Wiadomości

2 letnia dziewczynka waży 45 kilogramów….

YUNCHENG – Fan Sijia urodziła się w 2008 roku. Dzisiaj mając 2 lata waży 45 kilogramów. Nadwaga nie jest wynikiem choroby, a raczej nadopiekuńczością bliskich, którzy starali się okazywać swoją miłość do jedynego w rodzinie małego dziecka karmiąc je ponad miaręDzisiaj rodzina ma poważny problem z pohamowaniem wilczego apetytu dziecka, które w tej chwili waży 3 krotnie więcej niż rówieśnicy. Dziewczynka ma poważne problemy z poruszaniem, lekarze, którzy starają się pomóc jej zrzucić wagę bardzo obawiają się o zdrowie 2 latki. Tak wielka waga tak małego dziecka może by przyczyną wszelkiego rodzaju wad rozwojowych, poczynając od deformacji kości i stawów, skończywszy na trwałych uszkodzeniach organów wewnętrznych, na przykład wątroby.

Fan Sijia jest ekstremalnym przykładem nadopiekuńczości rodziców i dziadków dzieci z pokolenia chińskiej polityki “jednego dziecka”. Pojedyncze wnuczęta skupiają uwagę całej rodziny,  szczególnie dziadków. Starsi ludzie, doświadczeni klęskami głodu z czasów rządów Mao Zedonga uważają, że najwłaściwszą formą opiekowania się dziećmi jest ich karmienie, zaspakajanie ich wszelkich zachcianek kulinarnych: dzieci jedzą co chcą i ile chcą. Karmione głównie słodyczami i tłustymi smażonymi potrawami szybko stają się otyłe. W chińskiej telewizji bardzo często porusza się problem otyłych dzieci. Dziadkowie takich dzieci pytani czy maja zamiar walczyć z otyłością swoich wnuków odpowiadają niemalże jednako: “My cierpieliśmy głód, jedliśmy trawę, żeby napełnić żołądek, nasze wnuki nigdy nie zaznają czegoś takiego. Jeśli chcą jeść, to kupimy im cokolwiek sobie do jedzenia zażyczą.”

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button