Historia

Xia – legendarna dynastia

CHINY W OPOWIEŚCIACH: OPOWIEŚĆ 3

Choć współcześni archeologowie nie są zgodni co do istnienia dynastii Xia – tradycyjna chińska historiografia nigdy nie poddawała tego w wątpliwość.

Na początku I wieku p.n.e. Sima Qian (ok. 145-90 p.n.e.), największy ze starożytnych historyków chińskich, wymienił w swych pismach 17 królów Xia, władców z pierwszej dynastii chińskiej.

Sima Qian

Ich rządy w różnych źródłach datuje się na okres wczesnej epoki brązu – między 2071 a 1600 r. p.n.e. (choć istnieją tu rozbieżności nawet o kilkaset lat).  Ponieważ na istnienie kolejnej  chronologicznie dynastii Shang, mamy już niezbite dowody w postaci wielu inskrypcji oraz przedmiotów z tamtej epoki, zasadnym wydaje się założenie, iż przed tą dynastią musiała istnieć jakaś forma kształtowania kultury i państwowości, tym bardziej, iż pierwociny znaków pisma chińskiego znajdowano już na neolitycznych naczyniach.

Yu Wielki, założyciel dynastii Xia

W roku 1959 w pobliżu miasta Yanshi w prowincji Henan naukowcy odkryli pozostałości dużej osady, która mogła być jedną ze stolic państwa Xia.  W centrum dużego obszaru mieszkalnego o powierzchni ponad 10 tys. metrów kwadratowych odnaleziono fundamenty pałacu, otoczonego murem zadaszonych korytarzy. Według chińskich archeologów tak złożona konstrukcja świadczy o istnieniu zaawansowanej organizacji polityczno-społecznej, będącej w stanie planować i realizować przedsięwzięcia takie, jak budowa tak dużego obiektu.

Wizualizacja pałacu z Erlitou

Co więcej, inne stanowiska archeologiczne z okolicznych prowincji Shaanxi, Shanxi i Hubei dostarczyły kolejnych dowodów na istnienie dynastii Xia – prymitywny pług, naczynia ceramiczne z wyrytymi znakami, cenne rytualne nefryty, prostej konstrukcji narzędzia z brązu.  Są to najstarsze tego typu przedmioty odnalezione dotychczas na terenie Państwa Środka, które pozwalają powiązać początek epoki brązu z okresem kultury Xia, nazwanej później, od miejsca słynnych znalezisk, kulturą Erlitou.

Przedmiot z brązu inkrustowany turkusami

Co ciekawe, niemal wszystkie odkryte dotychczas przedmioty pochodzące z Erlitou są pozbawione ozdób, gdyż zostały wytworzone przez odlewanie, a  nie wykucie, tak typowe dla innych części świata tamtego okresu. Technologia ta wymagała budowy dosyć skomplikowanego wysokotemperaturowego pieca i dużej ilości surowego metalu, ale dzięki bagażowi doświadczeń odziedziczanych po neolitycznych  twórcach ceramiki i bogatym złożom rud na terenie Chin, rzemieślnicy dynastii Xia podołali zadaniu!

Przybliżony zasięg kultury Erlitou

Chińska tradycja opisuje dynastię Xia jako wzór moralności, mądrości, pracowitości i odwagi, co pokrywa się z koncepcją Mandatu Niebios promowaną przez konfucjanistów Dynastii Zhou. W myśl tej koncepcji, okres Xia był złotym wiekiem, na którym mogą  wzorować się współcześni władcy. Jedynie ostatni z królów Xia, Jie, miał być ciemiężycielem, przeciw któremu nastąpił bunt, który kolejna z dynastii Shang wykorzystała dla przejęcia władzy.

Jue na napoje, naczynie z brązu, kultura Erlitou

 

Źródła:

1. J. Pimpaneau, Chiny. Kultura i tradycje, wyd Dialog, Warszawa 2001
2. P. Buckley ebrey , Historia Chin, Muza SA Warszawa, 2002
3. Pomocnik Historyczny Polityki, Historia Chińczyków 9/2012, Warszawa

Autor: dr Ewa Fronczak

e-mail: ewaslebzak@interia.pl

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

dr Ewa Fronczak

dr Ewa Fronczak - wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuki Wojennej, amerykanista, doktor nauk o bezpieczeństwie międzynarodowym, pisze dla Klubu Jagiellońskiego https://klubjagiellonski.pl/profil/fronczak-ewa/ , email: ewaslebzak@interia.pl, FB Ewa Fronczak

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button