Wydobycie gazu łupkowego z pierwszego złoża Fuling (Pd. – Wsch. Chiny) przekroczyło ilość 20 mld m3 gazu. W ten sposób Chiny stały się drugim po USA jego producentem tego rodzaju gazu na świecie. Plan zakłada, że w 2020 Chiny osiągną wydobycie na poziomie 30 mld m3, a w 2030 – powyżej 100 mld m3. Krajowa Administracja Energii nie ukrywa, że było to możliwe m.in. dzięki importowi technologii wydobycia gazu i umiejętnej jej adaptacji do lokalnych warunków geologicznych. Tak czy inaczej wynik imponujący, a potrzeby gazu rosną. Tydzień za Wielkim Murem
Yi Gang, prezes Ludowego Banku Chin (centralnego) zapewnił, że mimo wszelkich trudności i trwającej wojny handlowej GDP (PKB) założony na ten rok (6.5-6.6%) zostanie osiągnięty. Prezes udzielił tej informacji w trakcie obradMiędzynarodowego Funduszu Walutowego w Indonezji. Optumizm, czy pewność bazująca na rzetelnych danych?
Ludowy Bank Chin ogłosił już czwartą w tym roku obniżkę stóp rezerw obowiązkowych: z 15.5% na 14.5%. Od początku 2015 poziom obowiazkowych rezerw zmniejszono o 5.5%. To kolejny krok na drodze do poluźnienia polityki monetarnej i liberalizacji dopływu kapitału do rynku. Decydenci spodziewają się, że ten ruch uwolni ok. 1.2 bln RMB (ok. 174.7 mld USD), co ma z kolei zatrzymać odczuwalne już spowolnienie gospodarki oraz zredukować negatywny wpływ amerykańskich restrykcji importowych. Do tej pory obniżanie wielkości stóp rezerw obowiązkowych było skutecznym narzędziem. Czy zadziała tym razem? Oby.
W trzecim kwartale wzrosła ilość obligacji emitowanych przez rządy lokalne na finansowanie projektów związanych z infrastrukturą. Wyemitowano obligacje o wartości 2.39 bln RMB (ok. 345 mld USD), co oznacza wzrost 43% w stosunku rok do roku, najwyższy od roku 2015. Tylko we wrześniu trafiło na rynek 748.5 mld RMB tego typu obligacji, a to już wzrost o 110% w porównaniu z wrześniem 2017 roku. Banki zostały zwolnione z limitów ilości zakupów obligacji rządów lokalnych. Władze centralne przestały obawiać się (póki co) rosnącego zadłużenia banków i rządów lokalnych. Ważne jest utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego. Tydzień za Wielkim Murem
We wrześniu spadły rezerwy walut zagranicznych: 22.69 mld USD do poziomu 3.087 bln USD. Największy spadek od lutego br. Według Państwowej Administracji Wymiany Walut rezerwy utrzymywane są na stabilnym poziomie, a obserwowane zmiany są stosunkowo niewielkie. Na ostatnie wahnięcia mają swoje źródło w umacnianjącej się wartości dolara amerykańskiego i osłabieniu juana w stosunku do tej waluty. Ochrona gospodarki przed wyhamowywaniem kosztuje. Coś za coś.
Lenovo Group Ltd. ponownie zajęło pierwsze miejsce wśród największych producentów komputerów osobistych na świecie. W 3 kwartale br. Lenovo wyprzedziło takich konkurentów jak HP czy Dell. Lenovo posiada obecnie 24% udziałów w globalnym rynku (wzrost o 5.8%) komputerów osobistych. Hewlett Packard posiada 22.8% rynku (drugie miejsce), ze wzrostem sprzedaży tylko o 0.3%.
Foto: Laptop Mag Tydzień za Wielkim Murem
Osiągnięciu pozycji przez Lenovo pomogło z pewnością przejęcie w listopadzie ub.r. produkcji pecetów od japońskiego Fujitsu. Istotną kwestią jest z pewnością również rosnące zaufanie klientów do produktów sprzedawanych pod tą marką. Kto by w to uwierzył 10 lat temu? Chiński laptop symbolem solidności i dobrej jakości?
