Wiadomości

Premiera pierwszego chińskiego helikoptera cywilnego

TIANJIN – Helikopter AC311 odbył dzisiaj swój pierwszy publiczny lot. Maszyna została nie tylko w całości wyprodukowana w Chinach, ale jest również wynikiem autorskiego projektu chińskich inżynierów jak twierdzi Wang Big, dyrektor generalny Aviation Industry Corporation of China (AVIC).Helikopter AC311 o masie 2 ton będzie produkowany przez Aviation Industry Corporation of China (AVIC) z przeznaczeniem poza wojskowym. Maszyna, w której zmieści się 6 miejsc siedzących będzie wykorzystywana do nauki pilotażu, w policji, przez służby medyczne, w nadzorze linii energetycznych, w straży pożarnej i wszędzie tam, gdzie może znaleźć zastosowanie lekki śmigłowiec.

Maszyna została wyposażona w silnik konstrukcji chińskiej, wirnik kompozytowy oraz zintegrowany systemy kontroli lotu. Jak powiedział Wang Bei technologie wykorzystane do skonstruowania śmigłowca jak i osiągi maszyny są bliskie wysokim standardom światowym. Cena maszyny będzie o 10-15% niższa od helikopterów podobnej klasy dostępnej na światowym rynku. Jednym z najważniejszych czynników niskiej ceny śmigłowca jest z pewnością fakt, że helikopter produkowany będzie przez joint venture firmy prywatnej i państwowej.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button