Wiadomości

Pierwsi turyści indywidualni z ChRL przybyli na Tajwan

PEKIN / TAIPEI – Niemal 300 chińskich podróżnych wyruszyło dzisiaj samolotami i statkami z Chin kontynentalnych na Tajwan w kilka dni po tym jak Taipei zaaprobowało zniesienie blokady podróży dla osób indywidualnych z ChRL obowiązującej od końca wojny domowej w Chinach, czyli od 1949 roku.

Według informacji Agencji Xinhua podróżni pochodzą z Pekinu, Szanghaju i Xiamenu. Dotychczas obywatele ChRL mogli odwiedzać Tajwan wyłącznie w grupach zorganizowanych. Władze ChRL obawiały się bowiem, że indywidualni turyści będą wykorzystywać pretekst podróży turystycznej do "zbuntowanej prowincji" jako możliwość ucieczki z Chin Ludowych. Zgodnie z ustaleniami pomiędzy Taipei i Pekinem w pierwszym etapie "nowego otwarcia granic" na Tajwan będzie mogło przybywać 500 osób z ChRL dziennie. Jak ogłoszono oficjalnie jest to inicjatywa mająca na celu promocję pokojowej normalizacji stosunków pomiędzy Chinami Ludowymi a Republiką Chin.

Zgodnie z informacją Agencji Xinhua w początkowej fazie programu indywidualne podróże na Tajwan odbywać będą mogli wyłącznie mieszkańcy Pekinu, Szanghaju, Xiamenu oraz prowincji Fujian. Otarcie granic ma być rezultatem działalności prezydenta Ma Ying-jeou wywodzącego się z partii Guomintang, uznawanej przez Pekin za "przyjazną ChRL"., a piastującego stanowisko od 2008 roku. Przypomnę, że jest to partia narodowa, która była oponentem komunistów pod przywództwem Mao Zedonga podczas wojny domowej w latach 1945-1949. 

W roku 2008 uruchomiono bezpośrednie połączenia lotnicze i morskie pomiędzy Chinami Ludowymi a Tajwanem. W zeszłym roku Tajwan odwiedziło 1,63 miliona Chińczyków z ChRL w grupach zorganizowanych.

Jak informuje agencja Xinhua, pomimo ocieplenia wzajemnych stosunków Pekin uznaje Tajwan wciąż za zbuntowana prowincję, którą zamierza przyłączyć do macierzy, nawet przy użyciu siły, jeżeli będzie to konieczne.

 

Źródło: AFP, Xinhua Agency

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

3 thoughts on “Pierwsi turyści indywidualni z ChRL przybyli na Tajwan”

  1. okropne. zarcie i jednoczesnie gadanie z otwarta geba, obcinanie paznokci i czyszczenie palcem brudow miedzy palcami w metrze, charkanie na ulice i w metrze, publiczne dlubanie w  nosie i smarkanie prosto na podloge ktore w szanghaju widac i slychac nawet w sali koncertowej a co dopiero w tej smierdzacej orkiestrze miejsc publicznych, teraz ma byc na idealnie czystym tajwanie i posrod tak wspaniale wychowanego i bezinteresownie zyczliwego spoleczenstwa.
    a to taki piekny zakatek swiata – polaczenie autentycznej chinskiej kultury, japonskiej czystosci i amerykanskiej wolnosci. a natura (taroko, kenting itp) moze smialo konkurowac z najpiekniejszymi miejscami swiata…

  2. Wiedziałem, że ta informacja Cię poruszy ;). Ale to tylko 500 osób dziennie póki co. Ciekaw jestem ile z nich będzie wracać do domu, kiedy się wiza skończy. Wymieniłeś sporo cech/zachowań charakterystycznych. Zapomniałeś dodać jaranie fajek w dowolnym miejscu, golenie się za pomocą dwóch monet oraz podróże długiego paznokcia małego palca grzebalca po wszystkich mrocznych zakamarkach ciała swego właściciela. Mniam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close