TechnologieWiadomości

Chiny: 604 miliony internautów

Państwowe Biuro Informacji Internetowej ogłosiło w ostatni czwartek, że liczba aktywnych użytkowników internetu w Chinach Ludowych przekroczyła 604 miliony. Najpopularniejszą formą korzystania z sieci są w Chinach telefony komórkowe.

Aż 77 procent chińskich użytkowników internetu, czyli 464 miliony osób łączy się z siecią za pomocą telefonów komórkowych. Według Ren Xianlianga dyrektora Państwowego Biura Informacji Internetowej dane te udowadniają, że Chiny weszły w erę internetu mobilnego. Komputery, szczególnie stacjonarne przestały służyć użytkownikom chińskim jako narzędzie do korzystania z mozliwości sieci, czy to w zakresie komunikacji (e-mail, komunikatory), biznesu (e-shopping), czy rozrywki.

Według statystyk Państwowego Biura Informacji Internetowej 99 procent ogólnej liczby wszystkich ośrodków miejskich w Chinach ma dostęp do internetu.

Powszechny dostęp do internetu, ale przede wszystkim liczba chińskich internautów powoduje, że chińska sieć jest przestrzenią pozwalającą osiągać ogromne zyski, czego przykładem są chińskie sklepy internetowe odnotowujące kilkudziesięcioprocentowe wzrosty obrotów rok do roku. Chiny zazdrośnie strzegą swoją sieć przed obcymi koncernami, takimi jak Google, czy Facebook. Zapewne jedną z przyczyn jest chęć kontrolowania treści rozprzestrzenianych w internecie, ale chyba istotniejszą jest ochrona własnego biznesu, ogromnego źródła dochodów, które tą lub inną drogą trafiają do właściwych kieszeni.

Źródło: China Daily

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button