Wiadomości

Burmistrz prowincji Guangdong podejrzana

GUANGZHOU – Trwa śledztwo w sprawie nielegalnego obrotu akcjami, w które zamieszana jest była burmistrz z prowincji Guangdong, Li Qihong, jej mąż oraz inni członkowie rodziny.


Była burmistrz mieszka wraz z rodziną w mieście Zhongshan. Przedstawiciel lokalnego oddziału KPCh Zhao Zhenhua powiedział, że Li i niektórzy członkowie jej rodziny są podejrzani o nielegalne zgromadzenie prawie 20 milionów yuanów (około 3 miliony dolarów) na przestrzeni dwóch miesięcy roku 2007.

W 2007 mąż Li, Lin Yong'an (54) był wiceprezesem klubu golfowego w Zhongshan, a jego brat, Li Qiming, zarządzał jedną z tamtejszych firm.

Zajmujące się sprawą organy śledcze twierdzą, że mogli oni zebrać 7 milionów yuanów w celu zakupu akcji firmy Zhongshan Public Utilities Groups Co Ltd w sierpniu 2007 roku.

Po ich zakupie cena firmy gwałtownie wzrosła, co może świadczyć o tym, że Li uprzednio poinformowała męża i szwagra o mających nastąpić w firmie zmianach, co doprowadziło do wzrostu cen akcji.

Li straciła stanowisko w maju 2010, kiedy sprawa została nagłośniona w mediach. Stanowiska stracili również prezes firmy Tan Qingzhong i jej dyrektor generalny Zheng Xuling, którzy otrzymali te posady je za sprawą Li.

Li Qihong jest pierwszą kobietą-burmistrzem zamieszaną w tego typu przestępstwa w Chinach. Li objęła to stanowisko  w 2007 roku.

Zhu Lijian profesor z Chinese Academy of Governance, powiedział, że sprawa Li dowodzi, że istnieje potrzeba wprowadzenia przepisów, na mocy których urzędnicy KPCh musieliby rozliczać się ze swoich inwestycji i zakupionych przez siebie akcji. W Guangdong przygotowuje się obecnie projekt ustaw, które miałyby na celu zmniejszenie korupcji wśród przedstawicieli Partii.

Zhu Mingguo, zastępca szefa Partii, powiedział, że początkowo celem kampanii będzie wprowadzenie nowych przepisów wśród przedstawicieli samorządów kilku wybranych miast, a w następnych latach zostanie nią objęta cała prowincja.

W zeszłym roku wszczęto postępowanie wobec 31 lokalnych urzędników partyjnych w prowincji Guangdong.

 

Źródło: The Global Times

 

….


Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button