Wiadomości

Ai Weiwei najbardziej wpływowym artystą świata.

Chiński artysta Ai Weiwei, którego zatrzymanie przez władze wywołało oburzenie na całym świecie, to najbardziej wpływowa postać sztuki współczesnej – ogłosił międzynarodowy magazyn "ArtReview". Chiny uznały, że wybór był motywowany politycznie.

Po ogłoszeniu Weiwei'a "najbardziej wpływowym artystą świata" rzecznik chińskiego MSZ Liu Weimin powiedział: – W Chinach jest wielu artystów, którzy mają wystarczające umiejętności. Uważamy, że wybór jest politycznie stronniczy.

Redaktor naczelny "ArtReview" Mark Rappolt wyjaśnił, że opublikowany na stronie "Art.Review" ranking został przygotowany przez panel ekspertów, a wybór Ai nie był polityczny. Ale na stronie internetowej czasopisma czytamy, że "Ai zajął pierwszą pozycję zarówno w rezultacie swojego aktywizmu jak i działalności artystycznej".

Ai Weiwei jest jednym z najbardziej znanych na świecie chińskich dysydentów. Zaprojektował m.in. "Ptasie Gniazdo", czyli stadion olimpijski w Pekinie. Wśród najsławniejszych dzieł Ai jest też instalacja w londyńskiej galerii Tate Modern, składająca się z tysięcy porcelanowych ziaren słonecznika.

Na początku kwietnia Ai Weiwei został zatrzymany na lotnisku w Pekinie. Przez 81 dni był przetrzymywany w nieznanym miejscu. Władze poinformowały, że jest podejrzewany o przestępstwa gospodarcze, w tym unikanie podatków. Jego zatrzymanie wywołało ostre protesty w zagranicznych środowiskach artystycznych. Według rodziny powodem zatrzymania artysty była działalność na rzecz praw człowieka i krytyka władz. Został zwolniony za kaucją pod koniec czerwca, z zakazem opuszczania Pekinu, spotkań z cudzoziemcami i udzielania wywiadów. Pod koniec czerwca na stronie internetowej "Newseeka" ukazał się komentarz autorstwa Ai, w którym krytykował odmawianie obywatelom Chin podstawowych praw. "New York Times" podał też ostatnio, że artysta znowu tworzy i kontaktuje się ze światem za pomocą Skype'a

ai-weiwei, chiny, leszek slazyk

Poza chińskim artystą w pierwszej dziesiątce tuzów sztuki współczesnej znaleźli się przede wszystkim wpływowi kuratorzy i kolekcjonerzy. Wśród nich Glenn D. Lowry – dyrektor Museum of Modern Art. w Nowym Jorku (miejsce 3.), Larry Gagosian – właściciel sieci Gagosian Galleries na całym świecie (miejsce 4.), czy Nicholas Serota, dyrektor Tate Modern w Londynie (pozycja 6.)

Nazwiska najbardziej znanych artystów sztuki współczesnej pojawiają się na dalszych miejscach m.in. Takashi Murakami (47.), Anish Kapoor (50.), Damien Hirst (64.) czy Jeff Koons (66.).

Na liście najbardziej wpływowych ludzi świata sztuki nie zabrakło Polaków, ale reprezentacja naszego kraju jest minimalna:

1. Kurator i krytyk Adam Szymczyk na miejscu 49.Świat sztuki usłyszał o nim w 2003 roku, gdy przejął kierownictwo Kunsthalle w Bazylei. Potem był m.in. kuratorem Biennale w Berlinie w 2008 roku i organizatorem wielu ważnych wystaw. W Polsce znany przede wszystkim jako współtwórca Galerii Foksal. i

2.  Artur Żmijewski na 54  – fotograf, rzeźbiarz, reżyser, twórca multimedialny – również związany jest z Galerią Foksal w Warszawie, a także Narodową Galerią Sztuki Zachęta i środowiskiem czasopisma "Krytyka Polityczna" (redaktor artystyczny). Jego "Powtórzenie" pokazywano w Polskim Pawilonie na 51. Międzynarodowym Biennale w Wenecji w 2005 roku. Wystawiany w nowojorskim MoMA i londyńskim Tate Modern, nagrodzony prestiżową amerykańską nagrodą Ordway.

*****

Ranking "Power 100" publikuje co roku londyński magazyn "ArtReview". Eksperci wybierają najbardziej wpływowe osoby świata sztuki współczesnej. Ai Weiwei.

Źródło: PAP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button