SpołeczeństwoWiadomości

Wielki Skok Naprzód, albo Wielki Głód (1958-1962)

Ktoś kiedyś powiedział, że bez znajomości przeszłości nie potrafimy prawidłowo odczytywać teraźniejszości. Z pewnością nie będę odkrywczy twierdząc, że w przypadku Chin Ludowych znajomość przeszłości tego kraju pozwala przynajmniej odrobinę przybliżyć się do zrozumienia tego, co działo się w ChRL po 1978 roku, tego co dzieje się tam dzisiaj, i tego co się tam, wydarzy w bliższej, a pewnie i dalszej przeszłości. Wielki Skok Naprzód z jego konsekwencjami dla historii najnowszej Chin ma znaczenie kluczowe.

Film „Wielki Głód Wielkich Chin” zrealizowany przez Telewizję Francuską w kooperacji z Fundacją Historia Chin  w zaledwie 45 minut przedstawia 4 tragiczne lata. Jest to z pewnością alternatywa dla książki Franka Dikottera „Wielki Głód”. Książka Holendra to 540 stron wstrząsającego zapisu dokumentalnego, przez którego przebrnięcie to poważne wyzwanie dla każdej osoby obciążonej wrażliwością i wyobraźnią jednocześnie. Film „Wieli Głód Wielkich Chin” jest nie mniej porażający, ale czas jego trwania pozwala przebrnąć przez wszystkie kolejne etapy katastrofy zgotowanej rodakom przez obłąkanych przywódców.  Wielki Skok Naprzód okazał się skokiem w przepaść. Według najnowszych danych eksperyment Mao spowodował śmierć co najmniej 48 milionów osób, zmarłych wskutek głodu, chorób i prześladowań. Fiasko Wielkiego Skoku Naprzód stało się początkiem Rewolucji Kulturalnej, która rozpoczęła się w 1967 roku a zakończyła wraz ze śmiercią Przewodniczącego w 1976 roku. Prosty rachunek pozwala uświadomić sobie, że Chińczycy Ludowi poddawani byli nieustannemu eksperymentowi przez 18 lat. Fakt ten musi rzutować na postrzeganie rzeczywistości przez obywateli ChRL. I ma.

 

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Close