WiadomościWiadomości

HuaWei w natarciu pomimo sankcji

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (13/2024/315)

HuaWei w natarciu pomimo sankcji

Pomimo nasilających się sankcji amerykańskich, HuaWei uzyskał co najmniej zadowalające wyniki finansowe w 2023 roku. Ma na koncie również sporo sukcesów.

Sprzedaż koncernu wzrosła o 9,63% rok do roku (r/r), osiągając wartość 704 mld RMB (ok. 395,55 mld PLN), przy czym dochód netto wzrósł o 144,5% do 86,95 mld RMB (ok. 48,85 mld PLN).

Wydatki HuaWei na badania i rozwój (R&D) wzrosły z 161,49 mld RMB (ok. 90,73 mld PLN) w 2022 roku do 164,72 mld RMB (ok. 92,54 mld PLN) w roku 2023.

Wedle danych opublikowanych w rocznym raporcie finansowym, firma w 2023 roku przeszła wiele trudnych momentów, ale stale się rozwijała, mimo wyzwań i trudności.

HuaWei stworzył solidny ekosystem urządzeń opartych o własny system operacyjny Harmony OS i procesory Kirin i Kunpeng, system operacyjny OpenEuler (dystrybucja Linuxa), rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i chmurę obliczeniową HuaWei Cloud.

System Harmony OS został zintegrowany z ponad 800 milionami urządzeń.

W 2023 roku firma zaprezentowała strategię Al Intelligence, wspierającą różne modele i aplikacje sztucznej inteligencji dla wszystkich branż.

Zbudowała inteligentny ekosystem przemysłowy w dziedzinie rozwiązań motoryzacyjnych.

Jeśli chodzi o elektronikę użytkową, HuaWei wprowadził w minionym roku na rynek nowe smartfony, w tym serię Mate 60. To urządzenia pracujące w systemie 5G, z możliwością nawiązywania łączności satelitarnej, których sercem jest zaawansowany chip 7nm własnej produkcji.

Do końca 2023 roku firma dostarczyła łącznie ponad 100 milionów tabletów i ponad 150 milionów smart zegarków. Wróciła do pierwszej piątki na rynku smartfonów.

Globalnie w 2023 roku HuaWei sprzedał ponad 50 mln telefonów, w tym roku chce osiągnąć wynik 60-70 mln sztuk.

Po ponad miesiącu spekulacji, plotek i „przecieków” do mediów, 18 kwietnia br. HuaWei rozpoczął sprzedaż najnowszej serii swoich smartfonów, HuaWei Pura70. To telefon, który ma być początkiem nowego rozdziału.

Jest wyposażony w procesor Kirin 9010, który ma być ulepszona wersja procesora Kirin 9000s zastosowanego w serii HuaWei Mate 60.

Procesor jest produkowany przez Semiconductor Manufacturing International Corporation (chin. 中芯国际集成电路制造有限公司) z Szanghaju. Potwierdzają się w ten sposób doniesienia, iż chińscy producenci pokonują bariery technologiczne znacznie szybciej, niż zakładano nakładając na firmy z Chin restrykcje i ograniczenia dostępu do zachodnich (zwłaszcza amerykańskich) technologii.

Seria Pura 70 ma cztery warianty: 70, 70 Plus, 70 Pro i 70 Ultra. Cena początkowa serii Pura 70 wynosi 5 499 juanów (3080 PLN).

Źródła:

  • qidongcha.com
  • 163.com
  • news.tianyancha.com

Szczegóły szkolenia TUTAJ

Juan numer 4 na świecie

Według najnowszego raportu Society for Worldwide Interbank Financial (SWIFT), chińska waluta, RMB, znana powszechnie jako chiński juan, utrzymała w lutym br. pozycję czwartej najbardziej aktywnej waluty w globalnych płatnościach z 4% udziałem.

HongKong  jest największym rynkiem dla transakcji offshore w RMB, obejmując 79,9 procent wolumenu. Drugie miejsce zajmuje Wielka Brytania z 5,37 procentami i Singapur z 3,39 procentami.

Źródło: swift.com

500 metrów średnicy chińskiego radioteleskopu

Chiński „Five hundred meter Aperture Spherical Telescope” (FAST), to największy na świecie radioteleskop zlokalizowany w chińskiej prowincji GuiZhou, w miejscowości Pingtang, skonstruowany w naturalnym zagłębieniu terenu, o pojedynczej czaszy o średnicy 500 m. FAST jest większy od dotychczas największego radioteleskopu Obserwatorium Arecibo o średnicy 305 m (zniszczonego w 2020 roku w wyniku zerwania lin konstrukcyjnych) i trzy razy od niego wydajniejszy.

Od marca 2021 roku skierowano do kierownictwa FAST wnioski o umożliwienie wykorzystania tego urządzenia do badań naukowych z 15 krajów. Wyrażono zgodę w sumie na prawie 900 godzin dostępu do FAST dla zagranicznych zespołów badawczych.

Od 6 kwietnia br. uruchomiono kolejna rundę przyjmowania zagranicznych wniosków badawczych dla projektów realizowanych od sierpnia 2024 r. do lipca 2025 r.

Konstrukcja tego sferycznego radioteleskopu, zwanego „Chińskie Oko na Niebo” (chin. “中国天眼”), została zainaugurowana 25 września 2016 roku. Urządzenie rozpoczęło pracę w styczniu 2020 roku.

Źródła:

  • baijiahao.baidu.com
  • ddcpc.cn
  • news.sina.com.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button