Wiadomości

Disneyland powstanie w Szanghaju

SZANGHAJ –  The Walt Disney Co podpisał porozumienie z Shanghai Shendi Group, spółką która została utworzona w celu zrealizowania wspólnego projektu budowy Disneylandu na obszarze administracyjnym Szanghaju.

Sygnatariusze porozumienia czekać będą na ostateczne potwierdzenie uruchomienia projektu przez władze w Pekinie.

Rzecznik prasowy Disney Co. przekazał w komunikacie dla agencji Reuters, że rozmowy z władzami municypalnymi Szanghaju na temat budowy parku rozrywki trwają od wielu lat. Poczyniliśmy kolejny krok, aby urzeczywistnić wspólne plany.

Disneyland w Szanghaju ma być zbudowany na obszarze aż 4 kilometrów kwadratowych za kwotę 3,75 miliarda dolarów. Plan tak dużej inwestycji budowlanej spowodował natychmiastowy wzrost akcji szanghajuskich firm budowlanych takich jak Shanghai Pudong Road and Bridge Construction Co, której akcje wzrosły aż o 9%

Nie jest jasna struktura właścicielska nowego parku rozrywki. Z wcześniejszych informacji wynika, że pakiet większościowy akcji należeć będzie do władz municypalnych Szanghaju. Disney Co., nie skomentował tych doniesień.

Decyzja Disney Co. o budowie kolejnego parku rozrywki spotkała się z mieszanymi reakcjami inwestorów. Wprawdzie akcje The Walt Disney Co zyskały na wartości 15 centów za sztukę w piątek, ale wiadomym powszechnie jest, że Disneylandy wybudowane poza USA, czyli w Paryżu, Tokio i Hong Kongu borykają się z problemami finansowymi. Disneyland w Hong Kongu, otwarty 5 lat temu z wielką pompą przyniósł w zeszłym roku straty i nie potrafi przyciągnąć zakładanej ilości gości. Podejmując decyzję budowie parku rozrywki w Szanghaju The Walt Disney Co bierze pod uwagę zapewne fakt, że Szanghaj oraz miasta delty rzeki Jangcy to kilkadziesiąt milionów potencjalnych odwiedzających. Specjaliści zwracają jednak uwagę na fakt, że pomimo ogromnego potencjału rynku z 1,4 miliarda konsumentów, Chiny są rynkiem niezwykle trudnym dla firm zagranicznych, szczególnie w związku z zachowawczą postawą rządu, który nie życzy sobie zbyt dużej obecności obcych wpływów w lokalnych mediach i kulturze popularnej.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button