Wiadomości

Chiny: wyniki w sektorze przemysłowym poprawiły się pierwszy raz od 13 miesięcy

HSBC i Markit Economics opublikowały dziś nad ranem finalne listopadowe dane PMI dla chińskiej gospodarki. Główny wskaźnik PMI dla chińskiego sektora przemysłowego ukształtował się na poziomie 50,5,  wskazując na niewielką poprawę warunków w tym sektorze. W październiku wartość tego wskaźnika wyniosła 49,5.

Komentując najnowsze dane PMI dla Chin, Hogbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:
"Finalny listopadowy odczyt wskaźnika PMI ukształtował się na najwyższym poziomie od 13 miesięcy w związku z rosnącą liczbą nowych zamówień oraz z wzrostem produkcji. Potwierdza to kontynuację stopniowego ożywienia chińskiej gospodarki. Oczekujemy, że wzrost PKB tego kraju ulegnie niewielkiemu odbiciu do poziomu ok. 8% w czwartym kwartale wraz z działaniem środków łagodzących".

Jak pisałem wcześniej – prawdziwą tendencję dotyczącą sytuacji chińskiego sektora przemysłowego poznamy mając dane za grudzień i styczeń. Tu dopiero będzie można zastanawiać się czy mamy do czynienia z chwilowym odbiciem koniunktury, czy z jakąkolwiek tendencją. Należy pamiętać, że listopad to miesiąc ostrej pracy chińskich firm na rzecz odbiorców z Zachodu w związku z sezonem świątecznym i noworocznym. Grudzień z kolei to produkcja zamówień, które muszą znaleźć się w magazynach w Europie, Australii, obu Amerykach i Azji przed sezonem wiosennym na półkuli północnej, a jesiennym na półkuli południowej. W styczniu produkcja zacznie hamować. Czym będzie bliżej chińskiego nowego roku tym mniej robotników pozostanie na swoich miejscach pracy. Kto nie zakończy produkcji do wypłaty na początku stycznia, ten poczeka kilka miesięcy na spóźnione dostawy. Oprócz PMI kolejnym ważnym wskaźnikiem prognostycznym dla gospodarki chińskiej będą wiosenne targi w Kantonie. Ostatnia, jesienna edycja była rozczarowaniem zarówno dla organizatorów, wystawców, jak i stosunkowo mniej licznych odwiedzających tą największą imprezę handlową w Chinach. Jeśli targi odwiedzi jeszcze mniej gości i wystawców aniżeli to miało miejsce w październiku, oznaczać to będzie, że prawdziwe problemy chińskich producentów dopiero nadchodzą.

Źródło: HSBC Bank Polska S.A., komentarz: Leszek Ślazyk

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close