Wiadomości

Chang’e-2 w drodze na Księżyc

XICHANG, Syczuan – Chińska sonda księżycowa o nazwie Chang’e-2 została wystrzelona z powodzeniem w przestrzeń kosmiczną dzisiaj rano z pola startowego w Xichang w południowo-zachodniej prowincji Syczuan. Chang’e-2 dotarł na orbitę transferową Ziemia – Księżyc po oddzieleniu się od rakiety nośnej. Perygeum tej orbity znajduje się w odległości 200 kilometrów od powierzchni ziemi, apogeum zaś w odległości 380,000 kilometrów. Wiadomość tą podało chińskie centrum kontroli lotu wkrótce po tym jak sonda osiągnęła swoją orbitę i bez przeszkód rozłożyła panele solarne, źródła energii dla pojazdu kosmicznego.

Rakieta Long March 3C z sondą na pokładzie wystartowała z Xichang o godzinie 6:59:57 rano. Zgodnie z wyliczeniami sonda potrzebuje 112 godzin aby dotrzeć na orbitę wokół Księżyca.

Podróż sondy Chang’e-2, która nosi imię chińskiej bogini księżyca (święto Księżyca obchodzono 22 i 23 września), będzie krótsza od tej wykonanej przez pierwszą chińską sondę księżycową aż o 6 dni. Skrócenie czasu podróży na księżyc wynika ze zmiany techniki osiągania orbity transferowej. Poprzednio sonda okrążała Ziemię przez 5 dni, żeby osiągnąć wreszcie pożądaną trajektorię. Dzisiaj rakieta wyniosła sondę tak, aby osiągnąć orbitę transferową bez konieczności orbitowania wokół ziemi. Taka metoda nie tylko skraca czas podróży, ale również pozwala zaoszczędzić wiele energii.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button