Wiadomości

Chiny: Wzrost ilości rozwodów w 2011 roku

Ponad 2,87 miliona par rozwiodło się w Chinach w roku 2011. To liczba większa o 7,3 procenta od ilości rozwodów w Państwie Środka w roku 2010. Według statystyk opublikowanych przez Ministerstwo Spraw Cywilnych ChRL tendencja wzrostowa dotycząca rozwodów utrzymuje się nadal.

9,690 urzędów stanu cywilnego w całych Chinach odnotowało w zeszłym roku około 2,21 miliona złożonych wniosków rozwodowych, które zostały uznane przez te urzędy. W rezultacie, w zgodzie z chińskimi procedurami, pary składające te wnioski przestano uznawać formalnie za małżeństwa. Ponadto 667 tysięcy par złożyły wnioski rozwodowe do sądów. Rozwody w ChRL odbywają się przed sądem najczęściej w związku z podziałem majątku małżonków. Często wchodzą w grę ogromne fortuny, których pojawienie się stało się zarzewiem sporów i konfliktów rozbijających skutecznie małżeństwo.

Według raportu ministerstwa pocieszającym jest fakt, że rośnie rokrocznie ilość nowo zawieranych małżeństw. W roku 2011 przed urzędnikami stanu cywilnego w całej ChRL stanęło i powiedziało "TAK" aż 13,02 miliona młodych par. Średni wiek nowożeńców wahał się pomiędzy 20 a 24 rokiem życia.

Z innych danych opublikowanych przez ministerstwo wiadomo, że dramatycznie spada czas trwania zawieranych związków. Kiedyś zawierano je na całe życie. Dzisiaj średnia to nieco ponad 15 lat…. Wśród wielu przyczyn wpływających na taką tendencję chińscy statystycy wskazują najważniejszą: Chiny przeszły w ostatnich latach spektakularną rewolucję ekonomiczną. Kosztem dynamicznego rozwoju kraju stały się więzy rodzinne, uzależnienie ludzi od pracy i od pieniędzy. A te wiadomo – szczęścia nie dają. Ponoć.

Źródło: China Daily

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close