BMW będzie pierwszą firmą zagraniczną z branży motoryzacyjnej, która skorzysta z nowego przepisu umożliwiającego zagranicznemu inwestorowi posiadanie więkoszościowych udziałów w samochodowym joint venture zarejestrowanym w Chinach. Niemcy przedłużyli o kolejne 22 lata (2018-2040) swój kontrakt z Brilliance China Automotive Holding (Shenyang, stolica prowincji Liaoning, Pn. Chiny), zwiększając równocześnie swoje udziały w tym przedsięwzięciu z 50% do 75% za jedyne 4.2 mld USD. W ten sposób BMW przejmie w spółce pakiet kontrolny. Pieniądze zaoferowane przez BMW chińskiemu partnerowi zostaną zainwestowane w rozwój istniejących już dwóch chińskich fabryk spółki. Joint venture BMW-Brilliance powstało w 2003 roku. W 2017 wyprodukowało blisko 400,000 samochodów. W najbliższych 5 latach z taśm tych zakładów ma zjechać 650,000 BMW. Skala. Tydzień za Wielkim Murem
Zakończony tydzień wolny od pracy z okazji święta narodowego (Golden Week) przyniósł wymierne korzyści ekonomiczne. Dochody z turystyki w ciągu tych 7 dni osiągnęły poziom 600 mld RMB (ok. 87 mld USD), o 9.04% więcej niż w tym samym czasie ub.r. Szanghaj w ciągu świątecznego tygodnia odwiedziło 10.38 mln krajowych turystów. Wydali oni w mieście 10.29 mld RMB (ok. 1.5 mld USD) w jeden tydzień. Turystyka w Chinach to tez duży biznes. Tydzień za Wielkim Murem
Wojna kawowa? Najpierw Luckin Coffee, potem Starbucks, a teraz McDonald’s ze swoją McCaffee wprowadza na chiński rynek usługę dostaw kawy (wraz z przekąskami, lub bez) do klienta (biura, domu, superszybkiego pociągu). Konkurencja służy. Klientom.
Z dniem 1 listopada zwiększone zostaną odpisy podatkowe dla eksporterów (ich wielkość zależna będzie od wielkości eksportu i rodzaju eksportowanego towaru), których celem jest pobudzenie eksportu, a jednocześnie rekompensowanie chińskim firmom strat będących efektem wojny celnej z USA. Eksporterzy zyskają od 3 -5% w formie zwrotów podatków. Skrócony będzie też czas w jaki firma otrzyma te pieniądze. Ma to następować w ciągu 10 dni od daty dokonania eksportu (od daty konosamentu). Zobaczymy jak to będzie przebiegać w praktyce, ale dla eksporterów niezależnych od rynku amerykańskiego, a rozliczających się w USD, to bardzo przyjemne wiadomości.
Obecnie systemem emerytalnym w Chinach objętych jest 925 mln osób (na 1.4 mld ). Mówimy oczywiście o osobach otrzymujących emerytury, jak i tych, którym emerytury gwarantują fundusze kontrolowane przez państwo. Niemal cała ludność Chin jest już objęta systemem ubezpieczenia zdrowotnego. A więc: prawie pełny sukces socjalny. Statystycznie…..
Zhaopin.com (wiodąca na rynku firma rekrutacyjna – HR) opublikował listę 100 najlepszych pracodawców w Chinach. W pierwszej dziesiątce znalazły się:
