WiadomościWiadomości

XX Zjazd KPCh – przemówienie inauguracyjne w 5 hashtagach

XX Zjazd KPCh sprawił, ze Chinami interesują się media światowe, dostrzegające ważkość tego zdarzenia dla Chin, jak i dla całego świata, w którym Państwo Środka ma coraz większe znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i polityczne.

A jak XX Zjazd KPCh postrzegają sami Chińczycy? Co dla Chińczyków było ważne w dwugodzinnym inauguracyjnym przemówieniu przewodniczącego Xi Jinpinga Tego możemy dowiedzieć się z chińskich mediów społecznych, pośród których rolę zbliżoną do „naszego” Twittera spełnia platforma społecznościowa Weibo.

W trakcie swojego przemówienia podczas ceremonii otwarcia XX Zjazdu KPCh, którego obrady mają miejsce w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, Xi Jinping poruszał liczne kwestie dotyczące ostatnich pięciu lat oraz przyszłości Chin i misji partii. W przemówieniu Xi wymienił wyzwania, przed którymi stanęli Chińczycy i KPCh w ciągu ostatnich lat w coraz bardziej “złożonej sytuacji międzynarodowej”, wyraźnie wśród nich akcentując pandemię, niepokoje w Hongkongu i ruch niepodległościowy na Tajwanie, zarazem podkreślając, że państwo chińskie i partia zdołały wytrwać w trudnych czasach i wciąż są na drodze chińskiej “Nowej Ery” – budowania Chin jako nowoczesnego kraju socjalistycznego. Takie pojęcia jak “bezpieczeństwo narodowe” i “naród chiński” były wielokrotnie powracającymi tematami przemówienia Xi.

Hasztag odnoszący się do przemówienia inauguracyjnego Xi na XX Zjeździe KPCh (#二十大报告#) na samym Weibo doczekał się 760 milionów wyświetleń.

Poniżej przedstawiamy pięć hashtagów – wszystkie są cytatami z przemówienia Xi Jinpinga – które miały najwięcej wyświetleń na chińskich platformach społecznościowych Weibo i Douyin (TikTok) w pierwszym dniu XX Zjazdu (niedziela, 16 października 2022). Wszystkie te hashtagi zostały opublikowane i udostępnione przez konta mediów państwowych, w tym People’s Daily, China Daily i CCTV. Te hashtagi są godne uwagi z wielu powodów. Po pierwsze, są to części przemówienia Xi, które zostały wyróżnione i rozpowszechniane przez chińskie oficjalne kanały, co oznacza, że są to kluczowe punkty z długiego przemówienia (aczkolwiek niemal o połowę krótszego niż to wygłoszone podczas inauguracji poprzedniego zjazdu), które powinny zostać zrozumiane i zapamiętane przez chińskich internautów. Przekształcenie zdania w hashtag zmienia je w proste, krótkie i skuteczne narzędzie propagandowe. Hashtag może być klikany, udostępniany, szeroko stosowany i może stać się trendem, a zatem jest znacznie silniejszy w świecie mediów społecznościowych, niż samo zdanie.

No.1: Rozwiązanie kwestii Tajwanu jest sprawą samych Chińczyków (#解决台湾问题是中国人自己的事#)

Jedna z części przemówienia Xi Jinpinga, która stała się tematem numer jeden na platformie mediów społecznościowych Weibo w niedzielę, dotyczyła Tajwanu. Podczas swojego wystąpienia Xi mówił o Hongkongu, Makao i Tajwanie, podkreślając znaczenie przestrzegania zasady “Jeden kraj, dwa systemy” oraz konieczność dalszego promowania zjednoczenia Tajwanu z ojczyzną. Zaznaczając determinację Chin w sprawie osiągnięcia “pokojowego zjednoczenia”, Xi powiedział, że “rozwiązanie kwestii Tajwanu zależy od samych Chińczyków”, sugerując, że Tajwan jest wewnętrzną sprawą Chin. To zdanie wydawało się szczególnie rezonować wśród chińskich internautów w świetle pogarszających się relacji USA-Chiny i kontrowersyjnej wizyty Nancy Pelosi na Tajwanie na początku tego roku.

Hasztag ” Rozwiązanie kwestii Tajwanu jest sprawą samych Chińczyków ” (#解决台湾问题是中国人自己的事#) uzyskał ponad 350 milionów wyświetleń na Weibo. Pomimo wielu kliknięć w hashtag, sekcje komentarzy większości postów na ten temat pozostały puste, ponieważ Weibo od tygodnia poprzedzającego zjazd partii w wielu miejscach zablokowało możliwość komentowania wpisów. Na Douyin (TikTok) zdanie ” Należy doprowadzić do całkowitego zjednoczenia ojczyzny ” (祖国完全统一一定要实现) było tematem numer pięć w trendzie dnia.

No.2: Chiny nigdy nie będą rościć sobie prawa do hegemonii i nie będą się rozszerzać (#中国永远不称霸永远不搞扩张#)

Hashtag (#中国永远不称霸永远不搞扩张#) „Chiny nigdy nie będą rościć sobie prawa do hegemonii i nie będą się rozszerzać” uzyskał na Weibo 16 października ponad 270 milionów wyświetleń. W części przemówienia, w której Xi Jinping wypowiedział to zdanie, mówił o roli Chin w świecie, ich polityce zagranicznej oraz o tym, że Chiny zawsze będą sprzeciwiać się wszelkim rodzajom “zimnowojennego myślenia” lub przepełnionej hipokryzją polityce mocarstwowej.

