Wiadomości

Tempo wzrostu gospodarki maleje, inflacja rośnie

PEKIN – Tempo wzrost gospodarczego Chin w III kwartale zwolniło do 9.6% w porównaniu z 11.9% z pierwszego kwartału bieżącego roku, poinformowano dzisiaj w Pekinie. Inflacja wzrosła we wrześniu do poziomu 3.6%, jest więc najwyższa od 2 lat. Wzrost ten spowodowany jest głównie wzrostem cen żywności, które podniosły się we wrześniu o 8% w porównaniu z miesiącem poprzednim. Dzisiaj odbywa się spotkanie grupy G-20, podczas którego dyskutowane będą polityki walutowe. Chiny zdecydowanie stawiają opór naciskom na podniesienie wartości yuana wobec głównych walut światowych takich jak dolar czy euro.

Eksperci są zgodni, że gospodarka Chin wciąż rośnie w imponującym tempie w porównaniu z innymi gospodarkami światowymi, których dotykają wzrosty ujemne. Pojawia się jednak coraz więcej symptomów wskazujących, że ciągłość wzrostu gospodarki chińskiej może być zaburzona. Dlatego też spodziewane są zdecydowane ruchy rządu w Pekinie zmieniające zależność ekonomii chińskiej od eksportu na większą zależność od własnego rynku wewnętrznego. Ekonomistów chińskich niepokoi raptowny wzrost cen żywności o 8%, ponieważ żywność to największy koszt w budżetach biednych rodzin. A tych w Chinach wciąż jest zdecydowanie więcej niż rodzin zamożnych. Pekin już w tej chwili zapowiada uruchomienie nowych inwestycji dotyczących rozbudowy infrastruktury, dodatkowych robót publicznych, jak również “zielonej energii”.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button