Wiadomości

Aplikacja mobilna mLUMEN, czyli zagregowane zbiory bibliotek, instytucji publicznych i… blogów (cz.1)

Artykuł sponsorowany

Biblioteka Narodowa, w ramach projektu mLUMEN prowadzi prace mające na celu stworzenie aplikacji mobilnej, która umożliwi użytkownikom sieci korzystanie z treści internetowych pochodzących z katalogów bibliotecznych, zbiorów danych publicznych, a także – co niezwykle interesujące – z blogów i serwisów informacyjnych zbudowanych na bazie popularnego systemu zarządzania treścią – WordPress. Aby wprowadzić treści z własnego bloga do systemu, wystarczy zainstalować i uruchomić dedykowaną wtyczkę LUMEN-WP.

Dzięki tej aplikacji w jednym miejscu (bibliotece, archiwum) zebrane zostaną zbiory polskich bibliotek, dane instytucji publicznych oraz wpisy (posty) blogów i serwisów internetowych. Automatycznie wprowadzane, będą również automatycznie tagowane, co – jak w fizycznej bibliotece – pozwoli użytkownikowi wyszukiwać treści na interesujące go tematy, bez względu na to w jakiej formie i przez kogo treści te zostały opublikowane. Innymi słowy użytkownik za pomocą jednego kliknięcia może dotrzeć do treści gromadzonych przez biblioteki, opublikowane przez instytucje, a zarazem do tekstów zawierających komentarze i odniesienia do tych treści publikowane zarówno przez serwisy informacyjne, poprzez strony internetowe, jak też przez blogerów, których artykuły traktowane będą równoważnie.

I tu pojawia się potencjalna korzyść dla autorów treści publikowanych poprzez blogi – umieszczenie treści w zbiorze mLUMEN daje potencjalne możliwości zwiększenia wyszukiwalności wpisów, zwłaszcza tych o charakterze eksperckim, specjalistycznym, niszowym. To zaś pośrednio może przełożyć się także na zwiększenie liczby odbiorców treści danego bloga. Ponadto, dzięki zastosowaniu e-usługi zwanej DESKRYPTOR, twórca treści zyska możliwość automatycznego otagowania swojego wpisu przy pomocy ujednoliconych tagów (słów kluczowych), opartych na Deskryptorach Biblioteki Narodowej.

Deskryptory Biblioteki Narodowej (DBN) są językiem informacyjno-wyszukiwawczym, wykorzystywanym zarówno w opisie przedmiotowym, jak i formalnym, opartym na  słownictwie dotychczas stosowanego Języka Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej  (JHP BN). Są to odpowiedniki ujednoliconych tagów (słów kluczowych), których celem jest wprowadzenie spójnego opisu treści takich jak książki, artykuły, mapy, dokumenty elektroniczne czy wpisy blogowe (posty). Więcej na temat deskryptorów:

https://przepisy.bn.org.pl/deskryptory/zasady-tworzenia-deskryptorow-bn.

Ważne jest to, że projekt Boblioteki Narodowej zakłada (i jest to założenie poniekąd fundamentalne), że zarówno twórcy treści, jak i użytkownicy, będą mogli z platformy mLUMEN korzystać bezpłatnie. Będzie też wolna od reklam i innych rozwiązań wykorzystywanych w marketingu sieciowym.

Dla strony chiny24.com to inicjatywa niezwykle ciekawa i ważna. Między innymi dlatego, że pracujemy w tej chwili nad stworzeniem zintegrowanej z portalem biblioteki wszystkich prac napisanych przez polskich podróżników, badaczy, duchownych w języku polskim (i innych językach), a dotyczących Chin i wydanych przed 1989 rokiem. Zbiór taki będzie z pewnością skarbnicą wiedzy dla studentów sinologii i osób poszukujących informacji na temat historii Chin, historii Polski, etc. Możliwość wprowadzenia tych zbiorów, wraz z wszystkimi wpisami opublikowanymi przez ponad 12 lat na stronie chiny24.com daje nam możliwość stworzenia bardzo unikalnego zbioru o znaczne szerszej dostępności niż wyłącznie za pośrednictwem samej strony, czy za pośrednictwem algorytmów wyszukiwarki google.

Zgodnie z informacją twórców mLUMEN aplikacja ta będzie dostosowana przede wszystkim do ostatnich wersji systemu operacyjnego iOS (wersje 12, 13, 14 i 15) oraz Androida (wersje 9, 10, 11 i 12). Dzięki zastosowanej technologii (PWA) – informują twórcy aplikacji – powinna ona bez problemu działać na większości wersji systemów wprowadzonych do użytku w ostatnich kilku latach, a także w większości przeglądarek internetowych, także na komputerach stacjonarnych, co ma istotne znaczenie dla osób, które z mLUMEN chciałyby korzystać – jak my – w swojej codziennej pracy.

Obecnie aplikacja mLUMEN znajduje się w fazie pilotażowej. Jest nam niezmiernie miło, że zostaliśmy wybrani do wzięcia udziału w tej fazie projektu. O tym jak działa sama aplikacja w kolejnym artykule.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2022 www.chiny24.com

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button