Temat hipokryzji i podwójnych standardów w polityce światowej często pojawiał się w chińskiej polityce zagranicznej w ciągu ostatnich kilku lat. Jednym z przykładów jest oficjalna chińska odpowiedź na rosyjską inwazję na Ukrainę w lutym 2022 roku, kiedy to położono nacisk na rolę Stanów Zjednoczonych, ich zachodnich sojuszników i chińskiego oporu przeciwko “zimnowojennej mentalności”, która rzekomo napędzała wojnę rosyjsko-ukraińską. Rzeczniczka chińskiego MSZ odniosła się w pierwszych dniach wojny do słów rzecznika Departamentu Stanu USA Neda Price’a, który sugerował, że Chiny „muszą deeskalować sytuację, naciskając na Rosję, aby wycofała się”. Hua Chunyin przypomniała, iż w 1999 roku to samoloty NATO zbombardowały ambasadę ChRL w Belgradzie, w wyniku czego zginęło troje chińskich obywateli. Na NATO spoczywa „niespłacony dług krwi” będący jednym z przykładów dwoistości standardów w działaniach amerykańskich. Chiny nie dążą do hegemonii, ani nie angażują się w ekspansję, idą „ścieżką pokojowego rozwoju”. Aby zweryfikować te deklaracje wystarczy sprawdzić w ilu konfliktach zbrojnych brały udział Chiny w ostatnich 30 latach, a ile było udziałem Stanów Zjednoczonych, ile było wynikiem bezpośrednich działań USA.

No.3: W ciągu ostatniej dekady doświadczyliśmy trzech ważnych wydarzeń (#十年来我们经历了三件大事#)

Hashtag (#十年来我们经历了三件大事#), czyli „W ciągu ostatniej dekady doświadczyliśmy trzech ważnych wydarzeń” zainicjowany przez People’s Daily, uzyskał 16 października 250 milionów wyświetleń. Zdanie to pojawiło się na początku przemówienia Xi Jinpinga. Wydawać by się mogło, że do tych trzech wydarzeń należy epidemia. Ale nie została ona wymieniona w przemówieniu w tym kontekście. Te trzy zdarzenia ostatniej dekady, które mają wielkie znaczenie historyczne dla partii i narodu według  Xi, to setna rocznica założenia Komunistycznej Partii Chin, która była obchodzona w 2021 roku, rozpoczęcie Nowej Ery socjalizmu z chińską charakterystyką, zainicjowanej podczas XIX Zjazdu KPCh oraz osiągnięcie historycznego celu Chin, jakim było wyeliminowanie skrajnego ubóstwa.

Wszystkie te wydarzenia są sukcesami z perspektywy partii, a trzeba pamiętać, że znalazły się w przemówieniu sekretarza generalnego tej partii właśnie. Hashtag funkcjonował na Weibo bez możliwości umieszczania komentarzy.

No.4: Musimy wzmocnić szkolenie i gotowość naszych oddziałów (#们要全面加强练兵备战#)

Wśród powtarzających się tematów w przemówieniu Xi Jinpinga, pojawił się również temat rozwoju militarnego Chin, a słowa Xi na ten temat stały się trendem w mediach społecznościowych. W serwisie Douyin (TikTok) inne zdanie związane z tym tematem – o postępie w modernizacji obrony narodowej i wojska Chin (“大力度推进国防和军队现代化建设”) – było najwyżej notowane pod względem liczby wejść.

Na Weibo zdanie o “gruntownym wzmocnieniu szkolenia oddziałów armii Chin, aby były przygotowane do wojny” uzyskało ponad 170 mln wyświetleń. Zdanie to pojawiło się w kontekście budowania przez Chiny “armii światowej klasy”, przy czym nowoczesna armia jest częścią ogólnej modernizacji Chin w ich “Nowej Erze”.

Pod tym hashtagiem można było publikować komentarze. Wielu internautów wyrażało opinię, że postęp wojskowy jest konieczny, ponieważ siła militarna narodu jest częścią jego ogólnej mocy.

No.5: Kontynuuj walkę z korupcją do jej końca (#反腐必须永远吹冲锋号#)

Hashtag (#反腐必须永远吹冲锋号#) „Kontynuuj walkę z korupcją do jej końca” dotyczył części przemówienia Xi poświęconego koniecznej walce partii z korupcją, jako elementu samooczyszczenia organizacji, a zarazem zadania „rewolucyjnego”. Na Weibo, hashtag ten uzyskał ponad 21 milionów wyświetleń. W serwisie Douyin (TikTok), 16 października hasło to było siódmym najczęściej wyświetlanym. Xi uznał, że korupcja jest głównym zagrożeniem, największym “rakowym guzem” zagrażającym żywotności i skuteczności partii. Dlatego też walka z korupcją w łonie partii musi być prowadzona bez przerwy.

Dopóki wciąż istnieją środowiska, w których korupcja może potencjalnie rosnąć, walka z korupcją nie może zostać wstrzymana i musi być stale kontynuowana.

 

Źródło: https://www.whatsonweibo.com/

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button