WiadomościWiadomości

Chiny: 10 kilometrowa dziura w Ziemi

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (31/2023/283)

10 kilometrowa dziura w Ziemi

W przedostatni dzień maja br. spółka National Petroleum Corporation Limited (中国石油天然气集团有限公司) rozpoczęła realizację odwiertu o głębokości ponad 10 000 metrów. Będzie to pierwszy odwiert w Chinach o takiej głębokości. Prace wiertnicze prowadzone są w ramach projektu naukowo-badawczego realizowanego na pustyni Gobi (Taklamakan/塔克拉玛干) w gminie ShaYa (沙雅), powiat AkSu (克苏), w prowincji Xinjiang (新疆维吾尔自治区).

Dla celów projektu skonstruowano wieżę wiertniczą o wysokości ponad 20 pięter. Odwiert dokonywany jest specjalnie dla tego celu opracowanymi wiertłami o wadze ok. 2000 ton, które przebiją się przez ponad 10 warstw skorupy ziemskiej, w tym skały z okresu kredowego, liczące sobie od 66 do nawet 145 mln lat.

Naukowcy planują wykorzystanie efektów badań uzyskanych dzięki odwiertowi do określenia zasobów mineralnych, ale także do oceny zagrożeń środowiskowych np. trzęsień ziemi czy erupcji wulkanów.

Wywiercenie tak głębokiego otworu to niezwykle trudne zadanie z perspektywy technologicznej. Wiąże się ze złożonością warunków geologicznych, panujące głęboko pod powierzchnią ciśnienie i temperatury. Zgodnie z założeniami zespołu naukowego prace trwać będą 457 dni.

Będzie to drugi co do głębokości odwiert na Ziemi. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajmuje odwiert zrealizowany w Rosji na Półwyspie Kolskim. Głębokość 12262 metrów, czas realizacji 1969 – 1989, czyli 20 lat.

Źródło:

https://baijiahao.baidu.com

HuaWei walczy do końca

Firma HuaWei (华为) zaprezentowała pod koniec maja br. nowy model smartfona: HuaWei Enjoy 60X (华为畅享60系列).

To urządzenie o niespotykanej specyfikacji. Model stanowi swoistą hybrydę elementów z wyższej i niższej półki, jest wyposażone w pojemną baterię 7000 mAh, cechuje się wysoką jakością dźwięku, dużym ekranem, i coraz popularniejszym wśród użytkowników systemem operacyjnym HongMeng 3.0 (chin. 鸿蒙3.0系统).

Nabywcy mają do wyboru opcje z pamięcią od 128 do 512 GB. Ekran TFT o przekątnej 6,95 cala o rozdzielczości Full HD+ oraz częstotliwości odświeżania obrazu 90 Hz.

Na przedzie 8-megapikselowy aparat do selfie, na tyle obudowy dwa aparaty fotograficzne (50 i 2 Mpx), wkomponowane w wielką, okrągłą „wysepkę”.

Sercem urządzenia jest procesor Snapdragon 680.

HuaWei Enjoy 60x nie jest przystosowany do działania w sieci 5G. Ale to najtańszy w historii HuaWei telefon komórkowy z dużą pamięcią.

Cena:

  • z pamięcią 128 GB kosztuje ok. 875 PLN,
  • z pamięcią 512 GB wyceniono na ok. 1171 PLN.

W Chinach…

Źródło:

https://cpu.baidu.com

Elastyczne krzemowe ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne mają szeroki zakres zastosowań nie tylko w sektorze energii, ale i telekomunikacji, smartfonach, samochodach elektrycznych, lotnictwie i innych dziedzinach.

Zespół badawczy z Szanghajskiego Instytutu Mikrosystemów Chińskiej Akademii Nauk (中科院上海微系统所) opracował elastyczne monokrystaliczne krzemowe ogniwa słoneczne, które można zginać jak kartkę papieru, pod każdym kątem, przy czym nie ulegają one złamaniu. Opis technologii opublikowano 24 maja w czasopiśmie naukowym „Nature”. (https://www.nature.com/articles/s41586-023-05921-z)

Jak napisali w artykule naukowcy z szanghajskiego instytutu:

Krzem jest najobficiej występującym pierwiastkiem półprzewodnikowym w skorupie ziemskiej; jest on wytwarzany w postaci płytek do produkcji około 95% ogniw słonecznych na obecnym rynku fotowoltaicznym. Ogniwa te są jednak kruche i pękają pod wpływem naprężeń zginających, co ogranicza ich wykorzystanie na dużą skalę w elastycznych zastosowaniach. Obecnie cienkowarstwowe ogniwa słoneczne wykonane z amorficznego krzemu, Cu(In,Ga)Se2, CdTe, materiałów organicznych i perowskitów wykazują elastyczność, ale ich zastosowanie jest ograniczone ze względu na niską sprawność konwersji energii (PCE), uwalnianie toksycznych materiałów do środowiska, gorszą wydajność w przypadku dużych obszarów i niestabilne warunki pracy. Dlatego też wiele dostępnych elastycznych ogniw słonecznych nie przyciągnęło klientów, a większość firm, które je produkowały, zakończyła działalność. W tym badaniu proponujemy metodę inżynierii morfologicznej do wytwarzania składanych płytek z krzemu krystalicznego (c-Si) do komercyjnej produkcji ogniw słonecznych na dużą skalę o niezwykłej wydajności.

Wygląda zatem, że niemożliwe stało się możliwym.

Źródło:

https://finance.sina.com.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button