1. XiaoMi Communication Technology Co., Ltd.
2. Vanke Enterprise Ltd
3. Alibaba Group
4. Starbucks Enterprise Management (China) Co., Ltd.
5. HUAWEI Technology Co., Ltd.
6. Daimler / Mercedes Benz
7. BMW China
8. Shandong Dazhi Education Group Ltd
9. Zhuhai GREE Electric Ltd
10. Microsoft (China) Co., Ltd.
Ponad polowa ze 100 firm to przedsiębiorstwa produkcyjne i powiązane z z nowymi technologiami (Internet, e-commerce, płatności mobilne, etc.). Najlepsi pracodawcy wyróżniają się na tle innych większą dbałością o warunki pracy, szkolenia i rozwój pracowników. Wyróżnieni zostali oni wyłonieni na bazie ankiet przeprowadzonych z 30,854 osób. Wiadomo teraz przynajmniej, gdzie najlepiej starać się o pracę. Tydzień za Wielkim Murem
Meicai, to nowa aplikacja, której twórcy pozyskali 600 mln USD w pierwszej rundzie finansowania. Wartość rynkowa tej platformy wyceniana jest obecnie nawet na 7 mld USD. Niby nic takiego w chińskich realiach firm internetowo-technologicznych. A jednak. Meicai to aplikacja, która pozwala rolnikom sprzedawać warzywa bezpośrednio do restauracji. Łączy jednych i drugich. Ot, technika dociera również pod chińskie strzechy. A potencjał rynku chińskiego wciąż udowadnia, że wiele tu można zrobić. I zarobić.
Hurun, brytyjska firma doradcza z siedzibą w Szanghaju już po raz 20 z rzędu opublikowała listę najbogatszych Chińczyków. Po 4 latach na pierwsze miejsce wrócił Jack Ma z rodziną. Majątek szefa Alibaby wyceniono na 270 mld RMB (ponad 550 miliardów złotych). Wzrost o….35% w stosunku do ub.r.
Jack Ma, Foto: IC Tydzień za Wielkim Murem
Kolejne miejsca zajęli:
– miejsce 2 – Xu Jia Yin, Prezes Evergrande, 250 mld RMB (ok. 500 mld PLN)
– miejsce 3 – Ma Hua Teng, Prezes Tencent Holding, 240 mld RMB (ok.480 mld PLN)
– miejsce 4 – Pani Yang HuiYan, VicePrezes Country Garden 150 mld RMB (ok. 320 mld PLN) -pierwsza spośród kobiet, kóre znalazły się w rankingu. A jest ich w tym roku rekordowo wiele, stanowią 28.7% wszystkich osób uwzględnionych przez Hurun.
Średnia wieku najbogatszych Chińczyków AD 2018 to 55 lat. Pond 50% z nich mieszka w (kolejność porządkowa) Pekinie, Shenzhen, Szanghaju, Hangzhou, Guangzhou, Hong Kongu i Suzhou. Według autorów raportu Hurun w Chinach mieszka obecnie 1,893 osób, których majątek wynosi przynajmniej 2 mld RMB (ok. 4 mld PLN). 20 lat temu, w pierwszym rankingu najbogatszych Chińczyków prygotowanym przez Hurun znalazło się …. 8 osób. Cóż, kraj rośnie w siłę, a ludzie żyją dostatniej….
Największe zmiany w życiu społecznym w ciągu ostatnich 3 lat zostały spowodowane pojawieniem się płatności mobilnych – dostępnych powszechnie dzięki serwisom AliPay oraz WechatPay. Według danych Bank of China w sierpniu aż ¾ ludności Chin (76% dorosłej populacji) używało tych aplikacji. W ubiegłym roku Chińczycy dokonali poprzez te aplikacje 160 mld transakcji wartości 3,759 bln RMB (ok.543 bln USD).
Logo AliPay i WechatPay. Foto: IC Tydzień za Wielkim Murem
Coraz częściej aplikacje AliPay i WechatPay wykorzystywane są zagranicą. AliPay dostępne jest w 40 państwach świata, WechatPay w w 20. Ciekawe kiedy zaczną działać w Polsce….
W piątek, 12.10. ogłoszono wyniki handlu zagranicznego ChRL w 3 kwartałach br. Mimo sankcji celnych oraz globalnego spowolnienia rezultaty są lepsze od przewidywanych.
– Eksport w ciągu 9 miesięcy br. wzrósł o 6.5% do 11.86 bln RMB (ok.1.72 bln USD). Import o 14.1% do 10.42 bln RMB (ok.1.5 bln USD). Daje to dodatni bilans handlu zagranicznego 1.44 bln RMB.
