WiadomościWiadomości

Chińskie nieruchomości: coś wreszcie drgnęło?

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (08/2024/310)

Z analizy przeprowadzonej w 100 miastach na początku tego roku wynika, że ceny nowych mieszkań w styczniu rosły w najszybszym miesięcznym tempie od ponad dwóch lat, a wielkość sprzedaży (dzierżawy wieczystej) gruntów pod budowę nieruchomości zakończyła 23-miesięczny spadek, co jest rzadką dobrą wiadomością dla pogrążonego w tarapatach chińskiego sektora nieruchomości.

Według oceny China Index Academy (chin. 中国指数研究院) średnie ceny w 100 miastach po raz piąty z rzędu w styczniu wzrosły, tym razem o 0,15% miesiąc do miesiąca (m/m), gdy w grudniu 2023 roku wzrost wyniósł 0,10% m/m. Był to najszybszy wzrost od sierpnia 2021 roku, kiedy wyniósł on 0,20% m/m.

Liczba miast, w których odnotowano wzrost cen miesiąc do miesiąca, również zwiększyła się w styczniu do 49, w porównaniu z 47 w grudniu 2023. Dochody samorządów lokalnych ze sprzedaży ziemi pod budownictwo mieszkaniowe wzrosły w styczniu, po raz pierwszy od dwóch lat, tym razem o 1,8% rok do roku.

Inna informacja z rynku nieruchomości: w styczniu, 20 z 29 największych miast chiński całkowicie zniosło ograniczenia w zakresie ilości kupowanych mieszkań. Do tej pory obowiązywały regulacje zabraniające kupowania więcej niż jednego mieszkania przez jedną rodzinę. W grudniu 2023 średnie ceny mieszkań wzrosły w

  • Szanghaju o 0,9% r/r,
  • Pekinie o 0,7% r/r.

Najbardziej podrożały mieszkania w takich miastach prowincjonalnych (stolicach prowincji), jak:

  • ChengDu (chin. 成都),
  • Xi’An (chin. 西安),
  • HeFei (chin. 合肥) oraz
  • NanJing (chin. 南京).

Do wyjścia z zapaści droga sektora nieruchomości jeszcze daleka, ale już są pierwsze sygnały, że sytuacja branży poprawia się. Polityka rządu mająca na celu wsparcie sektora nieruchomości, niegdyś filaru gospodarki, może zacząć przynosić efekty w 2024 r., po dwóch latach gwałtownych spadków. Spadki w bieżącym roku powinny być mniejsze niż te notowane od 2022 r.

Źródło: https://www.shobserver.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button