GospodarkaWiadomości

Juan czwartą walutą świata

Chiński juan (RMB) awansował na czwarte miejsce wśród najbardziej popularnych walut w globalnych płatnościach, wyprzedzając japońskiego jena (JPY) – podał SWIFT w opublikowanym dziś komunikacie. Najpopularniejszą walutą w tym obszarze pozostaje dolar amerykański, na drugim miejscu uplasowało się euro, a na trzecim – funt brytyjski.

Komentując tę informację, Diane Reyes, dyrektor zarządzająca Globalnym Pionem Płatności i Zarządzania Środkami Finansowymi Grupy HSBC, powiedziała:

"Awans do grona czterech najpopularniejszych walut w płatnościach na świecie i wyprzedzenie jena to kolejny krok milowy na ścieżce szybkiego rozwoju rynku chińskiego juana. Waluta ta jest na najlepszej drodze, aby stać się wiodącą globalną walutą rodem z Azji. Rosnące wykorzystanie RMB w międzynarodowym handlu i inwestycjach jest napędzane nie tylko przez chiński rynek krajowy, waluta ta w coraz większym stopniu stanowi integralną część międzynarodowej gospodarki".

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

 

Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close