Wiadomości

Nowa misja sondy kosmicznej Chang’e II

PEKIN – Wysłana w kosmos 1 października 2010 sonda badawcza Chang'e II miała na celu pogłębienie wiedzy chińskich naukowców o księżycu oraz zebranie informacji potrzebnych do przygotowania załogowego lotu na księżyc.

Za pomocą sondy przetestowano najważniejsze rozwiązania technologiczne, którymi będą się posiłkować budowniczowie kolejnych sond. W trakcie misji Chang'e II wykonano i przesłano na ziemię wysokiej jakości zdjęcia potencjalnych lądowisk na powierzchni Srebrnego Globu.  Misja miała również charakter eksploracyjny.

Kiedy sonda wykonała wyznaczone jej zadanie okazało się, że będzie zdatna do użytku o wiele dłużej, niż pierwotnie zakładano. Maszyna znajduje się obecnie w przestrzeni kosmicznej i najprawdopodobniej zostanie wykorzystana w kolejnej fazie przygotowań do załogowego lotu na księżyc poprzedzonymi kolejnymi planowanymi misjami sond Chang'e III i IV.

Chang'e III prawdopodobnie wyląduje na księżycu w roku 2013, a jej prototyp jest już obecnie w budowie.

 

Źródło: China.org

 

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button