Wiadomości

2 letnia dziewczynka waży 45 kilogramów….

YUNCHENG – Fan Sijia urodziła się w 2008 roku. Dzisiaj mając 2 lata waży 45 kilogramów. Nadwaga nie jest wynikiem choroby, a raczej nadopiekuńczością bliskich, którzy starali się okazywać swoją miłość do jedynego w rodzinie małego dziecka karmiąc je ponad miaręDzisiaj rodzina ma poważny problem z pohamowaniem wilczego apetytu dziecka, które w tej chwili waży 3 krotnie więcej niż rówieśnicy. Dziewczynka ma poważne problemy z poruszaniem, lekarze, którzy starają się pomóc jej zrzucić wagę bardzo obawiają się o zdrowie 2 latki. Tak wielka waga tak małego dziecka może by przyczyną wszelkiego rodzaju wad rozwojowych, poczynając od deformacji kości i stawów, skończywszy na trwałych uszkodzeniach organów wewnętrznych, na przykład wątroby.

Fan Sijia jest ekstremalnym przykładem nadopiekuńczości rodziców i dziadków dzieci z pokolenia chińskiej polityki “jednego dziecka”. Pojedyncze wnuczęta skupiają uwagę całej rodziny,  szczególnie dziadków. Starsi ludzie, doświadczeni klęskami głodu z czasów rządów Mao Zedonga uważają, że najwłaściwszą formą opiekowania się dziećmi jest ich karmienie, zaspakajanie ich wszelkich zachcianek kulinarnych: dzieci jedzą co chcą i ile chcą. Karmione głównie słodyczami i tłustymi smażonymi potrawami szybko stają się otyłe. W chińskiej telewizji bardzo często porusza się problem otyłych dzieci. Dziadkowie takich dzieci pytani czy maja zamiar walczyć z otyłością swoich wnuków odpowiadają niemalże jednako: “My cierpieliśmy głód, jedliśmy trawę, żeby napełnić żołądek, nasze wnuki nigdy nie zaznają czegoś takiego. Jeśli chcą jeść, to kupimy im cokolwiek sobie do jedzenia zażyczą.”

.
Show More

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button