– Handel między Chinami, a krajami “Pasa i Drogi” wzrósł o 3.3%, z państwami Afryki o 3.9, zaś z Ameryki Łacińskiej o 3.8%
– Największym partnerem handlowym ChRL pozostaje Unia Europejska (wzrost obrotów o 7.3%), drugim Stany Zjednoczone (wzrost o 6.5%) oraz kraje ASEAN (wzrost o 12.6%).
– Spośród poszczególnych państw największy wzrost handlu odnotowano z Rosją – o 19.4%, Polską o 11.9% i Kazachstanem o 11.8%.
– Handel z USA za 3 kwartały wzrósł o 6.5% do 3.06 bln RMB (ok. 443.3 mld USD), co stanowi 13.8% całego handlu zagranicznego Chin;
– Chiński eksport do Stanów Zjednoczonych wyniósł 2.27 bln RMB, a import 798.13 mld RMB.
– We wrześniu powiększyła się nadwyżka handlowa Chin z USA do 34.1 mld USD z 31 mld USD w sierpniu. Eksport do Stanów wyniósł 46.7 mld USD, a import zmniejszył się do 12.6 mld USD. Trzeba jednak zauważyć, że efekt kolejnych sankcji celnych, które weszły w życie pod koniec września będzie być może odczuwalny dopiero za 2-3 miesiące.
***** Giełdy w Chinach (08-12.10)
To był, którego nikt nie zechce pamiętać. Zaczął się poniedziałkowymi spadkami od 3 do 6% największymi od lutego 2016. Wtorek i środa – lekkie wzrosty. Ale już w czwartek obserwowaliśmy prawdziwy pogrom. Indeksy giełdowe osiągnęły najniższy poziom od czterech lat. Znów spadki od 3 do 5 %. Obawy o stan gospodarki wzięły górę. Dopiero w piątek nastąpiło lekkie odbicie. Ministerstwo Handlu poinformowało bowiem o wynikach w eksporcie i imporcie za pierwsze 3 kawrtały br., które okazały się lepsze od zakładanych. Dane te wykazują jakichś dramatycznych dla chińskiej ekonomii skutków wojny handlowej z USA. Piątek był więc czasem uspokojenia nastrojów, lekkiego powiewu optymizmu. Może go jednak nie wystarczyć do 19.10, kiedy to zostaną ogłoszone dane dotyczące chińskiego PKB za 9 miesięcy 2018 roku.
Shanghai Composite- SSEC上证综合指数 (000001.SH/SZZS) 2,606.91 – 7.60%
– główny indeks giełdy
Shanghai 50-SSE50上证50 (000016.SH/SZ50) 2,444.13 – 6.24%
– 50 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie
China Securities -CSI300沪深300指数 (000300.SH/399300.SZ/HS300) 3,170.73 – 7.80%
-300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghaiu i Shenzhen
Shenzhen Component-SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ) 7,558.28 -10.03%
– główny indeks giełdy
Shenzhen ChiNextPrice-CHINEXTP 创业板指 (399006.SZ/CYBZ) 1,268.41 -10.13%
– indeks nowych spółek–chiński nasdaq
Shenzhen-SZSE100 深证100R指数 (399004.SZ/SZS100) 4,023.76 – 9.37%
– 100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie
HongKong Hang Seng 恒生指数 (HSI.HK/HSZS) 25,801.490 – 2.90%
– główny indeks giełdy
HongKong Hang Seng China Enterprises 国企指数 (HSCEI.HK/GQZS) 10,299.090 – 2.20%
– indeks chińskich spółek spoza Hong Kongu notowanych na giełdzie
Tawian Weighted Index 台湾加权指数 (TAIEX.Y9999/TWSE/TWII) 10,045.81 – 4.48%
– główny indeks giełdy
Tydzień za Wielkim Murem
***** Rynek walutowy
Kurs średni (12.10.):
100美元USD = 691.20人民币 RMB
100 欧元EUR = 800.45 人民币 RMB
100 港币HGD = 88.22 人民币 RMB
100 波兰兹罗提 PLN = 185.843 人民币 RMB
Tendencje w kursach walut w zasadzie bez zmian. EUR trzyma poziom powyżej 800 RMB. RMB dalej osłabia się do USD. Coraz częściej pojawiają się opinie, że do końca roku przekroczymy psychologiczną granicę 7 RMB za 1 USD.
