej dla Chin części gospodarki, ale również narzędzia wyrównywania różnic pomiędzy rozwojem poszczególnych prowincji Państwa Środka.

Na marginesie: Intrygujące liczby, nieprawdaż? Nasze linie lotnicze mają permanentny problem z płynnością. A może warto czasem spojrzeć na mapę Europy i świata, sprawdzić gdzie leżymy i z gotowymi wnioskami, które jest w stanie wyciągnąć przeciętnie rozgarnięty gimnazjalista zaproponować rolę hub'a w komunikacji lotniczej Azja – Europa?

Źródło; Shanghai Daily

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button