CiekawostkiSpołeczeństwoWiadomości

Bitwa o Makau

W Chińskiej Republice Ludowej hazard jest zakazany prawem. W całej, za wyjątkiem maleńkiego obszaru na południu Chin, dawnej portugalskiej kolonii, czyli Makau. Makau, o którym w Polsce słyszy się niezwykle rzadko, a które podobnie jak Hong Kong "wróciło do macierzy" pod koniec lat 90. XX wieku, jest elementem chińsiej doktryny "jedno państwo – dwa systemy". Makau bowiem korzysta z autonomii funkcjonując – tak jak Hong Kong – w ramach prawa i obyczajów wprowadzonych przez Portugalczyków. Zabytki Makau (Portugalczycy budowali tu pierwsze faktorie handlowe w XVI wieku) zostały wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Makau jednak nie słynie w Chinach z tych zabytków. O jego popularności wśród Chińczyków stanowi możliwość hazardowania się w tym mieście, hazardowania nie ograniczanego, czy zakazanego prawem.

Chińczycy uwielbiają wszelkiego rodzaju gry losowe, zakłady pieniężne, możliwość podjęcia ryzyka dla nawet skrajnie iluzorycznej wygranej. Jak wielka jest ta namiętność i jakie niesie za sobą profity pokazuje film "Chińskie Las Vegas". Dokument ten pokazuje nową stolicę światowego hazardu: Makau już w 2006 roku zdetronizowało Las Vegas. To w Makau przegrwa się największe pieniądze na świecie.

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button