Tydzień za Wielkim Murem
***** Shanghai Futures Exchange (SHFE;上海期货交易所) Gielda Transakcji Terminowych Futures
Ropa naftowa 原油SC1812 569.70 RMB/baryłkę – 1.48%
Złoto黄金AU1812 274.05 RMB/gr 2.34%
Srebro 白银AG1812 3,566.00 RMB/kg 1.37%
Miedź沪铜CU1810 51,030.00 RMB/tonę 1.05%
Aluminium 沪铝AL1810 14,300.00 RMB/tonę – 1.57%
Rozmawiamy o giełdach chińskich. Pamiętamy, że tam CZERWONY to kolor hossy, a ZIELONY to kolor zły, bessy?
Kącik KPCh
*****
Agencja Xinhua poinformowała, że Biuro Generalne Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin wydało nowe zalecenia ograniczające ilość kontroli w terenie przez organy rządowe, czy instytucje centralne do jednej rocznie. A to dlatego, że organy i instancje niższego szczebla zamiast skupić się na realizacji programów i planów są zajęte głównie przygotowywaniem się do kolejnych kontroli, a w ich trakcie obsługa przedstawicieli licznych instytucji kontrolujących. Na podstawie tego zalecenia centralne organy rządowe będą mogły dokonywać inspekcji w terenie wyłącznie po uzyskaniu autoryzacji Rady Państwa – rządu ChRL. Trudno nie zgodzić się z taką decyzją, choć zastanawia dlaczego kompetencje dotyczące kontroli przechodzą z organów partii do władzy wykonawczej. Ale taka to już jest nadrzędna i służebna zarazem rola partii, abyśmy sobie takimi sprawami głowy nie zaprzątali.
Tydzień za Wielkim Murem
Chiny @ świat
@ Według raportu OECD (Organization for Economic Cooperation and Development) chińskie firmy w ciągu ostatniej dekady weszły w posiadanie udziałów w 13 portach w Europie: w takich między innymi państwach jak Grecja, Hiszpania, a ostatnio w Belgia. Łącznie porty te przeładowują 10% ładunków kontenerowych w całej Europie.
@ Chińscy producenci smartfonów zajmują już 40% rynku rosyjskiego. Stanowią pierwsza trójkę najpopularniejszych tam marek. Za nimi jest Samsung. Dominującą pozycję ma Huawei. W okresie od czerwca do września, co trzeci smartfon kupowany w Rosji wyprodukowano w zakładach tej firmy. Rosja może w zamian zaoferować gaz. Albo ropę. Albo ropę i gaz.
@ Prezydent Trump odżegnuje się jak żaba od błota od wszelkich rozmów z Chinami w sprawie rozwiązania kwestii stojcych u podstaw wypowiedzianej przez niego wojny handlowej Ale ostatnio sekretarz skarbu USA spotkał się z prezesem banku centralnego Chin przy okazji szczytu Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Indonezji. Obecnie pojawiają się w mediach doniesienia, że przygotowywane jest spotkanie prezydenta Trumpa z prezydentem Xi w listopadzie, w trakcie szczytu państw G20 w Buenos Aires. Nie da się uniknąć rozmów, kiedy obie strony zaczynają odczuwać skutki wzajemnych sankcji.
