Wiadomości

HSBC: Rosną obawy o stabilność finansową Chin

"Wzrost gospodarczy w Chinach uległ osłabieniu mimo kredytowego boomu. Stanowi to zagrożenie dla chińskiej i dla globalnej gospodarki w długim okresie", napisali analitycy HSBC w opublikowanym dziś raporcie poświęconym chińskiej gospodarce.

"Rosną obawy o stabilność finansową Chin. Od 2009 roku aktywność kredytowa rośnie znacznie szybciej niż PKB, a równoległy system bankowy (tzw. shadow banking) stanowi coraz większą część modelu finansowania w tym kraju, rośnie również zadłużenie samorządów. Zjawiska te, mające związek z ogromnym boomem infrastrukturalnym zapoczątkowanym w 2008 roku, były podkreślane przez agencję ratingową Fitch przy okazji ogłoszenia decyzji o obniżeniu długoterminowego ratingu Chin w lokalnej walucie w kwietniu", dodali.

"To, jak Pekin poradzi sobie z tym wyzwaniami, będzie miało ważne skutki dla Chin, regionu i globalnej gospodarki. Osiągnięcie właściwej równowagi jest kluczowe. Zbyt niskie tempo wzrostu godpodarczego i narastające bezrobocie mogłyby prowadzić do niepokojów społecznych w kraju i załamania cen surowców za granicą. Z drugiej strony zbyt wiele działań stymulacyjnych uruchamianych "w ciemno", bez uwzględnienia jakości wzrostu, jaki generują, mogłoby doprowadzić do niewłaściwej alokacji zasobów, baniek na rynku finansowym, a w rezultacie nawet zapaści związanej z rynkiem kredytowym", wyjaśnili.

W najnowszym raporcie analitycy HSBC analizują obawy i możliwe rozwiązania. Sprawdzają, co obecna sytuacja i jej dalszy rozwój może oznaczać dla juana, stóp ptocentowych i chińskiego rynku akcji. W rezultacie znajdują powody zarówno do optymizmu i pesymizmu.

"Uważamy, że większość inwestycji w infrastrukturę wygeneruje zwrot w długim okresie, jednak sposób, w jaki są finansowane, nie jest zrównoważony. Dlatego istnieje potrzeba przeprowadzenia serii reform. Równoległy system bankowy jest nieprzejrzysty i powinien być w większym stopniu uregulowany, odpowiednio funkcjonujący rynek obligacji oferujących bardziej długoterminowe finansowanie to podstawa, a banki muszą przyjąć bardziej realistyczne podejście do złych długów. Jesteśmy przekonani, że decydenci podołają temu zadaniu. Mają osiągnięcia w zarządzaniu chińską gospodarką i stawiają czoła obecnym wyzwaniom", podsumowali.

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close