Wiadomości

Chiny: Poprawa jakości żywności w ciągu 3 lat

PEKIN – Nieustające problemy i regularne skandale związane z jakością żywności produkowanej i sprzedawanej w Chinach nakłoniły Radę Państwa ChRL do podjęcia decyzji ogłoszonej w dniu dzisiejszym na oficjalnej stronie Rady.

W opublikowanym dzisiaj oświadczeniu Rada Państwa informuje, że zamierza definitywnie rozwiązać problemy dotyczące żywności w Chinach w ciągu najbliższych 3 lat. W tym celu zostaną wprowadzone nowe mechanizmy regulujące i określające standardy produkcyjne, system prawny pozwalający karać naruszających normy, jak również rozwiązania techniczne dające możliwość badania żywności w trakcie produkcji, jak również produktów gotowych wprowadzonych do sprzedaży.

W ciągu najbliższych 5 lat Chiny mają posiąść zamknięty, pełny system zarządzania jakością żywności znajdującej się w obrocie handlowym na terenie ChRL.

Jakość i bezpieczeństwo żywności stanie się jednym z podstawowych wyznaczników oceny funkcjonowania rządów lokalnych (prowincjonalnych, powiatowych, gminnych), które będą musiały przedstawiać swoje działania w tym zakresie w raportach rocznych. Ten element pojawi się w raportach po raz pierwszy od czasu ich wprowadzenia.

Rada Państwa poinformowała o zamiarze stworzenia bazy danych, w której znajdą się wszystkie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i dystrybucją żywności. Firmy, które trafią na czarną listę w związku ze złamaniem wprowadzonych norm będą karane i zamykane. Instytucje odpowiedzialne za kontrolę jakości będą zobligowane do usuwania ze sklepów towarów przeterminowanych, konsumenci zaś nagradzani będą specjalnymi premiami za informowanie o naruszeniu norm dotyczących sprzedawanej żywności przez detalistów i hurtowników.

W ostatnim czasie problem jakości żywności stał się wśród Chińczyków tematem numer 1. Ogromna ilość afer związanych z nadużywaniem środków chemicznych przez rolników, producentów i przetwórców, brak norm, czy najprostszych oznaczeń na opakowaniach staje się przyczyną wielu zatruć, zachorowań, a nawet wypadków śmiertelnych. Oświadczenie Rady Państwa, wprawdzie opublikowane niezwykle późno w stosunku do rozwoju sytuacji, oznacza powagę problemu.  Według oficjalnych statystyk w tym roku zamknięto już 5700 nielicencjonowanych firm zajmujących się produkcją żywności.

Źródło: China Daily

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close