Na marginesie zdarzeń
& Sława w Chinach przyjmuje bardzo rożne postacie. Najsłynniejsza aktorka Fan Bing Bing właśnie ukarana ogronym domiarem za nadużycia podatkowe (musi zapłacić 884 mln RMB – ok. 129 mln USD) stała się anty-wzorem dla uczniów. A, precyzyjniej rzecz ujmując, jej samokrytyka opublikowana na oficjalnym profilu artystki na Weibo. Nauczyciel z jednej ze szkół w Hangzhou (stolica prowincji Zhejiang) znalazł w nim ponad 10 błędów językowych. Zadanie dla uczniów jest proste: mają wskazać owe błędy czytając wzmiankowaną samokrytykę. Najlepiej uczyć się na cudzych błędach.
Fan Bing Bing, Foto: IC Tydzień za Wielkim Murem
& Od przyszłego roku turniej tenisowy wielkiego szlema Australia Open będzie miał kolejnego głównego sponsora. Stanie się nim Luzhou Laojiao, jeden z największych chińskich producentów wódek. Kontrakt zawarto na 5 lat. Wódki Luzhou Laojiao będą reklamowane na australijskich kortach na równi z produktami firm Rolex i usługami banku ANZ. W tak doborowym towarzystwie wódka ta z pewnością będzie smakowała wybornie, szczególnie kibicom na trybunach.
Foto:IC Tydzień za Wielkim Murem
Foto:IC Tydzień za Wielkim Murem
& Inżynier programista z Szanghaju został skazany na 3 lata więzienia za nielegalną sprzedaż aplikacji VPN, które pozwalają obejść filtry blokujące w chińskim Internecie zagraniczne strony internetowe i media społecznościowe. Programista otrzymał też karę dodatkową: 3 lata nadzoru kuratorskiego i karę grzywny 10,000 RMB. Sąd uzasadnił swoją decyzję tym, iż inżynier stworzył zagrożenie dla systemu internetowego państwa, utrudnił instytucjom państwa możliwość jego kontroli, co w sposób oczywisty zagrażało bezpieczeństwu państwa i jego sieci cybernetycznej. Oczywiście bezpieczeństwo sieci najważniejsze.
& Już opadły emocje po zatrzymaniu w Chinach szefa Interpolu, a jednocześnie wiceministra bezpieczeństwa publicznego Meng Hong Wei. Ale przecież to nie jedyny Chińczyk pełniący funkcje kierownicze w organizacjach międzynarodowych. Są jeszcze inni:
– Liu Zhenmin, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. stosunków ekonomicznych i społecznych;
– Zhang Tao, zastępca dyrektora zarządzającego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym;
– Yi Xiaozhun, zastępca dyrektora generalnego Światowej Organizacji Handlu;
– Liu Fang, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego;
– Zhao Houlin, sekretarz generalny Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej;
– Xue Hanqin, zastępca przewodniczącego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości;
Czyżby to była lista czekających nas kolejnych rezygnacji, czy zniknięć? Na razie nie. Jest wystarczająco dużo zamieszania z byłym (już) szefem Interpolu.
& Komisja Regulacji Banków i Ubezpieczeń w pierwszy dzień po zakończeniu tygodniowego święta narodowego dokonała wymiany 26 dyrektorów wydziałów. W ten sposób bez przeszkód czy zakłóceń pracy podległych jednostek nastąpiła szybka restrukturyzacja oraz stosowne zmiany kadrowe. Mam wrażenie, że ktoś jednak chyba musiał pracować w czasie „Złotego Tygodnia”. Z pełnym zaangażowaniem.Top of Form
& RenMinRibao – Dziennik Ludowy (organ Komunistycznej Partii Chin) wpadł na oryginalny pomysł zlikwidowania amerykańskiego deficytu handlowego, głównej oficjalnej przyczyny napięć na linii Pekin – Waszyngton. Rozwiązanie redakcji jest proste: niech Amerykanie sprzedadzą Chinom 4 lotniskowce klasy Ford (każdy to ok. 15 mld USD). Chiny chętnie kupią. Najprostsze rozwiązania są najtrudniejsze.
Foto: Lotniskowiec klasy Ford
教授梁安基 Andrzej Z. Liang
当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych
中国情报单位 China Intelligence Unit 上海中国Shanghai, Chiny
电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com