Wiadomości

Tajfun Megi zbliża się do Chin

PEKIN – Chiny będą musiały zmierzyć się z najsilniejszym tajfunem z tych, które w tym roku doświadczyły Państwo Środka. Tajfun, któremu nadano imię Megi nasilił się zmieniając się w tzw “super tajfun”, ogłosiło w niedzielę wieczorem Chińskie Narodowe Centrum Meteorologiczne.

Tajfun Megi (słowo to nie oznacza zdrobnienia od imienia Margaret, ale “kocią rybę” w języku koreańskim) przesuwa się w kierunku północnego Luzon z prędkością 20 kilometrów na godzinę. Dotrze do północnych obszarów Morza Południowochińskiego w dniu dzisiejszym. Wiatry wiejące z prędkością 56 metrów na sekundę w centrum tajfunu mogą wywołać gwałtowne wichury oraz bardzo wysokie fale. Chińskie Narodowe Centrum Meteorologiczne ogłosiło pomarańczowy alarm, co oznacza, że kutry, trawlery i statki powinny pozostać w portach, a lądowe służby cywilne obszarów nadmorskich powinny rozpocząć przygotowania do ochrony ludności cywilnej przed uderzeniem huraganu.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button